Użytych zostanie 759 tys. sadzonek, w tym 226 tys. sadzonek drzew iglastych i 531 tys. liściastych. Wśród gatunków iglastych dominują modrzew europejski, świerk pospolity czy sosna zwyczajna. Gatunki liściaste to brzoza brodawkowata, olsza czarna, klon jawor czy klon pospolity.
Międzyrzeccy leśnicy przygotowali także specjalne plany zalesienia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na powierzchni 5 ha. Tutaj wykorzystanych zostanie 25 tys. sadzonek. Zalesienie to sadzenie drzew na obszarach, gdzie wcześniej lasu nie było, na przykład na polach, łąkach czy nieużytkach.
Młode drzewa sadzi się wiosną lub jesienią. – Decyduje o tym zegar biologiczny roślin. Młode drzewa powinno się sadzić wtedy, kiedy są w spoczynku – tłumaczy Leszek Michalec z Nadleśnictwa Międzyrzec. – Na terenie międzyrzeckiego nadleśnictwa inicjowane są też naturalne odnowienia, np. sosny pospolitej.
W tym roku w sadzeniu drzew Nadleśnictwo symbolicznie wspierać będą członkowie Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji, a także dzieci i młodzież. – Chcemy, by wzrastała w nich świadomość, że las może pojawić się sam, ale dużo łatwiej i szybciej będziemy go mieli wówczas, gdy sami go posadzimy. Chcemy także uzmysłowić celowość naszych działań i pokazać młodzieży, że wycinka drzew nie jest bezmyślna, lecz prowadzi do wymiany pokoleń w lesie – dodaje nadleśniczy.
Maciej Maciejuk
Napisz komentarz
Komentarze