Głównym celem przyświecającym przedstawieniu było ukazanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, tych dawniejszych, i tych pielęgnowanych współcześnie. Uczniowie włączając się w przygotowania, mogli zobaczyć, jak piękna obrzędowość kryje się pod świętami Wielkiej Nocy, czyli najważniejszymi świętami chrześcijańskimi.
Uczniowie w scenografii wiejskiej chaty, ubrani w stroje ludowe, przedstawili wiele obrzędów związanych z Wielkanocą. W przedstawieniu zawarto elementy nawiązujące do zwyczajów zapustów, tłustego czwartku, środy popielcowej, tradycję topienia Marzanny czy chodzenie z zielonym gaikiem. Ze zwyczajów świątecznych były tradycje święcenia palm, triduum paschalne, święcenie pokarmów i uroczyste spożywanie śniadania wielkanocnego oraz śmigus-dyngus.
Uczniom towarzyszyli przedstawiciele starszego pokolenia: dziadzio i babcia, którzy w humorystyczny sposób opowiedzieli o wielkanocnych tradycjach. Nad przygotowaniem części artystycznej czuwały Renata Kazimierska, Małgorzata Sawonik, Mariola Paszkiewicz i Beata Najdychor.
Nie zabrakło również pysznych świątecznych potraw. Organizatorzy przygotowali stół wielkanocny.
(mp)
Napisz komentarz
Komentarze