Co to jest kasa fiskalna?
Budowa kasy fiskalnej jest dokładnie określona przez przepisy Ministerstwa Finansów. Kasy fiskalne stosowane w Polsce wyposażone są w pamięć fiskalną OTP. Ważne jest, aby każda kasa posiadała niepowtarzalny identyfikator.
Standardowa klasyfikacja dzieli kasy na ECR, POS i iPOS, a także na kasy jednostanowiskowe lub systemowe. Aby uprościć klasyfikację kas, wystarczy wskazać, że kasy mogą być wykorzystywane jako zdalne urządzenia mobilne (rozwiązanie, które sprawdza się w większości małych firm handlowych i usługowych). Jednocześnie rozróżnia się tzw. kasy "systemowe", które są zintegrowane z dodatkowym systemem informatycznym (rozwiązanie to jest powszechnie stosowane w dużych przedsiębiorstwach handlowych, np. w domach towarowych). Duży wybór kas fiskalnych różnego typu posiada kasy fiskalne Bielsko Biała - kasyserwis.pl. Jest to sklep internetowy, który działa online i oferuje kasy fiskalne w Bielsku Białej, Wodzisławiu Śląskim i Oświęcimiu.
Jakie firmy obowiązuje kasa fiskalna?
Kasa fiskalna jest w Polsce obowiązkowa dla podatników dokonujących sprzedaży towarów lub usług na rzecz osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej) oraz dla rolników, jeżeli obrót na rzecz osób fizycznych i rolników nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł. Należy jednak zaznaczyć, że nie są to jedyne zasady.
Ustawodawca wyodrębnił grupę podatników, którzy są zobowiązani do korzystania z kasy fiskalnej, niezależnie od wysokości obrotów. Aby sprawdzić, czy wykonywane czynności są bezwzględnie zwolnione z obowiązku stosowania kasy, należy zapoznać się z §4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących.
W przypadku sprzedaży towarów i usług, które są zarówno objęte obowiązkiem stosowania kas rejestrujących, jak i zwolnione z obowiązku stosowania kas, należy zwrócić uwagę na udział w obrocie poszczególnych osób. Jeżeli udział obrotu uprawniającego do zwolnienia wynosi ponad 80%, przedsiębiorca pozostaje zwolniony z obowiązku stosowania kasy. Kwestia ta jest szerzej uregulowana w par. 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów.
Podsumowując, obowiązek prowadzenia rejestru podatkowego jest kwestią dość złożoną i zaleca się dokładne zapoznanie się z jego zasadami. Najlepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy podatkowego lub biura rachunkowego. Ewentualnie warto również skontaktować się z doświadczonym dostawcą usług w zakresie funduszy podatkowych (np. kasy fiskalne Bielsko Biała).
Napisz komentarz
Komentarze