Wychodząc naprzeciw potrzebom osób niewidomych i niedowidzących, Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej przygotowała nowe rozwiązania techniczne. W ramach projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2018” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca, w którym biblioteka bierze udział, można wypożyczyć w niej tzw. czytaki.
- Czytak to prosty w obsłudze odtwarzacz, przypominający wyglądem średniej wielkości telefon bezprzewodowy, umożliwiający odtwarzanie książek w wersji mówionej. Wystarczy wejść na naszą stronę internetową i w zakładce "Czytak" wybrać z listy książek mówionych poszukiwane tytuły. Czytelnik może również zamówić telefonicznie interesujące go pozycje lub poprosić bibliotekarza o zaproponowanie książek mówionych z danej dziedziny czy konkretnego autora - tłumaczy Anna Denkiewicz, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej. Następnie wystarczy skontaktować się z placówką, by czytak z wgranym zamówieniem czekał w wypożyczalni w ustalonym terminie.
Bialska biblioteka posiada dodatkowo w ofercie 50 audiobooków w formacie DAISY, które otrzymała od Fundacji Edukacji Nowoczesnej. - Są to książki przeznaczone dla osób mających problemy ze wzrokiem oraz z czytaniem. Można je odtwarzać za pomocą urządzeń lektorskich, odtwarzaczy mp3 oraz komputera, jeśli zainstalujemy na nim bezpłatny program do obsługi tego formatu, np. Amis. DAISY umożliwia swobodną nawigację pomiędzy elementami książki, takimi jak strony, rozdziały, przypisy - opowiada dyrektor. Użytkownik może regulować prędkość i wysokość głosu w nagraniu lektorskim, a w przypadku tekstu zmieniać wielkość czcionki czy kolor tła. Audiobooki można wypożyczyć w Wydziale Multimediów i Wspomagania Edukacji, a lista audiobooków dostępna jest na stronie internetowej biblioteki.
Napisz komentarz
Komentarze