Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 04:11
Reklama
Reklama

Gmina Drelów: Sołtys dużo może, gdy wieś dopomoże

Stawia sobie wysokie cele i z pasją je realizuje. Nie dla splendoru, lecz dla dobra lokalnej społeczności. Aktywizuje ludzi i daje im poczucie, że razem da się zrobić naprawdę dużo dobrego. Lider, animator, menedżer i finansista stojący na pierwszej linii społecznych zmian. Obecny gospodarz wsi to przede wszystkim dobry organizator życia społecznego, przedsiębiorczy administrator powierzonego mienia, inicjator ważnych wydarzeń, człowiek motywujący i integrujący mieszkańców. Jednym słowem – współczesny sołtys.
Gmina Drelów: Sołtys dużo może, gdy wieś dopomoże
– Obecnie nie jest łatwo być sołtysem, ponieważ nasza praca społeczna narzuca nam dużo różnych obowiązków, spoczywa na nas także duża odpowiedzialność – zauważa Tomasz Bieniek (pierwszy z lewej), pełniący od 18 lat funkcję sołtysa wsi Żerocin.

Autor: miedzyrzec.info

Dzień Sołtysa, jako podziękowanie za ich społeczną, symbolicznie wynagradzaną pracę i zaangażowanie na rzecz mieszkańców, obchodzony jest w Polsce zazwyczaj 11 marca, choć niekiedy data ta jest ruchoma i dostosowywana do konkretnych potrzeb miejscowości. W tym dniu szczególnie docenia się ich doświadczenie i zauważa, że najczęściej robią dla wsi dużo więcej, niż się od nich wymaga. Zapytani o najchętniej słyszane życzenia z tej okazji zgodnie przyznają, że nigdy za wiele środków finansowych na realizację działań, dobrej współpracy z mieszkańcami, jak najmniej problemów do rozwiązania i jak najwięcej satysfakcji z pełnionej funkcji, która stawia ich na pierwszej linii społecznych zmian.


– Obecnie nie jest łatwo być sołtysem, ponieważ nasza praca społeczna narzuca nam dużo różnych obowiązków, spoczywa na nas także duża odpowiedzialność – zauważa Tomasz Bieniek, pełniący od 18 lat funkcję sołtysa wsi Żerocin – Bardzo ważne jest rozsądne i skrupulatne rozdysponowanie środków z funduszu sołeckiego, co udaje się przede wszystkim dzięki dobrej współpracy z radą sołecką, tylko wtedy praca jest efektywna. Mieszkańcy często zwracają się do mnie z różnymi trudnymi sprawami, sami chcąc pozostać anonimowi, a wtedy to sołtys wystawia się na ryzyko.

Tę pracę należy wykonywać z pasją, a jest to możliwe tylko wtedy, gdy ma się konkretną wizję sołectwa. W gminie Drelów pośród 18 osób sprawujących funkcję włodarzy wiosek 6 to kobiety. Coraz częściej odchodzi się więc od stereotypu, że kobieta to słaba płeć: sołtyski to kobiety kreatywne, silne i uparte w dążeniu do celu. Mimo to częściej patrzy się im na ręce, jakby z niedowierzaniem, że coś potrafią. Toteż panie przyznają, że nie zawsze jest łatwo mierzyć się z tą rolą. – Różnie z tym jest, czasem bywa naprawdę przykro – mówi Danuta Bartoszuk, sołtys wsi Kwasówka – Ale ja lubię ludzi, lubię im pomagać, a to co robię daje mi satysfakcję.

Wielu z sołtysów przewodniczy wioskom już od kilku kadencji, toteż znają miejscowość i jej mieszkańców jak własną kieszeń. Jednak trend się powoli zmienia, a stanowisko obejmują coraz młodsi, którym społeczność – z racji ich entuzjazmu i świeżego spojrzenia na funkcję – powierza własną przyszłość. - Uważam że młodej osobie nie jest trudno pełnić funkcję sołtysa – podkreśla Karol Marczuk, który zarządza Szóstką od stycznia 2019 r. Dodaje, że w pełnieniu tej funkcji bardzo pomaga mu dostęp do nowoczesnej technologii i kreatywne wykorzystanie możliwości, jakie daje chociażby Internet.

– W obecnych czasach silną rolę informacyjną pełnią media społecznościowe. Założyłem stronę, na której zamieszczam ważne informacje dotyczące mojej miejscowości i planowanej w niej inwestycji. Skala wyświetleń i udostępnień pozytywnie mnie zaskoczyła - dodaje. Warto zauważyć, że taki sposób przekazywania komunikatów trafia nie tylko do osób korzystających z Internetu, ale za ich pośrednictwem również do wszystkich domowników. Czy będąc młodym człowiekiem łatwo jest rozumieć potrzeby wioski i jej mieszkańców? – Uważam, że należy umieć z każdym rozmawiać i traktować go z szacunkiem – zdradza swój przepis na sukces młody lider wiejskiej społeczności. 

Funkcja sołtysa pojawiła się pod koniec XII wieku i przetrwała do dzisiaj, co sprawia, że jest to jeden z najstarszych urzędów na polskiej wsi. Rola sołtysa zmieniała się nie tylko na przestrzeni wieków, ale też znacznie w ostatnich dziesięcioleciach. Zauważalna jest zmiana postrzegania sołtysa jako zwykłego urzędnika, który wielu kojarzył się z osobą zbierającą podatki, prowadzącą zebrania wiejskie i robiącego tylko to, czego wymagają od niego przepisy prawa. Obecny gospodarz wsi to przede wszystkim dobry organizator życia społecznego, przedsiębiorczy administrator powierzonego mienia, inicjator ważnych wydarzeń i lider motywujący i integrujący mieszkańców wsi. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama