Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 14:55
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Pomóżmy dzieciom z dysfunkcjami. Potrzeba jeszcze 400 tys. złotych

PZG Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu działa w Białej Podlaskiej od ponad 30 lat. W 2019 r., wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży, postanowił zwiększyć zaplecze lokalowe. Każdy może wesprzeć to ważne przedsięwzięcie.
Biała Podlaska: Pomóżmy dzieciom z dysfunkcjami. Potrzeba jeszcze 400 tys. złotych

Placówka działa z ramienia Polskiego Związku Głuchych. Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami w Białej Podlaskiej obejmuje opieką dzieci z zaburzeniami mowy i słuchu. Z jego usług korzystają dzieci z dysfunkcjami słuchu i mowy oraz z zaburzeniami sprzężonymi.

- Naszych podopiecznych otaczamy wszechstronną i kompleksową opieką surdopedagogiczną, surdologopedyczną, neurologopedyczną, psychologiczną. W placówce dodatkowo prowadzone są zajęcia z arteterapii, terapii ręki, fizjoterapii, muzykoterapii, integracji sensorycznej i wszelkiego rodzaju treningi słuchowe. Miesięcznie z systematycznej terapii (raz w tygodniu) korzysta około 280 dzieci - opowiada koordynator Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami w Białej Podlaskiej Jowita Władyczuk.

Duże potrzeby
Potrzeby są jednak zdecydowanie większe. Coraz więcej dzieci wymaga zajęć logopedycznych i pedagogiczno-psychologicznych, wspomagających ich rozwój. - Liczba zgłaszających się do placówki rośnie z każdym rokiem. Z usług Ośrodka korzystają dzieci z dysfunkcjami słuchu i mowy oraz z zaburzeniami sprzężonymi, itp. z dysfunkcjami narządu ruchu, wzroku, zaburzeniami emocjonalnymi, zaburzeniami wieku rozwojowego, autyzmem, ADHD.  Naszych podopiecznych otaczamy wszechstronną i kompleksową opieką. Swoje doświadczenie w pracy specjaliści stale uzupełniają na studiach podyplomowych czy kursach podnoszących kwalifikacje w swoich zawodach - opowiada pani kierownik.

- Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży, dotkniętej różnego rodzaju dysfunkcjami postanowiliśmy zwiększyć zaplecze lokalowe. Do tego celu wykorzystaliśmy potencjał nieruchomości przy ul. Sienkiewicza 1. Nieruchomość jest własnością Polskiego Związku Głuchych, mieściło się tam Koło Terenowe Osób Niesłyszanych. Nasz ośrodek zajmował 3 pomieszczenia. Mając do dyspozycji dużą działkę, dokonaliśmy rozbudowy parteru budynku. Dzięki temu liczba gabinetów zwiększyła się z trzech do dziesięciu - zaznacza Jowita Władyczuk. - Dodatkowo, w związku z aktualna sytuacją epidemiczną, w dotychczasowej lokalizacji  nie mogliśmy w bezpieczny sposób świadczyć usług terapeutycznych. Powierzchnia lokalu była niewystarczająca, by np. zachować dystans między przebywającymi wewnątrz osobami. Większa baza pozwoli z jednej strony bezpieczne, z drugiej zaś kompleksowe prowadzenie wszystkich zajęć terapeutycznych w jednym miejscu – podkreśla.

Każdy może pomóc
Wmurowanie kamienia węgielnego oraz poświęcenie placu budowy miało miejsce 12 lipca 2019r.  - Rozpoczęliśmy budowę, korzystając ze środków własnych oraz ze wsparcia osób o dobrym sercu pragnących poprawić funkcjonowanie dzieci i młodzieży. Aktualnie budynek jest już w stanie zamkniętym, z pokryciem dachowym oraz podłączeniem wodno-kanalizacyjnym, z wykonaną elewacją oraz wykończony wewnątrz. Czekamy na sfinalizowanie odbioru budynku i dopuszczenie do użytkowania - zaznacza J. Władyczuk. - Widząc nasze potrzeby bialskie firmy pomagały, dostarczając materiały budowlane, ale nie ze wszystkimi jesteśmy rozliczeni. Aktualnie budynek jest już prawie gotowy do oddania do użytku, ale pozostaje zobowiązanie wobec firm budowlanych. Całkowity koszt inwestycji to niemal 1 mln 200 tyś. zł. W budowę zaangażowane zostały nasze środki własne, udział finansowy naszych darczyńców, ale mimo to pozostaje nam zobowiązanie w wysokości ok. 400 tyś. zł. W związku z tym, zwracamy się do Państwa o wsparcie naszego przedsięwzięcia, które będzie służyło mieszkańcom naszego miasta, a jest niezbędne z uwagi na zgłaszane potrzeby rodziców dzieci. Dzięki Państwa pomocy i wsparciu stworzymy miejsce kompleksowej rehabilitacji dzieci i młodzieży z wadą słuchu, zaburzeniami mowy oraz innymi niepełnosprawnościami. Zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich osób, które mogą i chciałyby wesprzeć nasze przedsięwzięcie - apeluje Jowita Władyczuk.

Jak można pomóc? Wpłaty należy kierować na konto: PEKAO S.A. 74 1240 2177 1111 0000 3570 6054.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama