Jak informuje rzecznik Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej Gabriela Kuc-Stefaniuk, w tym roku w szkołach prowadzonych przez miasto do matury przystąpiło 913 osób. Absolwenci na początku musieli zmierzyć się z językiem polskim, rano na poziomie podstawowym, a po południu na rozszerzonym. We wtorek królować będzie matematyka (poziom podstawowy) oraz język łaciński i kultura antyczna. W środę absolwenci szkół średnich będą musieli wykazać się znajomością języka angielskiego, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Na tym zakończy się pierwszy tydzień maturalnych zmagań.
– Uważam, że nasze dzieci już dawno zdały egzamin dojrzałości. Nie znały dokładnej daty egzaminów. Czekały zniecierpliwione i pełne niepokoju. To spotęgowało stres, ale z drugiej strony dało więcej czasu na przygotowanie się – mówi jednak z matek tegorocznej maturzystki.
O przygotowywaniu się do matury w cieniu pandemii koronawirusa opowiada nam też absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej Hubert Sałuch. – Nie stresowałem się. Sporo grałem na komputerze z przeświadczeniem, że ponownie przesuną termin matur. Zwłaszcza, że sytuacja w Polsce, jeśli chodzi o Covid-19, była niepokojąca. W naszym regionie nie jest tak źle, ale trzeba pamiętać że maturę piszą licealiści z całego kraju, a aktywnych zachorowań niestety cały czas przybywa – zaznacza maturzysta. – Dodatkowo jeszcze do niedawna nie wiedziałem nawet, w której sali, kiedy i jaki przedmiot piszę. Dowiedziałem się o tym dopiero tydzień przed maturą. Jednak jestem spokojny o wynik egzaminów. Przez 12 lat edukacji udawało mi się nadrobić materiał w jedną noc przed sprawdzianem. Myślę że teraz też mi się to uda. Podejrzewam, że w tym roku na języku polskim będzie „Lalka” Bolesława Prusa – podkreślał tuż przed maturą.
W poniedziałek, 8 czerwca przed II LO im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej absolwentów szkoły nie opuszczał dobry humor. Młodzież z maseczkami na twarzach powtarzała materiał. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 9 czerwca
Napisz komentarz
Komentarze