Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 04:45
Reklama
Reklama

Jak skompletować wyprawkę szkolną?

Przed uczniami pierwszy dzwonek, a przed rodzicami egzamin z przygotowania swoich pociech do wielkiego powrotu do szkolnych ławek. Jak dobrze skompletować wyprawkę szkolną, by o niczym nie zapomnieć? Mamy gotową listę.
Jak skompletować wyprawkę szkolną?

Autor: fot. pixabay.com/poglądowe

Oferta, jeśli chodzi o wyprawkę szkolną, może przyprawić o zawrót głowy. Tym bardziej, że producenci proponują nam wiele wersji jednego produktu. Wielu rodziców gubi się w gąszczu produktów szkolnych. Warto więc zawczasu przygotować sobie listę zakupów. Najlepiej zrobić to z dzieckiem. Jeśli mamy taką możliwość, poradźmy się starszych uczniów, którzy mają już doświadczenie w kompletowaniu szkolnych rzeczy i wiedzą, jakie wymagania mają nauczyciele w danej szkole. 

Plecak na początek

Plecak to najważniejszy atrybut każdego ucznia. Tu nie warto oszczędzać, bo chodzi przede wszystkim o zdrowie dziecka. Idealnie dobrany plecak szkolny musi dobrze przylegać do pleców, czyli być wyprofilowany i usztywniony z tyłu, koniecznie z wybrzuszeniem na odcinku lędźwiowym. To sprawi, że maluch będzie zachowywał odpowiednią postawę, a jego kręgosłup nie będzie narażony na przeciążenia. Przy zakupie warto zwrócić także uwagę na szerokie i regulowane paski naramiennie, które nie będą uwierać dziecka. Ważny jest także materiał, z którego został wykonany tornister. Powinien być wytrzymały i wodoodporny. To uchroni książki i zeszyty przed zalaniem w razie napotkania ulewy. Istotna jest również jego waga – plecak powinien być jak najlżejszy, żeby nasze dziecko nie musiało dźwigać dodatkowych kilogramów. Zwróćmy także uwagę na to, czy posiada elementy odblaskowe. Te znacząco poprawią widoczność i bezpieczeństwo malucha na ulicy.

Worek na buty

W większości placówek oświatowych obowiązuje nakaz zmiany obuwia. Te, w których dziecko przyszło do szkoły, zostawia w szatni lub w swojej szafce. Aby je dobrze zabezpieczyć i nie doprowadzić do pobrudzenia innych rzeczy – warto schować je do worka na buty. Najlepiej by wykonany był z materiału, który będzie można łatwo wyczyścić lub po prostu wyprać w pralce, czyli unikajmy zbędnych ozdobników i dodatkowych elementów na jego poszyciu.

Strój sportowy

Na zajęcia wychowania fizycznego najlepiej przygotować dwa komplety stroju sportowego, składające się z koszulki i spodenek. Zwyczajnie po to, by spokojnie móc je wyprać. Strój musi być przede wszystkim wygodny i z oddychających oraz szybkoschnących materiałów. Przed tym zakupem należy jednak poczekać do pierwszych zajęć organizacyjnych wychowania fizycznego. W niektórych szkołach obowiązują bowiem pewnie kryteria, np. określony kolor ubioru. Dodatkowo nie można zapomnieć o wygodnych, sportowych butach. Te zazwyczaj muszą mieć jasną, niebrudzącą podeszwę po to, by nie zostawiały uporczywych śladów na podłodze hali sportowej. Buty nie mogą być za bardzo dopasowane, gdyż podczas intensywnego ruchu mogą ocierać lub powodować rany.

Śniadaniówka i butelka z filtrem

Aby drugie śniadanie przetrwało w plecaku w nienaruszonym stanie, należy zaopatrzyć smyka w pudełko śniadaniowe. Tzw. lunch boxy oprócz kanapek pomieszczą również dodatkową porcję warzyw czy owoców lub coś słodkiego. Do tego, by chronić środowisko, warto zastanowić się nad zakupem butelki wielokrotnego użytku z filtrem do wody, tak by nie kupować codziennie nowego napoju w plastikowym opakowaniu. Oprócz tego każdy uczeń powinien posiadać: piórnik i artykuły piśmiennicze (ołówki, długopisy, gumka, linijka), zeszyty, kredki ołówkowe, farby plakatowe i pędzle, plastelinę, nożyczki, klej oraz bloki (rysunkowy, techniczny, z kolorowymi kartkami).

Choć minister Przemysław Czarnek poinformował, że we wrześniu uczniowie wracają do szkół, to nie wiadomo, czy nie powtórzy się scenariusz z poprzedniego roku szkolnego. Z powodu pandemii koronawirusa dzieci i młodzież przez większą część roku szkolnego uczyły się zdalnie bądź hybrydowo. Dlatego wielu z nich ma plecaki i przybory szkolne niezniszczone. W innej sytuacji są tegoroczni pierwszoklasiści szkół podstawowych, dla których kompletowanie wyprawki szkolnej jest bardzo ważnym okresem. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rój prawdziwyTreść komentarza: "dlatego, że" nieuku.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:43Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Dokładnie mam tak samo 160 zł/ miesiąc przy 3 osobowej rodzinie tylko dlatego że dbamy o higienę i czystość .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:27Źródło komentarza: Biała Podlaska. Podwyżka o 100 proc. za odbiór śmieci?Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama