Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 18 listopada 2024 23:42
Reklama
Reklama

79 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie

Żonkile – żółte wiosenne kwiaty stały się symbolem walki Żydów w 1943 roku. Dziś obchodzimy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
79 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie

Autor: Pixabay

Z tej okazji wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł polecił uruchomić syreny alarmowe. W ten sposób zostanie w Warszawie uczczona 79. rocznica wybuchu powstania w getcie. Ta decyzja wzbudziła poważne kontrowersje. bo przebywający w Polsce uchodźcy z Ukrainy mogą z powodu syren wpaść w panikę. Taki sygnał kojarzy im się jednoznacznie z ostrzeżeniem przed atakiem. 

Dlatego m.in. organizatorzy obchodów apelowali, żeby w tym roku syren nie włączać. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN chce pamięć o powstaniu uczcić w ciszy. I już po raz 10 przygotowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Kwiaty będą dziś (19 kwietnia) rozdawane na ulicach Warszawy.

Stały się one symbolem powstania, które wybuchło w warszawskim getcie 19 kwietnia 1943 roku. Kierowało nim żydowskie podziemie zbrojne. Była to odpowiedź na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta.

Dlaczego żonkil?

Jak to się stało, że to właśnie żonkil stał się symbolem powstania w getcie warszawskim? Na to pytanie odpowiedziała portalowi polityka.pl Ewa Budek z Muzeum Polin, pomysłodawczyni akcji „Żonkile”.

– Szukaliśmy kwiatu, który najbardziej by się nadawał. Byliśmy po rozmowach z Paulą Sawicką, która napisała z Markiem Edelmanem książkę „I miłość była w getcie”, a w ostatnich latach jego życia głęboko się z nim przyjaźniła, i po lekturze „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, gdzie przywołana jest historia o tym, że Edelman co roku otrzymywał żółte kwiaty od anonimowej osoby. Edelman był strażnikiem pamięci o powstaniu. W kolejne rocznice powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, żeby oddać hołd towarzyszom broni i złożyć kwiaty. Często były to żonkile. Żółty kwiat, żonkil stał się naturalnym kandydatem.

Powstanie w getcie

Walka w zamkniętej przez Niemców dzielnicy żydowskiej trwała cztery tygodnie – do 16 maja. Jak się szacuje, po jednej stronie było od 700 do 2 tysięcy walczących pod dowództwem Mordechaja Anielewicza. Po drugiej – 2 tys. uzbrojonych i wyszkolonych Niemców. Były to oddziały SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz innych formacji pomocniczych.

Powstanie w getcie warszawskim było pierwszym miejskim zrywem zbrojnym w okupowanej Europie. W czasie powstania Niemcy zrównali getto z ziemią. Powstańców i mieszkańców zabijano lub wywożono do obozów. Akcją dowodził generał SS Juergen Stroop.

16 maja 1943 roku Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej. „Przypieczętowali” to wysadzeniem w powietrze Wielkiej Synagogi.

Kiedy wybuchło powstanie, w getcie znajdowało się około 56 tysięcy Żydów. Szacuje się, że zginęło ok. 6 tysięcy. Kolejne 7 tysięcy zostało zamordowanych w egzekucjach, a następne 7 tys. wysłano do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Około 36 tysięcy Żydów wywieziono do Auschwitz-Birkenau, Majdanka oraz innych niemieckich obozów zagłady.

Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych” – napisało na swojej stronie internetowej Muzeum POLIN, nawiązując do wojny w Ukrainie.

Przeczytaj też: Gdzie schronimy się w razie wojny?

Pożar w Zaściankach. Duże straty i śmierć zwierząt w płomieniach

Sprawdź: W święta marnujemy 3 razy więcej żywności
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FerdynandTreść komentarza: Te starsze nie piją dlatego,bo pobierają różnego rodzaju leki,i pragnął życ po 100 lat.-na starośc już ma się pragnienie wyrwania z życia ile się da.Mam na myśli ok.1o-`15% kobit,ktore za młodu robiły bardzo rożne rzeczy.Tak myślę.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: w120Treść komentarza: OK że poprawiliścieData dodania komentarza: 18.11.2024, 11:52Źródło komentarza: Ile niedziel handlowych będzie w 2025? Sprawdź terminarzAutor komentarza: w120Treść komentarza: "Przypomnijmy jeszcze, że w tym roku na zakupy będziemy mogli się wybrać w dwie niedziele. Obie wypadają w grudniu: 14 i 21." Tylko że w tym roku w GRUDNIU NIEDZIELE WYPDAJĄ 15 i 22 !!!Data dodania komentarza: 18.11.2024, 11:18Źródło komentarza: Ile niedziel handlowych będzie w 2025? Sprawdź terminarzAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Jak widać nie tylko młode "dają w szyję". Ale i tak lepiej przepić niż dać księdzu na przepicie.Data dodania komentarza: 17.11.2024, 14:11Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: Żelkowy ferdekTreść komentarza: Ciekawe czym się tak zdenerwował?Ja ,jak się mocno zdenerwuje to kupuje kilka pryt,spożywam w domu i wywracam się,przeważnie na wyrko. 😀Do głowy mi nie przychodzi,zeby niszczyc swoje rzeczy,przeciez trzeba zarobic by je miec,Mam znajomego ktory po pijaku wybija szyby,ale swoje szyby.potem klnie że musi wstawiać,bo zimno ma w chałupie.W sumie to wybija te szyby tylko ze 2-4 razy w roku,ale szyb to ma dużo w stodole,bo kiedyś to stare okna z wymiany zabierał z blokow.One z drzewa sosnowego były,.Wrzeszczeć ani ja ,ani on nie mamy po co,bo tylko kobity w domu,a one zwyczajne już,najbliższy sąsiad ze 400 metrow,i policjanta nie bedzie wolalData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:12Źródło komentarza: Demolował mieszkanie i groził, że wysadzi budynek. Po zatrzymaniu usłyszał 11 zarzutów
Reklama
Reklama