Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 03:39
Reklama dotacje rpo
Reklama

Raport: Życie w dobie koronawirusa. Nowe zakazy powstrzymają epidemię?

Jak dotąd koronawirus nie dotarł do Białej Podlaskiej, jednak wiele osób przechodzi kwarantannę, gdyż wróciło z zagranicy. W ostatnim tygodniu wprowadzono też wiele nowych zakazów, mających na celu opanowanie epidemii. Jednym z najdotkliwszych, jak przyznają bialczanie, jest ograniczenie liczby osób, które mogą uczestniczyć w pogrzebach, do pięciu żałobników.
Raport: Życie w dobie koronawirusa. Nowe zakazy powstrzymają epidemię?

Rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka w poniedziałek 30 marca podała, iż na terenie województwa lubelskiego jest w sumie 114 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Ofiar śmiertelnych zakażenia w tym czasie było 4. (...)

W bialskim szpitalu do poniedziałkowego poranka nie było przypadku zachorowania na koronawirusa. Jednak wciąż pojawiają się pacjenci z podejrzeniem zakażenia chorobą z Chin. - Wszystkie dotychczasowe wyniki badań na koronawirusa są negatywne. Obecnie w oddziale obserwacyjno-zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej znajdują się trzy osoby z podejrzeniem koronawirusa. Pacjenci znajdują się w obszarze izolowanym. Oczekujemy na wyniki – informuje rzecznik bialskiego szpitala Magdalena Us.

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Lublinie, w powiecie bialskim objętych kwarantanną na początku tego tygodnia było 460 osób, w powiecie radzyńskim 206 osób, a w powiecie parczewskim 208. Na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej funkcjonariusze nie nakładali mandatów karnych za złamanie zasad kwarantanny. Komenda wraz z podległymi komisariatami prowadzi w jedenastu przypadkach czynności wyjaśniające w kierunku art. 116 kodeksu wykroczeń, mówi on o nieprzestrzeganiu nakazów i zakazów przez chorego lub nosiciela choroby zakaźnej lub osoby sprawującej nad nimi pieczę.

- Do chwili obecnej skierowaliśmy do sądu jeden wniosek o ukaranie mieszkańca Białej Podlaskiej, w związku z nieprzestrzeganiem zasad kwarantanny – mówi oficer prasowy bialskiej policji, Barbara Salczyńska- Pyrchla. Przypomina też, że każda osoba, która nie stosuje się do zaleceń i opuszcza miejsce kwarantanny musi liczyć się z odpowiedzialnością wynikającą z art. 116 kodeksu wykroczeń. - Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. O takich  przypadkach policjanci informować będą również służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet do 30 tys. zł

– wyjaśnia podkom. Salczyńska - Pyrchla.

(...)

Władze miasta Białej Podlaskiej zdecydowały o zakupieniu do  bialskiego szpitala respiratorów. Ich liczba zostanie podana w najbliższych dniach. Prezydent postanowił też o zmniejszeniu opłaty podstawowej o 50 proc. za czas zawieszenia zajęć w Zespole Żłobków Miejskich i o zawieszeniu opłaty za pobyt dziecka dłuższy niż 5 godzin w przedszkolach samorządowych. Urząd miasta podjął się też pomocy w dystrybucji paczek żywnościowych z Unii Europejskiej dla potrzebujących rodzin.

- W obecnej sytuacji Polski Czerwony Krzyż nie miałby możliwości dostarczenia ich do beneficjentów, którzy zazwyczaj odbierali je osobiście. Prezydent zdecydował o stworzeniu magazynu na paczki w siedzibie ZGL. Stąd są one rozwożone przez straż miejską i pracowników MOPS z wykorzystaniem pojazdów instytucji miejskich do potrzebujących rodzin. W akcji biorą też udział bialskie szkoły, ZHP i WOT. Pomoc otrzymuje prawie 400 rodzin (ponad 1000 osób). Każda paczka waży ok. 18 kg i jest dowożona pod wskazany adres. Pracownik MOPS dzwoni do rodziny, gdy samochód straży miejskiej przyjeżdża na miejsce. Dostarczanie paczek odbywa się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności

– informuje rzecznik Gabriela Kuc – Stefaniuk. (...)

Od 25 marca wprowadzono zakaz przemieszczania się. Wyjątek stanowi konieczność wykonywania czynności zawodowych, zadań służbowych albo działalności gospodarczej lub prowadzenia działalności rolniczej bądź prac w gospodarstwie rolnym. Nie obejmuje on też wyjścia z domu w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z pójściem do lekarza, bądź zrobienia zakupów. W wyjściu z domu może uczestniczyć żona lub mąż i osoby najbliższe czyli członkowie rodziny. Przemieszczać się mogą też wolontariusze, którzy przeciwdziałają skutkom COVID-19 czyli np. dostarczają żywność seniorom. Możliwe jest też korzystanie z sakramentów np. spowiedzi, w tym celu również możemy wyjść z domu.

Pieszo można chodzić tylko w dwie osoby, w odległości mniejszej niż 1,5 metra od siebie. Jednak to obostrzenie nie dotyczy rodzin. Natomiast w autobusach, busach czy tramwajach można przewozić nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących. W obrządku kultu religijnego może uczestniczyć jedynie pięć osób, poza sprawującymi np. mszę świętą czy pogrzeb. Nie wliczają się w tę liczbę zatrudnieni przez zakład pogrzebowy. – W pogrzebach może brać udział jedynie pięć osób z rodziny lub bliskich, w tym wliczeni są ministranci. Nie ma różnicy czy zmarły to była osoba zasłużona czy nie. Tak było w przypadku pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza, w którym chciało uczestniczyć setki osób, a mogło przyjść poza kapłanami tylko pięcioro krewnych. Obostrzenie obowiązuje do 11 kwietnia  – wyjaśnia rzecznik kurii ks. Jacek Świątek. (...)

Jeśli ktoś przechodzi kwarantannę to powinien o tym poinformować pracodawcę, by można było po je zakończeniu, wypłacić pracownikowi świadczenie pieniężne z tytułu choroby. Odpowiednie oświadczenie należy złożyć w ciągu 3 dni roboczych od zakończenia kwarantanny. Można to zrobić drogą elektroniczną za pomocą np. maila. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 31 marca

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama