To już trzecia kampania wyborcza, w której na terenie Radzynia Podlaskiego głównym tematem jest sfinansowanie renowacji pałacu i centrum. We wrześniu 2018 roku, w kampanii samorządowej mieszkańcy dowiedzieli się, że władzom miasta nie uda się pozyskać 10 mln zł na rewitalizację.
Była to pula, jaką ówczesny zarząd województwa zabezpieczył dla każdego z miast, siedzib powiatów, by wyrównać ich szanse rozwojowe z miastami powiatami. Wystarczyło złożyć poprawny wniosek. Wniosek Radzynia Podlaskiego wówczas odpadł w ocenie formalnej. Choć po wyborach władzę w urzędzie marszałkowskim objęło PiS, a Wojewódzki Sąd Administracyjny nakazał marszałkowi ponowne rozpatrzenie złożonego przez miasto protestu do odrzuconego wcześniej wniosku, władze Radzynia same wniosek wycofały. (...)
Złożone przez miasto do procedury konkursowej dokumenty chwaliła dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Anna Brzyska. - Wniosek przeszedł 3 etapy oceny. Otrzymał bardzo wysoką ocenę: 91 punktów na 100. Bardzo rzadko to się zdarza. Tak wysokiej jakości wnioski, są rzadkie – usłyszeli radzynianie.
Miasto złożyło wniosek z końcem marca 2020 r. 23 czerwca zarząd województwa podjął uchwałę o przyznaniu Radzyniowi Podlaskiemu dotacji. - Mając na uwadze zbliżające się zakończenie perspektywy finansowej 2014-2020 i wynikającą z tego konieczność efektywnego wydatkowania środków, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie dokłada wszelkich starań, by ocena projektów przebiegała w sposób jak najbardziej sprawny – poinformował Słowo Podlasia rzecznik UW WL, Remigiusz Małecki. (...)
Marszałek Jarosław Stawiarski w piątek 26 czerwca podpisując umowę z miastem na przekazanie dotacji mówił: - To wielki dzień dla Radzynia, bo rzecz niemożliwa stała się możliwa. Ponad 21,5 mln za niedługi czas przywędruje na rachunek miasta Radzyń i dzięki nim zostanie zrewitalizowany piękny pałac, który jest perłą architektury, należącą do pierwszej dziesiątki najwspanialszych rezydencji rokokowych w Europie. Pieniądze po podpisaniu umowy należą już do burmistrza miasta. musi z nich zrobić dobry użytek, by Radzyń Podlaski był na mapie peregrynacji wszystkich Polaków i nie tylko. Bierzmy się do roboty.
- Nie byłem osamotniony w staraniach o wsparcie finansowe rewitalizacji pałacu – mówił burmistrz Jerzy Rębek, dziękując władzom województwa lubelskiego, senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu i wicepremierowi Jackowi Sasinowi (PiS). - Musieliśmy wykonać ogromną pracę. Sporządziliśmy dobry wniosek, nasze starania zostały docenione i ukoronowane podpisaniem umowy, która daje nam niepowtarzalną szansę, aby przywrócić do świetności pałac Potockich oraz centrum miasta i uczynić Radzyń miastem atrakcyjnym dla przybywających do nas. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 30 czerwca
Napisz komentarz
Komentarze