Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 07:56
Reklama dotacje rpo
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Księga wieczysta – na co zwrócić uwagę?

Księga wieczysta kupowanej nieruchomości to podstawowy dokument, który należy zweryfikować przed transakcją zakupu. Zawarte są w niej wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego lokalu, budynku czy działki, w taki sposób, aby ograniczyć możliwość nieuczciwych praktyk w obrocie nieruchomościami. Dzięki zasadzie zwanej rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych, w momencie wystąpienia nieznanej nabywcy rozbieżności między zapisem w księdze a stanem faktycznym, treść księgi wieczystej rozstrzyga na rzecz kupującego. Księgi wieczyste są ogólnodostępne poprzez system elektroniczny i warto zapoznać się z ich treścią przed dokonaniem transakcji.
Księga wieczysta – na co zwrócić uwagę?

Co jest zawarte w księdze wieczystej? Księga wieczysta zawiera cztery działy. Dział I dzieli się dodatkowo na dwie części, w których zapisane zostały podstawowe informacje dotyczące nieruchomości (na przykład dane pochodzące z ewidencji gruntów i opis sposobu użytkowania) oraz szczegółowy spis praw związanych z własnością. Śledząc treść działu II, możemy poznać dane właścicieli i wielkość ich udziałów, bądź sprawdzić personalia i adresy użytkowników wieczystych, jeśli nieruchomość została oddana w wieczyste użytkowanie. Ograniczone prawa rzeczowe (oprócz hipotek) zostały zawarte w dziale III, natomiast dział IV w całości przeznaczono na wpisy dotyczące zobowiązań hipotecznych.

Którym działom księgi wieczystej należy poświęcić najwięcej uwagi?

Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na zapisy w dziale III i IV.

Dział III poświęcony jest różnego rodzaju obciążeniom nieruchomości. Opisuje się w nim ograniczone prawa rzeczowe, takie jak służebność czy prawo użytkowania (z wyjątkiem hipotek). Znajdują się tu również niezmiernie ważne wpisy dotyczące ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniu wieczystym, a także innych praw i roszczeń, takich jak podział nieruchomości do korzystania czy wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Ponadto, w tym dziale zapoznamy się z roszczeniami wynikającymi z umowy przedwstępnej, pod warunkiem, że została ona zawarta w formie aktu notarialnego.

Dział IV dotyczy wyłącznie zobowiązań hipotecznych. Czytając zawarte w nim zapisy, poznamy m.in. rodzaj i wysokość hipotek, którymi została obciążona nieruchomość, a także dowiemy się, na czyją rzecz zostały one ustanowione (bank, osoba fizyczna). Należy wnikliwie prześledzić wszelkie zawarte tutaj informacje. Możemy na przykład dotrzeć do wpisów dotyczących zmiany pierwszeństwa hipoteki bądź zmiany wierzyciela.

Jeśli nie jesteśmy w stanie zinterpretować niektórych sformułowań, warto zajrzeć na stronę Ksiegiwieczyste.edu.pl, gdzie na przykładach ksiąg wieczystych wytłumaczone zostały poszczególne zapisy. Serwis umożliwia nieprofesjonalistom pogłębienie wiedzy w zakresie odczytu ksiąg wieczystych.

Czego jeszcze nie wolno przeoczyć?
Warto zwrócić również uwagę na rubrykę „wzmianka”, zamieszczoną w każdym z działów księgi wieczystej. Często bywa ona pusta, lecz jeżeli zawiera numer i datę, oznacza to, że do danego działu został złożony wniosek o zmianę wpisu. Ponieważ księga wieczysta nie została jeszcze w tym wypadku zaktualizowana, aby dowiedzieć się, czego konkretnie dotyczył wniosek, musimy udać się do sądu. Kolejnym istotnym szczegółem jest tzw. komentarz do migracji, mogący pojawić się w każdym dziale księgi wieczystej, która początkowo istniała w formie papierowej, a następnie została zdigitalizowana w systemie informatycznym. Komentarz zawiera informacje zawarte w księdze papierowej, które po migracji nie zmieściły się w działach elektronicznej księgi wieczystej.

Foto: Fotolia

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Lolek 05.04.2017 10:47
Taka droga formalna czekała na mnie przy http://domykanadyjskie.com.pl/ jednak nie ma co się oszukiwać, nie ma teraz tańszej drogi do wybudowania domu.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rój prawdziwyTreść komentarza: "dlatego, że" nieuku.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:43Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Dokładnie mam tak samo 160 zł/ miesiąc przy 3 osobowej rodzinie tylko dlatego że dbamy o higienę i czystość .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:27Źródło komentarza: Biała Podlaska. Podwyżka o 100 proc. za odbiór śmieci?Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama