Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:29
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Strażacy ze Stoczka działają już od wieku

Zorganizowali się w latach 1921-22. Z dokumentów wynika, że od początku byli jednostką zorganizowaną i umundurowaną. Przed wojną jednostka liczyła około 30 druhów, aktywnie działających na rzecz lokalnej społeczności. Po wojnie OSP w Stoczku odnowiła działalność i funkcjonuje do dziś. Właśnie obchodzi swoje 100-lecie.
Strażacy ze Stoczka działają już od wieku
100-lecie OSP w Stoczku było wyjątkową okazją do odznaczeni działający z niej druhów

Autor: LUW/Ewelina Szulc

Obchody jubileuszu OSP Stoczek zorganizowano 1 maja. Była to okazja do wręczenia druhom tej jednostki odznaczeń, medali i nagród za szczególne bohaterstwo. 

– Chciałbym podziękować za te sto lat. Ja wiem, że większość tych druhów, którym te podziękowania się należą, już nie żyje. To są wasi dziadowie, pradziadowie. Jesteście kontynuatorami ich tradycji i działań – mówił podczas święta OSP w Stoczku, Szczepan Niebrzegowski , starosta radzyński. – Chrońcie honoru tej jednostki, kontynuujcie wszystko, co najpiękniejsze. Macie teraz lepsze warunki do działania. Nie tak dawno byliśmy z wojewodą na otwarciu tego budynku OSP, co daje dowód na to, że ta jednostka się rozwija. Jesteśmy dumni z naszych straży. Jest to coś pięknego, że w powiecie radzyńskim kilkanaście zastępów ma ponad sto lat. Chciałbym życzyć, aby kolejne lata były dla was jak najlepsze.

Obchody jubileuszu OSP Stoczek zorganizowano 1 maja. Była to okazja do wręczenia druhom tej jednostki odznaczeń, medali i nagród za szczególne bohaterstwo.

OSP w Stoczku powstała w latach 1921-22. Jej założycielem był Roman Roch, kierownik szkoły w tej miejscowości. Kolejnym komendantem od 1924 roku do 1938 roku był również kierownik szkoły – Wiktor Pękalski. Jednostka już wówczas była dobrze zorganizowana, umundurowana, a jej członkowie młodzi i zaangażowani w pracę dla lokalnej społeczności. Nie tylko gasili pożary, ale wykonywali wiele działań na rzecz wsi: sadzenie drzewek, remont dróg czy pomoc w wypadku klęsk żywiołowych.

Czytaj także: Strażacy z OSP mają pieniądze na nowe wozy

W okresie międzywojennym pojawiła się więc idea budowy remizy strażackiej, już wówczas poczyniono pierwsze przygotowania do tej inwestycji. Dynamiczny rozwój jednostki zahamował wybuch wojny. W 1939 roku decyzją władz niemieckich działalność OSP w Stoczku została zawieszona. Jednostka wznowiła działalność w latach czterdziestych. W 1947 roku odbyło się pierwsze po wojnie zebranie OSP Stoczek. Wznowienie działalności połączono z powrotem do idei budowy remizy, która się ziściła. Ochotnicza straż stała się integralną częścią lokalnej społeczności.

W ostatnich latach w pracy strażaków ochotników z OSP Stoczek wiele się zmieniło. Od 2014 roku jednostka jest wciąż doposażana w niezbędny strażakom sprzęt. W 2014 roku otrzymała wóz bojowy marki Star 244. W 2021 roku do użytku oddano w Stoczku świetlicę wiejską, która służy nie tyko mieszkańcom, ale i OSP Stoczek. Budynek stanął w miejscu starej remizy, którą druhowie ze Stoczka budowali po wojnie.

Od 2018 roku przy OSP Stoczek została stworzona jednostka operacyjno-techniczna.

Podczas jubileuszu podziękowania za działalność jednostki odbierał obecny prezes jej zarządu Ryszard Baryła i komendant OSP Stoczek – Zbigniew Komar. Wśród gości obecnych na uroczystości znaleźli się: wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, prezes zarządu powiatowego OSP Ireneusz Demianiuk, wójt gminy Czemierniki Arkadiusz Filipek oraz poseł PiS – Marcin Duszek.

– Życzę wam zdrowia, szczęścia i pomyślności; byście tyle razy bezpiecznie wracali do swoich domów i rodzin, ile razy wyruszacie, ratując mienie i ludzi. Pamiętajcie, że to duma i zaszczyt być członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. To wy jesteście podstawą i fundamentem każdej lokalnej społeczności – mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk .\\

Czytaj także: Strażacy emeryci ruszyli po świadczenia. 155 z powiatu bialskiego już się cieszy

Ostatni jubileusz zespołu z Hruda

To już 15 lat międzyrzeckiej konnej straży


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama