Jak wyjaśnia rzecznik ZUS-u w województwie lubelskim, Małgorzata Korba, przedsiębiorcy będą mogli raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.
Wakacje składkowe. Dla kogo?
- Nowa ulga przysługuje mikroprzedsiębiorcom i komornikom sądowym. ZUS szacuje, że w tym roku może otrzymać nawet około 2 milionów wniosków w tej sprawie. W województwie lubelskim potencjalna liczba uprawnionych to 81,5 tys. - informuje Małgorzata Korba.
Wakacje składkowe obejmują składki na własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. W czasie ulgi przedsiębiorca musi natomiast opłacać składkę zdrowotną i składki za zatrudniane przez siebie osoby.
- Za każdy miesiąc takiej ulgi składki na ubezpieczenia przedsiębiorcy sfinansuje budżet państwa. Będą więc liczyć się do przyszłej emerytury czy ewentualnej renty. Podczas wakacji składkowych przedsiębiorca może prowadzić firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.
W tym roku tylko grudzień - wyjaśnia rzeczniczka.
Wakacje składkowe. Kiedy złożyć wniosek?
W 2024 roku przedsiębiorca może zrobić sobie przerwę tylko od składek za grudzień, które standardowo opłacałby w styczniu. - Wniosek do ZUS musi złożyć w miesiącu poprzedzającym wakacje składkowe. To znaczy, że o ulgę na grudzień trzeba wystąpić w listopadzie. Wniosek o nowe zwolnienie ze składek (RWS) będzie elektroniczny. Przedsiębiorca lub jego pełnomocnik złoży go na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – z konta płatnika. O zwolnienie z opłacania składek mogą ubiegać się również wspólnicy spółek cywilnych. Ważne, by wniosek złożyli ze swojego konta płatnika na PUE, a nie z konta spółki. ZUS będzie rozpatrywać zgłoszenia automatycznie, a wszelkie informacje w ich sprawie udostępni na koncie płatnika na PUE - mówi Małgorzata Korba.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Z wakacji składkowych skorzystają osoby, które spełniają łącznie kilka warunków. - Po pierwsze: ulga dotyczy przedsiębiorców wpisanych do rejestru CEIDG oraz komorników sądowych. Po drugie: w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym z działalności przez co najmniej jeden dzień, a liczba osób, które zgłaszał do ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnego nie przekraczała 10 osób (łącznie z nim samym). Po trzecie: nie wyczerpał jeszcze limitu dostępnej pomocy de minimis - wylicza rzeczniczka lubelskiego ZUS-u.
Dodaje, że są też sytuacje, które wykluczają przedsiębiorcę z wakacji składkowych. - Nie skorzysta z ulgi, jeśli w roku złożenia wniosku i roku poprzednim świadczył usługi na rzecz byłego pracodawcy. Wakacji od składek nie otrzyma też płatnik, który w dwóch latach poprzedzających złożenie wniosku osiągnął przychody z działalności powyżej 2 milionów euro rocznie - wyjaśnia Małgorzata Korba.
Przeczytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze