– Rzadko się zdarza, żeby w święconce znalazły się pokarmy inne niż zalecane. Czasami dziecko włoży misia lub samochód, co w niczym nie przeszkadza. Tylko raz spotkałem się z przypadkiem, kiedy w święconce znalazło się piwo. To było bardzo niestosowne – mówi ksiądz Rafał Główczyński, znany w sieci – szczególnie wśród młodzieży – jako „Ksiądz z osiedla”.
Co zatem powinno się znaleźć w koszyczku i jakie to ma znaczenie? – pytamy.
Wielu z nas kontynuuje tradycję święcenia pokarmów, choć w wielu przypadkach nie wiemy do końca, po co to robimy. A, jak przyznaje duchowny, „skład” koszyczka nie jest przypadkowy. – Wszystko, co powinno się w nim znaleźć, ma swoje znaczenie i nawiązuje do Świąt Zmartwychwstania – podkreśla ks. Główczyński.
Czytaj także: W Kościele katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. Wyjaśniamy, w czym tkwi jego tajemnica
– W pierwszej kolejności do święconki wkładamy jajka – bo to one są symbolem nowego życia i zmartwychwstania. Z kolei chleb symbolizuje ustanowioną w Wielki Czwartek Eucharystię. Baranek zaś oddaje Jezusa, który oddał siebie w ofierze za nasze grzechy – wylicza salwatorianin. – W koszyku musi się również znaleźć sól jako symbol ochrony przed zepsuciem. Mięso zaś, najczęściej biała kiełbasa, to symbol witalności. Chrzan symbolizuje siłę i męstwo Jezusa; pieprz z kolei przypomina o gorzkich ziołach, jakie Izraelici jedzą na pamiątkę swojego pobytu w Egipcie – kwituje.
Bez znaku krzyża w czasie święcenia
Ks. Rafał Główczyński przypomina również, że w czasie święcenia pokarmów nie wykonujemy znaku krzyża.
– Jeśli duchowny mówi "Pobłogosław te wędliny", to w tym momencie uświęca mięso, które przynieśliśmy – wyjaśnia. – I jeśli ktoś nie czuje się kiełbasą, nie powinien też robić znaku krzyża – dodaje żartobliwie, podkreślając jednocześnie, że żegnamy się na początku obrzędu i w czasie końcowego błogosławieństwa.
Dlaczego symbolem Wielkanocy jest zając?
Na to pytanie odpowiedział w rozmowie z serwisem dzieje.pl dr Grzegorz Odoj, etnolog z Uniwersytetu Śląskiego.
– Zając jest atrybutem, symbolem Świąt Wielkanocnych. Chodzi o jego niezwykłą płodność, którą ludzie zauważali. To fascynowało, a więc utrwaliło się przekonanie, że jest uosobieniem płodnych sił tkwiących w przyrodzie, symbolem witalności – wyjaśnił.
Święcenie pokarmów w bialskich parafiach:
Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 7:00, a poświęcenie pokarmów będzie odbywało się co pół godziny od godz. 8:00 do 12:00 i ostatni raz o godz. 15:00. „Zwyczajem lat ubiegłych, przynosząc pokarmy do poświęcenia, przynieśmy też produkty żywnościowe dla ubogich, które zostaną im rozdane jeszcze w tym samym dniu” – zachęca parafia.
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Święcenie pokarmów odbywać się będzie co pół godziny od godz. 8:00 do 13:00. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim od godz. 8:00.
Parafia pw. Św. Anny
Poświęcenie pokarmów i wody w Wielką Sobotę w kościele od godz. 8:30 do godz. 12:00 co pół godziny. Od godz. 9:00 poświęcenie pokarmów na wioskach: jeden ksiądz Wólka Plebańska i Janówka, a drugi Porosiuki i Jaźwiny.
Parafia pw. Michała Archanioła
Jutrznia o godz. 8:00. Poświęcenie pokarmów od godz. 8:00 do godz. 13:00 co pół godziny. Liturgia Wigilii Paschalnej w sobotę o godz. 19:00, a później adoracja do godz. 22:00.
Parafia pw. Bł. Honorata
W Wielką Sobotę adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 8:00. Błogosławieństwo pokarmów i wody będzie odbywać się od godz. 8:00 do 14:00 co pół godziny. Wodę do poświęcenia można przynieść już we własnych naczynkach, będzie też możliwość nabrania już poświęconej wody przed kościołem.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
Błogosławieństwo pokarmów o godz. 7:00 i 8:00. Następnie o godz. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 14:55. Parafianie proszeni są o zabranie ze sobą naczynń na wodę święconą. Po błogosławieństwie możliwość spowiedzi.
Parafia Wojskowa pw. Św. Kazimierza Królewicza
Święcenie pokarmów o godz. 9:00, 9:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30 i 13:00.
Kościół św. Antoniego
Wigilia Paschalna w sobotę rozpocznie się o godz. 20:00. Spowiedź od godz. 7:00 do 17:00. Poświęcenie pokarmów od godz. 8:00 do 15:00.
Czytaj także: Wielkanocne prezenty. Podpowiadamy, co kupić dziecku za mniej niż 50 złotych
Spotkanie z tradycją wielkanocną w Żerocinie
Napisz komentarz
Komentarze