Znaczenie recyklingu metali
Recykling metali szlachetnych oraz rzadkich prowadzony przez stellmet.pl to jeden z najlepszych sposobów zagospodarowania złomu. Postępowanie takie pozytywnie wpływa na środowisko naturalne poprzez zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do wyprodukowania wybranych stopów metali. Co więcej, złom to bardzo cenny surowiec wtórny, który pomimo wielokrotnej obróbki zachowuje swoje pożądane właściwości.
Dodatkowo recykling metali to jedyny sposób na ograniczenie zużycia ich nieodnawialnych źródeł, które wraz z rozwojem cywilizacyjnym na świecie są intensywnie eksploatowane. Przedstawiamy metale szlachetne i rzadkie, które są chętnie skupowane od ich posiadaczy.
Skup brązu
Brąz, czyli stop miedzi z cyną lub innymi metalami jest chętnie wykorzystywany w przemyśle. Swoją popularność metal ten zawdzięcza doskonałym właściwościom plastycznym, które umożliwiają jego formowanie. Brąz wykorzystuje się do produkcji różnorodnych drutów, prętów oraz odlewów o określonym przeznaczeniu.
Skup cyny i niklu
Cyna oraz nikiel również są bardzo chętnie wykorzystywane w branży przemysłowej. Fakt ten wynika z wielu cennych z punktu widzenia metalurgii właściwości. Przykładowo nikiel chroni powstałe produkty przed korozją, a cyna doskonale sprawdza się podczas wykonywania odlewów. Wśród najczęściej skupowanego złomu w tej kategorii znajdują się: druty, sztabki, katody i anody, brykiet oraz przetopy.
Skup metali szlachetnych
Metale szlachetne to surowce odznaczające się wysoką twardością i odpornością na działanie szkodliwych czynników korozyjnych, kwasów, czy zasad. Posiadają one wiele cennych właściwości, a także nie zawierają w składzie żelaza, dzięki czemu znalazły zastosowanie w medycynie, branży jubilerskiej oraz w przemyśle. Cenę metali szlachetnych ustala się na podstawie ich jakości, wagi, aktualnej ceny giełdowej oraz gatunku. Ten ostatni ustalany jest podczas specjalistycznego badania spektrometrem. Wśród najczęściej skupowanych metali szlachetnych wymienić należy:
- srebro – doskonały przewodnik ciepła oraz energii elektrycznej,
- platyna – metal obojętny chemicznie o wysokiej temperaturze topnienia i doskonałym przewodnictwie energii elektrycznej.
Skup metali rzadkich
Wśród najczęściej skupowanych metali rzadkich należy wymienić:
- wolfram – dawniej wykorzystywany był w żarówkach, a obecnie stosuje się go na elektrody podczas spawania techniką TIG,
- molibden – wykorzystywany jako elementy grzejne pieców oporowych, a także jako elektrody do topienia szkła lub pokrywania szyb,
- niob – stosowany do produkcji stopów z żelazem i niklem, a także w technice jądrowej,
- wanad – stosowany jako katalizator reakcji utleniania, w produkcji cermetali, a także materiałów konstrukcyjnych reaktorów jądrowych,
- tytan – stosowany w konstrukcjach samolotów, elementach silników i wirników, a także do tworzenia narzędzi (jest twardy, a zarazem niezwykle lekki).
Surowce te stanowią dodatek do stali o różnej masie, a różnice w stężeniu poszczególnych metali eliminuje się poprzez dodatek tzw. żelazostopów. Wymienione metale rzadkie mają podobny wygląd przypominający metaliczny kamień. Podczas ich rozróżnienia przy sprzedaży złomu konieczna jest więc analiza spektrometryczna.
Napisz komentarz
Komentarze