Przypomnijmy, że „Międzyrzecka Muza” to nagroda przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. W tym roku jedna z nagród trafi w ręce siostry Stelli, która od lat reżyseruje spektakle muzyczno-teatralne, w których biorą udział nauczyciele i uczniowie międzyrzeckich szkół. „W domu Ojca”, „Karol”, „Królowa Jadwiga” czy „Śnieżka i przyjaciele” to tylko kilka tytułów zrealizowanych przez nią przedstawień.
Siostra na co dzień pracuje w parafii pw. Chrystusa Króla oraz w Zespole Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. W roku szkolnym 2017/2018 opracowała i wdrożyła autorski program zajęć pozalekcyjnych związanych z pracą na scenie pt. „Kurtyna w górę”. Przez lata prowadziła też warsztaty tańca współczesnego, śpiewu i aktorstwa.
Drugim laureatem tegorocznej nagrody burmistrza miasta został folkmetalowy zespół Merkfolk. Grupa powstała w 2013 r. z inicjatywy rodzeństwa Irminy i Rafała Frąckiewiczów. W 2014 roku odbyła się premiera pierwszego teledysku zespołu do utworu „Topielica”, który nakręcono na terenie międzyrzeckich jeziorek. Rok później zespół wydał swoją pierwszą płytę długogrającą pt. „The folk bringer”, a portal folk-metal.pl uznał ją debiutanckim albumem roku.
W lipcu 2018 r. zespół wydał drugą płytę „Kolovrat”. To album przedstawiający cykl świąt słowiańskich. Twórczość zespołu ma wartość edukacyjną i historyczną, teksty ich piosenek nawiązują do wierzeń, tradycji ludowych i słowiańskich. Merkfolk regularnie koncertuje w kraju i za granicą, wielokrotnie uświetniał również wydarzenia religijne.
Napisz komentarz
Komentarze