Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 21:14
Reklama
Reklama

Rowerem przez Podlasie: Spokój, cisza i dzikie krajobrazy

Nie da się ukryć, że nasz region jest niezwykle atrakcyjny turystycznie dzięki dzikim i niebywale pięknym terenom nadbużańskim. Nic więc dziwnego, że aby ułatwić osobom chcącym lepiej je poznać wytyczono szereg szlaków, zarówno pieszych jak i rowerowych. Jednym z nich, oznakowanym kolorem czerwonym, jest Nadbużański Szlak Rowerowy, który swój początek ma w Janowie Podlaskim, a łącznie liczy prawie 300 km. Zapraszamy na wycieczkę!
Rowerem przez Podlasie: Spokój, cisza i dzikie krajobrazy

Autor: fot. Adam Trochimiuk/Archiwum

Jak sama nazwa mówi, szlak biegnie wzdłuż najdzikszej rzeki Europy – Bugu.  Łącznie liczy ok. 288 kilometrów i onakowany jest kolorem czerwonym. Trasę można podzielić na dwa etapy i właśnie tym pierwszym, rozpoczynającym się w Janowie Podlaskim, w sporej części przebiegającym przez powiat bialski, się zajmiemy. 

Wygląda on tak: Janów Podlaski (0 km) – Wygoda (2 km) – Piaski (8 km) – Woroblin (14 km) – Pratulin (22 km) – Krzyczew (27,5 km) – Neple (36 km) – Malowa Góra (38 km) – Koroszczyn (42 km) – Kobylany (46 km) – Lebiedziew (53 km) – Kostomłoty (64 km) – Kodeń (73 km) – Zabłocie (84 km) – Jabłeczna (95 km) – Liszna (102 km) – Sławatycze (105 km) – Kuzawka (108 km) – Hanna (113 km) – Dołhobrody (124 km) – Różanka (133 km) – Suszno (142 km) – Włodawa (146 km). Dla wprawionych w boju rowerzystów trasa jest do pokonania w jeden dzień, jednak warto zaplanować sobie dłuższy wyjazd, by zwiedzić każde miejsce oraz w ciszy i spokoju zachwycić się nietkniętą ludzką ręką nadbużańską przyrodą.

Ostoja dzikiej przyrody

Podróż rozpoczynamy w Janowie Podlaskim, który oprócz słynnej stadniny koni arabskich i Zamku Biskupiego ma do zaoferowania również m.in. grotę wzniesioną z polnego kamienia w 1790 r., która była miejscem rozmyślań i pracownią biskupa Adama Naruszewicza, ojca polskiego klasycyzmu, dziejopisarza i poety. Tradycja podlaska podaje, że tutaj biskup opracowywał tezy do Konstytucji 3-maja, a jego duch nadal ukazuje się w tej okolicy. W Janowie Podlaskim znajdują się też dwa najstarsze dystrybutory paliwa w Polsce, pochodzące z 1928 r. Warto zobaczyć też mural na budynku miejscowego ośrodka kultury, który powstał w hołdzie Ludwikowi Maciągowi, a inspiracją był jego obraz „Ogiery orientalne”.

Przez Wygodę i dalej na wschód trafiamy do rezerwatu przyrody "Łęk Dębowy", tworzącego urokliwy krajobraz otwartych przestrzeni z licznymi naturalnymi zadrzewieniami. Występują tu rzadkie rośliny wodne i błotne, m.in. namulnik brzegowy, jezierza morska oraz ciepłolubne rośliny łąkowe. Przez rezerwat przebiega ścieżka przyrodnicza „Łęgi Nadbużańskie” oznakowana symbolem liścia dębu. Następnie mijamy klimatyczne nadbużańskie wsie – Piaski i Woroblin.

Nie sposób nie wspomnieć o Parku Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu, który rozciąga się na obszarze prawie 300 km2. Teren charakteryzuje się dużą różnorodnością siedlisk – ponad 760 gatunków roślin, w tym 22 objętych ochroną gatunkową i 141 gatunków ptaków w tym wiele rzadkich i ginących. Krajobraz urozmaicają niewysokie, łagodnie zarysowane wzgórza, pozostałości po ostatnim zlodowaceniu.

Dalej kierujmy się w stronę Pratulina. Tutaj warto zobaczyć klasycystyczny kościół pw. św. Piotra i Pawła z XIX w. z relikwiami unitów, kaplicę grobową rodziny Wierusz-Kowalskich, fundamenty cerkwi unickiej na Placu Męczeństwa oraz kopiec, upamiętniający żołnierzy polskich poległych w 1920 r.

Jedziemy dalej do Krzyczewa. Oprócz malowniczo położonego XVII-wiecznego kościółka pw. św. Jerzego (dawna cerkiew unicka pw. Demetriusza Męczennika) z pewnością warto zobaczyć też dwór z początku XIX w., który stoi w pobliżu krawędzi wysokiej na 10 m skarpy, mieszczącej się przy starorzeczu Bugu. Można zobaczyć tu również dwa kurhany „Szwedzkie szańce” oraz stary cmentarz unicki. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 6 lipca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama