Bialską komunikacją dziennie podróżują tysiące pasażerów. W takich skupiskach ludzi dochodzi często do nieoczekiwanych sytuacji, związanych na przykład z zasłabnięciami. Ważne, aby w takich przypadkach odpowiednio szybko zareagować. A w praktyce okazuje się, że nie zawsze współpasażerowie autobusu wiedzą, jak udzielić pomocy, lub po prostu się tego boją.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że w autobusie znajduje się wiele osób, ale to kierowca może być jedyną osobą, która będzie miała wiedzę, jak pomocy udzielić. Na szkoleniu chcemy powiedzieć kierowcom, jak zachować się w sytuacji omdlenia, ataku epilepsji, przy różnego typu krwotokach i urazach. Ale najważniejszą czynnością dzisiejszego szkolenia jest zapoznanie uczestników z udzieleniem pomocy osobie nieprzytomnej, czyli z wykonaniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej – mówi Andrzej Głowacki, prezes zarządu Fundacji Sto Procent.
Jednym ze statutowych celów organizacji, prowadzonej przez wykwalifikowanych ratowników WOPR, jest właśnie upowszechnianie wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy.
W szkoleniu, przeprowadzonym 11 marca pod okiem instruktora wiceprezesa Fundacji Pawła Oniszczuka, wzięło udział ponad 100 kierowców, pracowników warsztatowych i administracyjnych bialskiego przedsiębiorstwa. I choć uczestnicy szkolenia woleliby, żeby te umiejętności nigdy nie musiały zostać wykorzystane w praktyce, są zadowoleni z tego, że w takiej inicjatywie mogli uczestniczyć.
– Do tej pory nie miałem okazji udzielać pierwszej pomocy, ale uważam, że jest to bardzo przydatna wiedza. Bardzo dobrze, że mogliśmy w takim szkoleniu uczestniczyć – uważa Mirosław Paszkiewicz, kierowca z bialskiego MZK.
To niejedyne działania prowadzone przez Fundację Sto Procent. W ubiegłym roku instruktorzy przeszkolili w zakresie pierwszej pomocy dzieci z klas 4-6 z niemal wszystkich szkół w gminie Biała Podlaska.
Monika Pawluk
Napisz komentarz
Komentarze