Plany otwarcia filii uczelni bialskiej w Radzyniu Podlaskim krystalizowały się od kilku miesięcy. Trwały uzgodnienia miedzy powiatem radzyńskim a władzami uczelni. To samorząd wyszedł zresztą z propozycją stworzenia na swoim terenie filii Akademii Bialskiej. Głównie chodziło o to, by podpowiadając na potrzeby rynku pracy, kształcić pielęgniarki i ratowników medycznych.
W styczniu było jasne
W styczniu minister edukacji poinformował, że bialska uczelnia otrzyma dodatkową pulę subwencji, na uruchomienie filii w Radzyniu Podlaskim. - Gratuluję decyzji o utworzeniu filii uczelni w Radzyniu Podlaskim, który stanie się również miastem akademickim – mówił Przemysław Czarnek, przekazując promesę na 1,3 mln zł dodatkowych środków do puli subwencji.
W tym momencie stało się jasne, ze filia w Radzyniu Podlaskim to już fakt. Starosta zapewniał, że powiat wraz z ZSP, gdzie zajęcia dla studentów mają się odbywać, intensywnie pracują nad przygotowaniem zaplecza i stworzeniem warunków uczelni. – Odrabiamy właśnie pracę domową, którą dostaliśmy od uczelni, bardzo skrupulatnie rozpisaną na karteczkach. Trwają zakupy do pracowni informatycznej. Upoważniłem dyrektor Grażynę Dzidę, do przeprowadzenia procedury przetargowej na remont i wyposażenie pracowni dla studentów. My te zadania odrobimy na czas i bardzo skrupulatnie – zapewniał w styczniu Szczepan Niebrzegowski. Powstanie w Radzyniu filii uczelni wyższej leży w interesie władz samorządowych, bo jak mówi starosta: – Naszemu szpitalowi brakuje pielęgniarek i ratowników medycznych, od lat sygnalizują to władze SP ZOZ. Czekanie na cud nic nie pomoże, raptem pielęgniarki się nie pojawią. Dlatego podjęliśmy rozmowy, by zacząć ich kształcenie.
Teraz rusza nabór
Już na początku roku władze powiatu zapowiadały, że przygotowywane są materiały promocyjne, by informację o uruchomieniu studiów w Radzyniu Podlaskim nagłośnić. Teraz już wiadomo, że od kwietnia rusza nabór na pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. Studia odbywać się będą w systemie stacjonarnym, są bezpłatne, a studenci mają szansę na uzyskanie stypendiów.
Filia AB ma się mieścić w murach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. To właśnie powiat wziął na siebie przygotowanie zaplecza dla zajęć uczelni. – Nowoczesne komputery, pracownie biologiczna czy chemiczna, poprawią też warunki nauki naszych uczniów. Kwota 400 tys. zł, które inwestujemy, zostaje zagospodarowana w majątek nieruchomy, który jest naszą własnością – tłumaczył radnym powiatowym starosta. Rady nie trzeba jednak namawiać do inicjatywy. Głosów sprzeciwu, by w powiecie zaczęła funkcjonować uczelnia wyższa, nie było.
Akademia Bialska nie ogranicza się zresztą do koncepcji dwóch kierunków, na które teraz rozpoczyna nabór. - Jeśli w przyszłości okażę się, ze jest zapotrzebowanie również na inne kierunki kształcenia, bo tego wymaga powiedzmy rynek pracy, będziemy otwarci – zapewniał jeszcze w ubiegłym roku rektor AB, prof. Jerzy Nitychoruk. Teraz uczelnia otwiera kierunki pod kontem potrzeb rynku pracy ale i oferty dla absolwentów szkół średnich z powiatu radzyńskiego, którzy jak zauważał w niejednej rozmowie rektor Akademii Bialskiej, by się kształcić dalej, muszą szukać możliwości z dala od domu. Teraz studia przychodzą do nich.
Informacji o naborze na pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne w radzyńskiej filii Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych można zasięgać, dzwoniąc: 83 344 99 30, lub pisząc [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze