Dla medyków i sinologów
Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Terespolu przygotowało dla absolwentów szkół podstawowych bardzo bogatą ofertę edukacyjną, wśród której są cztery klasy specjalistyczne i trzy klasyczne. - Pierwsza o profilu logistyka i spedycja jest tworzona we współpracy z PKP Cargo z rozszerzonymi językami: angielskim i rosyjskim oraz językiem chińskim. PKP Cargo ufunduje uczniom osiągającym najlepsze wyniku w nauce stypendia pieniężne. Utworzona będzie też klasa medyczna, która powstaje we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym. W niej oprócz rozszerzenia z biologii i chemii będą realizowane dodatkowe zajęcia m.in. pomoc przedlekarska, podstawy zdrowego żywienia, podstawy anatomii, biochemii oraz wykłady prowadzone przez kadrę medyczną szpitala – mówi dyrektor Bogusław Korzeniewski. (...)
Survival i obozy wojskowe
Akademickie Liceum Ogólnokształcącego Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej realizuje program "Bezpieczeństwo narodowe", dający uczniom teoretyczne i praktyczne podstawy pracy w służbach mundurowych i rozwijających sprawność fizyczną – wymienia dyrektor Elżbieta Zaremba. Przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym to w klasie A: wiedza o społeczeństwie i do wyboru geografia lub język angielski. W klasie B: geografia i do wyboru wiedza o społeczeństwie lub język angielski. (...)
Programowanie i łacina
- Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej zajmuje wysokie miejsca w corocznie ogłaszanych przez tygodnik Perspektywy rankingach. Obecnie ma prawo jako jedyna ze szkół w Białej Podlaskiej używać honorowego tytułu Złotej Szkoły 2020: 1. miejsce wśród liceów bialskich, 6. miejsce w województwie lubelskim, 112. miejsce w Polsce. Liceum zawdzięcza wysokie miejsca w rankingach bardzo dobrym wynikom matur nie tylko z przedmiotów podstawowych, ale przede wszystkim zdawanych na poziomie rozszerzonym – mówi dyrektor ks. Wiesław Mućka. Do atutów szkoły zalicza także przyjazną i życzliwą atmosferę, bezpieczeństwo, jednozmianowość, dodatkowe godziny z języka polskiego, obcego i matematyki służące wyrównywaniu szans edukacyjnych. Jego zdaniem zaletą liceum są też małe klasy i grupy językowe (z angielskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, niemieckiego – w zakresie podstawowym i rozszerzonym). (...)
Historia sztuki i filozofia
W II Liceum Ogólnokształcącego im. E. Plater w Białej Podlaskiej w roku szkolnym 2020/2021 powstaną klasy: biologiczno – chemiczna, humanistyczna, matematyczno – geograficzna, matematyczno – informatyczna, matematyczno – fizyczna i językowa. - Nauczane przedmioty rzadko spotykane w innych szkołach to: język hiszpański, filozofia, historia sztuki, w ramach zajęć edb – odbywają się warsztaty I pomocy przedmedycznej, warsztaty „Między nami kobietami” oraz zajęcia ze strzelectwa. W ramach kół zainteresowań organizowane są: zajęcia sportowe np. strzelectwo, judo, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna i nożna, a także zajęcia indywidualne z uczniami biorącymi udział w olimpiadach i konkursach, realizowane wspólnie z bialskimi placówkami kulturalnymi. Poza tym szkoła realizuje różne projekty, w tym międzynarodowe oraz działania społeczne i artystyczne. Organizowane są też zajęcia fakultatywne dla uczniów klas trzecich, w ramach przygotowania do matury oraz zajęcia w ramach projektu EDUKINO. (...)
Biologia i chemia po angielsku
I Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej w roku szkolnym 2020/2021 ma w swojej bogatej ofercie edukacyjnej siedem oddziałów. - Na szczególną uwagę zasługuje klasa 1G dwujęzyczna. Jest to nowość w ofercie szkoły i pierwszy taki oddział w regionie. Dzięki poznaniu profesjonalnego słownictwa młodzież Kraszaka będzie mogła swobodnie korzystać z publikacji naukowych w języku angielskim. Przedmiotami nauczanymi dwujęzycznie będą biologia i chemia – mówi dyrektor Ireneusz Szubarczyk. Dodaje też, że dzięki współpracy z uczelniami wyższymi, takimi jak: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Politechnika Warszawska, Akademia Medyczna w Białymstoku czy Uniwersytet Medyczny i KUL w Lublinie, uczniowie mają okazję uczestniczyć w wykładach, zajęciach i warsztatach prowadzonych przez pracowników naukowych tych uczelni. (...)
Edukacja medialna i muzyczna
IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej w nadchodzącym roku szkolnym będzie prowadziło klasy o profilach: humanistyczna, językowa, muzyczno – medialna, plastyczno – graficzna i biologiczno – chemiczna i matematyczno - fizyczna. W klasie muzyczno – medialnej będzie można wybrać przedmiot uzupełniający edukację medioznawczą lub edukację muzyczną. Z kolei w klasie plastyczno – graficznej będzie można uczestniczyć w przedmiocie grafika komputerowa. Dodatkowym atutem tego profilu jest możliwość nauki hiszpańskiego. - Oferujemy różne koła zainteresowań, zajęcia pozalekcyjne, przygotowujące do matury, teatralne, plastyczne, fotograficzne i sportowe, chór, orkiestrę, wolontariat, pracę w gazetce i telewizji szkolnej. Bierzemy udział w programach ERASMUS. Realizujemy projekty o charakterze społecznym i artystycznym – informuje dyrektor Aleksandra Dopierała.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej oferuje kształcenie na kierunkach: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik weterynarii, technik architektury krajobrazu, technik agrobiznesu. Uczniom proponowane są w szkole: bezpłatna nauka jazdy kat. B i T, nauka obsługi maszyn rolniczych oraz kursy i szkolenia w ramach praktycznej nauki zawodu. Mogą też oni skorzystać z praktyk zagranicznych w ramach projektów unijnych, w Grecji, we Włoszech i na Węgrzech.
Z ciekawą propozycją dla absolwentów szkoły podstawowej, dostosowaną do potrzeb lokalnego rynku pracy, wychodzi Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach. W przyszłym roku szkolnym będzie kształcić w 3 klasach mundurowych: policyjnej, wojskowej i straży granicznej. Ponadto szkoła oferuje naukę w klasie akademickiej, czyli ogólnej z rozszerzoną informatyką. Placówka współpracuje z Lotniczą Akademią Lotniczą w Dęblinie, najlepszym uczniom zapewnia stypendia. Ma też internat i siłownię. Uczniowie wisznickiego liceum osiągają wysokie wyniki w ogólnopolskich i centralnych olimpiadach oraz festiwalach piosenki. Ponadto uczestniczą w wielu konferencjach, szkoleniach i wymianach młodzieży. Szkoła objęta jest patronatem Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie.
Praktyczne umiejętności
Zespół Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim ma bardzo bogatą ofertę edukacyjną. W technikum, kształcenie odbywa się w siedmiu klasach o różnych profilach. Do wyboru są tradycyjne zawody: technik budownictwa z elementami projektowania wnętrz, technik drogownictwa, technik elektronik, technik mechanik, technik usług fryzjerskich czy technik urządzeń sanitarnych. Są też idąca z duchem czasu klasa „technik mechatronik”, gdzie naucza się projektowania i obsługi nowoczesnych urządzeń i linii produkcyjnych. Z kolei w klasie technik ochrony środowiska uczniowie skupiają się m.in. na przeciwdziałaniu niekorzystnym zmianom w środowisku, nauce wykonywania badań laboratoryjnych wody, ścieków, gleby i powietrza, a także na sposobach uzdatniania wody czy zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Szkoła bierze udział w unijnych projektach, zapewnia zagraniczne staże i praktyki oraz oferuje zajęcia na szkolnej strzelnicy. (...)
Najlepsze technikum w Polsce
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim należy do grona najlepszych techników w Polsce. W roku 2020 otrzymało tytuł Brązowej Odznaki w rankingu Perspektyw. Uczniowie ZSE uzyskują bardzo dobre wyniki na egzaminie maturalnym i egzaminach zawodowych oraz odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach. Młodzież odbywa zagraniczne praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus+. W roku szkolnym 2020/2021 szkoła oferuje kierunki: technik ekonomista, technik informatyk, technik logistyk, technik spedytor, technik reklamy, technik teleinformatyk, technik handlowiec, technik rachunkowości oraz technik programista. Prowadzi również nabór do szkół branżowych I stopnia w zawodach magazynier-logistyk oraz sprzedawca. (...)
Lekarz czy prawnik?
„Nasze liceum to Twój klucz do wiedzy” to hasło przewodnie Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim. Placówka osiąga wysokie wyniki na egzaminie maturalnym, nauka odbywa się tu w nowoczesnych pracowniach multimedialnych, uczniowie mogą pobierać stypendium naukowe starosty bialskiego już od pierwszej klasy. Szkoła organizuje spotkania z interesującymi ludźmi, warsztaty i zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich, lekarzy, prawników, dziennikarzy czy inżynierów i architektów, w zależności od profilu klasy. (...)
Szeroki wybór mundurów
Zespół Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim proponuje kształcenie zarówno w liceum jak i w technikum. W tym w roku szkolnym na kandydatów czekają klasy o profilu: straż graniczna, służba celno-skarbowa, policja, służba więzienna, humanistyczna, matematyczno-informatyczna oraz ekologiczno-turystyczna. W ofercie technikum z kolei placówka proponuje: technika hotelarstwa, technika mechanizacji oraz sztandarowy kierunek janowskiej szkoły - technik hodowca koni. Ponadto szkoła oferuje szeroki wachlarz zajęć dodatkowych, a uczniowie klas mundurowych uczestniczą w obowiązkowych zajęciach z samoobrony. Przy szkole funkcjonuje UKS „Hwa-Rang”, w którym uczniowie mogą rozwijać sprawność fizyczną, uczestniczyć w zajęciach z taekwon-do i Mastro Defence System. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 26 maja
Napisz komentarz
Komentarze