Temat uchwały - stanowiska, którą radni powiatu przyjęli 28 maja 2019 roku pojawił się na październikowej sesji rady powiatu. Wówczas o zasadność utrzymywania zapisów tej uchwały pytał radny Tadeusz Sławecki: – Czy przewodniczący zamierza przedstawić zmiany w treści uchwały podjętej przez powiat – dopytywał radny Sławecki, precyzując, iż chodzi o poparcie stanowiska Sejmiku z 2019 roku w tzw. uchwale anty-LGBT, którą sam Sejmik ostatnio zmodyfikował.
Przewodniczący rady powiatu, Robert Mazurek najpierw upierał się przy tym, że rada nie przyjmowała żadnej uchwały ani stanowiska anty-LGBT. Jednak po przytoczeniu mu zapisów przyjętego w 2019 roku dokumentu, zbył temat stwierdzeniem, że prezydium rady zajmie się tematem.
Marszałek za wolnością i tolerancją
Pod koniec października marszałek Jarosław Stawiarski spotkał się z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Pokłosiem tego spotkania była publikacja w prasie uchwały zarządu województwa z dnia 2 listopada, oraz pisma marszałka przesłanego do Normundsa Popensa, zastępcy Dyrektora Generalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. - W dokumentach tych władze regionu zapewniają, że stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie ochrony podstawowych praw i wolności występuje obecnie wyłącznie w brzmieniu nadanym przez stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 27 września 2021 r. zmieniające stanowisko z dnia 25 kwietnia 2019 r. W konsekwencji stanowisko o treści przyjętej w dniu 25 kwietnia 2019 r. nie obowiązuje, gdyż zostało uchylone począwszy od chwili przyjęcia przez Sejmik Województwa Lubelskiego stanowiska z dnia 27 września 2021 r. – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
(...)
Cały artykuł przeczytacie w radzyńskim wydaniu Słowa Podlasia z 30 listopada
Napisz komentarz
Komentarze