Stosowne wnioski można będzie składać po zamontowaniu instalacji i podłączeniu jej do sieci energetycznej. Dodatkowo z programu będzie można sfinansować rozwiązania zwiększające autokonsumpcję wytworzonej energii. Trwają wciąż konsultacje nad rozszerzeniem programu o punkty ładowania do samochodów elektrycznych, inteligentne system zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła/chłodu.
Dotacja będzie bezzwrotna. Jej maksymalna kwota nie jest jednak jeszcze znana. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował zaś, że dotacja będzie zwolniona z podatku PIT, a szczegóły zostaną ogłoszone już wkrótce. Koszty inwestycji, które nie zostaną pokryte wsparciem, będzie można odliczyć od podatku (tzw. ulga termomodernizacyjna).
Otrzymaną w 2021 roku dotację z programu „Mój Prąd”, w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, prosument będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym za 2021 r., składanym w przyszłym roku. Kwota odliczenia, nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie może być rozliczona w ciągu kolejnych 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Napisz komentarz
Komentarze