Wertując Internet można znaleźć ogromne ilości materiałów, które na czas epidemii, a w niektórych przypadkach, już dużo wcześniej, zostały udostępnione przez największe ośrodki kulturalne w naszym kraju.
Przykładem jest Muzeum Narodowe w Warszawie, które każdego dnia publikuje na swoim Facebooku kolejne eksponaty i obrazy ze swoich zbiorów. Codziennie, nie wychodząc z domu, można więc podziwiać obrazy Jacka Malczewskiego, Aleksandra Gierymskiego czy Jana Matejki. Podobnie dba o rozprzestrzenianie się kultury Muzeum Narodowe w Krakowie, które nie tylko udostępnia swoje zbiory na FB, ale organizuje zwiedzanie swoich oddziałów online, aby poznać szczegóły wystarczy zajrzeć na stronę instytucji właśnie na Facebooku.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum narodowe w Krakowie
Internauci również prześcigają się w pomysłach na ciekawe spędzenie czasu w ramach akcji #zostanwdomu. W tym celu powstała specjalna grupa na FB pod nazwą „Kultura w kwarantannie”, gdzie dzielą się wydarzeniami online, organizowanymi przez różne instytucje i ludzi nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Można tu znaleźć transmisje na żywo z koncertów czy spektakli teatralnych, galerie sztuki dostępne przez Internet, wystawy, a nawet wykłady i konferencje online. Grupa liczy obecnie ponad 41 tysięcy członków, a może do niej dołączyć każdy, kto chce mieć dostęp do ciekawych inicjatyw bez wychodzenia z domu. Miłośnicy kinematografii z pewnością ucieszą się, korzystając ze zbiorów „Ninateki”, gdzie znajdą filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe. Do zdecydowanej większości z nich dostęp jest bezpłatny, a łącznie to ponad 6000 darmowych plików audio i wideo.
Ninateka
Kinomaniacy oprócz Netflixa czy innych podobnych platform mogą też skorzystać z bazy internetowej bazy filmu polskiego na stronie www.filmpolski.pl, gdzie obejrzeć zupełnie za darmo można krótko- i pełnometrażowe filmy polskich twórców. Jako, że zamknięte zostały także biblioteki, dla miłośników książek polecamy m.in. skorzystanie ze strony www.wolnelektury.pl, gdzie udostępniane są dzieła polskiej i światowej literatury.
W naszym regionie również nie zabrakło podobnych inicjatyw. Jedną z nich jest konkurs „Domowy teatrzyk lalkowy Antywirusek”. Wydarzenie jest organizowane przez Bialskie Centrum Kultury i skierowany jest do wszystkich mieszkańców Białej Podlaskiej, którzy nagrają kilkunastominutowy spektakl w domu i prześlą go na adres [email protected] do 27 marca. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej i FB BCK.
Biblioteka Barwna z kolei nie zawiesiła swojego cyklu „Czytające Soboty”, ale po prostu przeniosła go do sieci. W kolejnej odsłonie lektury będzie czytała Aneta Hetmańczyk, znana w naszym mieście miłośniczka zwierząt.
Przypominamy też, że od 2009 roku działa Bialska Biblioteka Cyfrowa. Jej celem jest publikacja bogatych i różnorodnych materiałów regionalnych zgromadzonych w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Napisz komentarz
Komentarze