W uroczystościach, które rozpoczęły się 19 maja mszą w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, środowisko kombatantów AK reprezentował major rezerwy Tadeusz Sobieszczak, ps. "Dudek" z oddziału "Zenona", majora Stefana Wyrzykowskiego. W drodze ze świątyni do Zespołu Szkół złożono kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Akcji V2 w centrum Sarnak. Wiązanki i znicze pojawiły się także pod tablicami na ścianie szkoły. Upamiętniają one uczniów i nauczyciel, którzy podczas II wojny stawili opór Niemcom.
Szkolnictwo z bogatą tradycją
I połowa XVII wieku - powstaje w Sarnakach szkółka parafialna. Świadczą o tym zapisy ze szczątków ksiąg parafialnych z lat 1623 - 46. Jest w nich mowa o "rektorach": Walentym Timowiczu, Janie Matelskim, Adamie Zawadzkim i Adamie Przesmyckim. Działała do roku 1854.
1865 r. - powstaje prywatna szkoła "ruchoma". Lekcje obdywają się codziennie w innym domu i tam też rodzice wynagradzają nauczyciela obiadem.
1867 r. - powstaje pierwsza elementarna szkoła gminna w Chlebczynie koło Sarnak. Mieściła się przez rok w chłopskim domu i była utrzymywana ze składek gminnych. Potem przez 4 lata działała w Lipnie.
1869 r. - Sarnaki po 115 latach tracą prawa miejskie, na potrzeby szkoły zakupiono położony na skraju osady drewniany dom z jedną salą lekcyjną.
20 maja 1927 r. - wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego gmachu.
W czasie II wojny Niemcy zajmują szkołę. W piwnicy przechowywali broń. W 1944 roku 5 chłopców wykradających broń zabrano na Pawiak do Warszawy. Nigdy nie wrócili do domu.
Tajne nauczanie w domach na poziomie podstawowym i średnim prowadziło z narażeniem życia kilkoro nauczycieli.
1995 r. - oddanie do użytku części dobudowanej do starej szkoły.
1999 r. - oddanie sali gimnastycznej. 2004 r. - oddano drugą dobudowana część na potrzeby utworzonego 5 lat wcześniej gimnazjum.
Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia nr 22.
Beata Malczuk
Napisz komentarz
Komentarze