- Obecnie w oddziale obserwacyjno-zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej znajdują się dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa. W szpitalu hospitalizowane są trzy osoby z wynikiem pozytywnym – podaje rzecznik Magdalena Us. Wcześniej, 30 kwietnia poinformowała, iż ze szpitala wyszły dwie kolejne osoby, których organizm pokonał koronawirusa. - Po wykonaniu dodatkowych badań dwóch pacjentów zostało wypisanych ze szpitala – przekazała Magdalena Us.
Z kolei 29 kwietnia zakomunikowała, iż oddział geriatryczny jest ponownie otwarty, gdyż zakończył się w nim okres kwarantanny spowodowany wykryciem Covid-19 u jednego z pacjentów. - Wyniki powtórnych badań pacjentów i personelu wykazały, że nikt nie jest zakażony SARS-CoV-2. Ze szpitala został wypisany też pacjent, który jest pierwszym ozdrowieńcem w bialskim szpitalu – powiedziała Magdalena Us.
- W województwie lubelskim obecnie hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem jest 102 osoby. W tym 12 zostało przyjętych w ciągu ostatnich 24 godzin. Objętych kwarantanną jest 5196 osób, a nadzorem epidemiologicznym 821 osób – informuje Agnieszka Strzępka rzecznik wojewody lubelskiego. Dodaje, że do 4 maja 2020 roku na terenie województwa lubelskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 373 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 210 ozdrowieńców i zarejestrowano 14 zgonów. Z kolei Ministerstwo Zdrowia podaje, iż dotychczas w kraju zachorowało na koronawirusa 140006 osób, a zmarło 698. (...)
Od 6 maja otwarte będą żłobki i przedszkola, jednak w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć, jeśli uznają, że nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa dzieciom. Jak podaje rządowa strona internetowa gov.pl ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie. Wciąż obowiązują pozostałe przepisy i obostrzenia, w tym obowiązek zachowania 2-metrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej, zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, praca i nauka zdalna prowadzona zdalnie, jeśli to możliwe, dezynfekcja, a także kwarantanna i izolacja osób zakażonych lub potencjalnie zakażonych koronawirusem.
Od 4 maja obowiązują też nowe przepisy dotyczące kwarantanny. Zniesiono jej obowiązek dla osób pracujących w firmach przy granicy z Polską, a także dla studentów i uczniów uczących się na uczelniach i szkołach w sąsiednich państwach. Jednak, straż graniczna będzie sprawdzać poświadczające o tym dokumenty. Wyłączeni z tego ułatwienia zostali pracownicy medyczni i zatrudnieni w domach opieki. Za złamanie obowiązku odbycia kwarantanny grożą różne sankcje prawne. Jakie i czy możemy się od nich odwołać, wyjaśnia adwokat Marcin Chodyka z Białej Podlaskiej.
- W dniu 31 marca 2020 r. weszła w życie ustawa, w której znajduje się zapis: „W razie stwierdzenia naruszenia obowiązku hospitalizacji, kwarantanny lub izolacji w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem lub zwalczaniem COVID-19, nałożonego przez właściwy organ lub wynikającego z przepisów prawa, państwowy powiatowy inspektor sanitarny nakłada na osobę naruszającą taki obowiązek, […] administracyjną karę pieniężną w kwocie do 30 000 zł.” Stwierdzenie naruszenia owego obowiązku może nastąpić np. na podstawie ustaleń policji, innych służb państwowych, jak również innych uprawnionych podmiotów. Powyższe prowadzi do wniosku, że kara za naruszenie obowiązku hospitalizacji, kwarantanny lub izolacji, określona w tym przepisie, nie ma charakteru sankcji prawno karnej. Kara pieniężna w kwocie do 30.000 zł nakładana jest bowiem decyzją organu administracji publicznej, przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, nie zaś na mocy orzeczenia sądu – wyjaśnia adwokat Marcin Chodyka. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 5 maja
Napisz komentarz
Komentarze