Warsztaty były pilotażowym spotkaniem, zorganizowanym przez powstałą w ubiegłym roku Fundację Mediation for Education (Mediacja dla Edukacji), która ma w planie przeprowadzić takie szkolenia w całym regionie. Celem programu jest kształcenie uczniów i nauczycieli oraz dyrektorów w zakresie rozwiązywania konfliktów, mediacji i pokojowego działania.
W warsztatach wzięło udział około 20 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. ppłk S. Skoczylasa oraz Publicznego Gimnazjum im. Powstańców Styczniowych wraz z dyrektorami Lucyną Krać i Edytą Gawryszuk.
Warsztaty przeprowadzili prezes Jerzy Książek i wiceprezes Magdalena Grudziecka z Polskiego Centrum Mediacji w Warszawie, będącego partnerem Fundacji Mediation for Education.
– Tematem spotkania było poznanie umiejętności komunikowania się z uczniami, sposobu rozwiązywania sporów między uczniami i nauczycielami poprzez mediację, kształtowanie aktywnego słuchania oraz kształcenia umiejętności wyrażania empatii. Program rozwiązywania konfliktów oraz mediacja rówieśnicza są promowane jako styl życia, a ich wpływ na uczniów jest bardzo pozytywny, mogący się przyczynić do obniżenia przemocy, izolacji i nietolerancji w szkole. Pozytywny klimat szkoły wpłynie również na dobre zachowanie i naukę uczniów – mówi bialczanin Emmy Irobi, dyrektor Fundacji.
Program mediacji rówieśniczej nie będzie skuteczny bez aktywnego udziału nauczycieli i posiadanych przez nich umiejętności.
Monika Pawluk
Napisz komentarz
Komentarze