– Rok 1921 był wyjątkowy pod kątem różnych ważnych zdarzeń. W tym roku urodzili się Krzysztof Kamil Baczyński i Stanisław Lem, zmarła Gabriela Zapolska, uchwalono Konstytucję Marcową, odbył się pierwszy w wolnej Polsce Spis Powszechny. Z ciekawostek warto dodać, że nasza drużyna piłki nożnej na meczu wyjazdowym w Budapeszcie wygrała – opisywała zebranym specyfikę roku powstania szkoły Aleksandra Dopierała, dyrektor placówki.
– W tym też roku w naszym mieście powołana została Szkoła Powszechna nr 2. Powstała bez należytych środków i sprzętu, ale z wielkim entuzjazmem i zapałem.
Szkoła Powszechna nr 2 powstała w 1921 roku i pierwotnie była szkołą dla dziewcząt. Rok później otrzymała imię Królowej Jadwigi. Do 1 września 1939 r. funkcjonowała bez większych zakłóceń w budynku przy ul. Janowskiej. Do siedziby przy ulicy Janowskiej szkoła wróciła w 1944 r. Sześć lat później musiała pożegnać się z ustanowioną na początku jej istnienia patronką, Królową Jadwigą. Nazwa placówki nie odpowiadała bowiem ówczesnym władzom. W 1976 r., ze względu na zły stan budynku przy ul. Janowskiej, szkoła musiała zmienić siedzibę. W efekcie przeniosła się do baraku przy ul. Kopernika. Sześć lat później placówka otrzymała nową siedzibę, przy ul. Akademickiej, gdzie obecnie wchodzi w skład całego kompleksu oświatowego ZSO nr 4. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 19 października
Napisz komentarz
Komentarze