Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 21:36
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Filtr epidemiologiczny w Białej Podlaskiej prawie gotowy

Dobiegła końca budowa filtra epidemiologicznego przy ośrodku recepcyjnym dla cudzoziemców. To pierwsza w Polsce przychodnia, w której diagnozowani będą cudzoziemcy zgłaszający się do procedury uchodźczej. Po przeprowadzeniu badań kierowani będą do podobnych ośrodków w całym kraju.
Filtr epidemiologiczny w Białej Podlaskiej prawie gotowy

Filtr epidemiologiczny ułatwi wstępną weryfikację zdrowotną w zakresie klinicznym i epidemiologiczno-sanitarnym osób przekraczających wschodnią granicę Polski i zgłaszających się do procedury uchodźczej. A lokalizacja filtra właśnie w Białej Podlaskiej nie była przypadkowa. 

 

– Najwięcej cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce przekracza granicę w Terespolu, a następnie przybywa do recepcyjnego ośrodka dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. W związku z tym bardzo ważne jest, aby zostali poddani badaniom diagnostycznym niezwłocznie po przekroczeniu granicy. Bezpośrednio realizacja przedsięwzięcia ma charakter lokalny. Pośrednio, poprzez wyeliminowanie ryzyka epidemiologicznego, rezultaty projektu będą istotne dla całego kraju – informuje Urząd do Spraw Cudzoziemców.

 

W nowoczesnym budynku wydzielono trzy segmenty: administracyjno-recepcyjny, medyczno-diagnostyczny oraz izolacyjny. Usługi świadczone przez przychodnię dostosowane są do potrzeb osób dorosłych jak i dzieci. Obiekt wyposażony został także w specjalistyczny sprzęt m.in. aparat EKG, analizatory parametrów, defibrylator przenośny oraz namioty medyczne. Specjalny system mikrofiltracji powietrza zamontowany nad podjazdem dla karetek będzie umożliwiał dezynfekcję pojazdów.

Uzyskano już zgody na użytkowanie obiektu ze strony inspekcji sanitarnej oraz nadzoru budowlanego. Właśnie trwa procedura wyboru operatora usług medycznych, który będzie prowadził działalność w przychodni.

Koszt inwestycji wyniósł prawie 9 mln zł, z czego 85 proc. stanowią fundusze szwajcarsko-polskiego programu współpracy.

Monika Pawluk

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama