Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 17 listopada 2024 17:46
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Jutro zaczyna się egzamin ósmoklasisty. Uczniowie będą zdawać język polski

To pierwszy poważny sprawdzian w ich ścieżce edukacyjnej. We wtorek (24 maja) uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej przystąpią do egzaminu ósmoklasisty. Na pierwszy ogień pójdzie język polski. Co prawda egzamin zaliczą wszyscy zdający, ale wynik będzie miał wpływ na to, czy dostaną się do wymarzonej szkoły średniej.
Jutro zaczyna się egzamin ósmoklasisty. Uczniowie będą zdawać język polski
Co prawda egzamin zaliczą wszyscy zdający, ale wynik będzie miał wpływ na to, czy dostaną się do wymarzonej szkoły średniej

Autor: iStock

Egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut. Na rozwiązanie zadań z matematyki ósmoklasiści będą mieli dzień później, czyli 25 maja, 100 minut, a na egzamin z języka angielskiego przeznaczono 26 maja 90 minut. Wynik testów ma ogromny wpływ na liczbę punktów potrzebnych, by dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

Klasy duże i małe
 

Do egzaminu ósmoklasisty w województwie lubelskim w 2022 roku przystępuje 26941 uczniów, w tym 216 uczniów z Ukrainy. W szkołach objętych działaniem bialskiej delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty do egzaminu przystąpi 3384 uczniów ze 116 szkół. To o 848 więcej uczniów niż w 2021 r. Przypomnijmy, w tym roku w ostatnich klasach szkoły podstawowej kształcą się dwa roczniki, gdyż w roku szkolnym 2014/2015 do klas pierwszych z 7-latkami poszły dzieci 6-letnie. 

– Z powiatu bialskiego do egzaminu przystąpi 1399 uczniów z 54 szkół, z Białej Podlaskiej – 826 z 10 szkół, z powiatu parczewskiego – 396 z 21 szkół, a z powiatu radzyńskiego – 763 z 31 placówek – informuje dyrektor bialskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie Małgorzata Kiec. Dodaje jednocześnie, że w porównaniu do 2021 r. w powiecie bialskim egzamin napisze o 365 więcej uczniów, w Białej Podlaskiej więcej o 236 uczniów, w powiecie parczewskim o 83, a powiecie radzyńskim o 162 uczniów.

Największa liczba uczniów będzie zdawała egzamin w Szkole Podstawowej nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej w Zespole Szkół w Białej Podlaskiej – 199 uczniów oraz w Szkole Podstawowej nr 2 w Radzyniu Podlaskim – 136 uczniów. Najmniejsza zaś w Publicznej Szkole Podstawowej w Tyśmienicy – 1 uczeń, a także w Szkole Podstawowej w Dawidach – 1 uczeń.
 

Uczniowie są dobrze przygotowani

W Zespole Placówek Oświatowych w Łomazach do egzaminu ósmoklasisty przystąpi 59 uczniów. W gronie zdających nie będzie Ukraińców. 

– Do egzaminu uczniowie przygotowywali się od dawna. W grudniu napisali egzaminy próbne. Natomiast w kwietniu pisali kolejne egzaminy próbne. Przeszli też całą procedurę łącznie z wchodzeniem na halę sportową, w której odbywał się egzamin, i losowaniem stolików – wyjaśnia dyrektor ZPO w Łomazach Bogumiła Wińska. – Jeśli chodzi o przygotowanie merytoryczne uczniów, to nad tym czuwali nauczyciele. Uczniowie pracowali na rożnych arkuszach w trakcie lekcji przedmiotowych i na zajęciach dodatkowych. Także za wszystkich uczniów trzymamy kciuki – dodaje pani dyrektor. 
 

Egzamin i co dalej?
 

W szkołach ponadpodstawowych na absolwentów klas ósmych czekają w naszym regionie miejsca w 60 w placówkach publicznych i niepublicznych. Najwięcej jest ich w Białej Podlaskiej – 20, nieco mniej, bo 17 w Radzyniu i powiecie radzyńskim, w powiecie bialskim – 16 i w Parczewie oraz powiecie parczewskim – 7. 
 

W wyścigu po miejsce w wymarzonej klasie absolwent szkoły podstawowej może zyskać maksymalnie 200 punktów. Najwięcej z nich daje dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty. Za trzy egzaminy można dostać w sumie 100 punktów. Oprócz tego punkty przynoszą oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch wybranych przedmiotów. Szóstka na świadectwie da 18 punktów, ocena bardzo dobra – 17, dobra – 14, dostateczna – 8, a dopuszczająca zaledwie 2. Siedem dodatkowych daje uczniowi czerwony pasek. Kolejne 18 punktów rekrutacyjnych można zyskać za wybitne osiągnięcia w konkursach organizowanych przez kuratoria na szczeblu wojewódzkim, osiągnięcia artystyczne oraz sportowe ujęte w rozporządzeniu MEN. Do puli zdobytych punktów mogą dojść kolejne trzy, jeśli dziecko w czasie nauki szkolnej włączało się w działania wolontariatu.
 

Za wszystkich ósmoklasistów mocno trzymamy kciuki!

Terminy:
Egzamin rozpocznie się 24 maja i do 26 maja. Początek o godz. 9. Każdy z uczniów będzie musiał rozwiązać 3 testy:
- 24 maja z języka polskiego (potrwa 120 minut),
- 25 maja z matematyki (potrwa 100 minut),
- 26 maja z języka obcego (potrwa 90 minut).
 

Lista lektur obowiązkowych:
Uczniowie zdający język polski muszą znać:
Charles Dickens, "Opowieść wigilijna",
Aleksander Fredro, "Zemsta:,
Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym "Tren VII" i "Tren VIII",
Aleksander Kamiński, "Kamienie na szaniec",
Adam Mickiewicz, "Reduta Ordona",
Adam Mickiewicz, "Śmierć Pułkownika",
Adam Mickiewicz, "Świtezianka",
Adam Mickiewicz, "Dziady" cz. II
Adam Mickiewicz, "Pan Tadeusz" (całość),
Antoine de Saint-Exupéry, "Mały Książę",
Henryk Sienkiewicz, "Quo vadis",
Henryk Sienkiewicz, "Latarnik",
Juliusz Słowacki, "Balladyna",
wiersze wybranych poetów.
 

Wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasistów uczniowie poznają 1 lipca, zaświadczenia dostana 8 lipca.

Czytaj też: Szkoła w Łomazach z prestiżową nagrodą

Zbliżają się dni miasta. Wystąpią Wilki i Baranovski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlezTreść komentarza: Jest rondo o tej nazwie,i napewno pomnik koło PKS.Jest tam chyba jakiś murek z tablicą fundatorów owego pomnika.Polecam przeczytać,a zaskoczenia nie będzie.Data dodania komentarza: 15.11.2024, 10:37Źródło komentarza: Miasto zarządza ulicą od roku. Nazwy nie nadało, choć dawno ma zgodęAutor komentarza: Żeliwny EdekTreść komentarza: A co tam z collegium tumanum? Michałek już trzęsie gaciami?Data dodania komentarza: 15.11.2024, 10:19Źródło komentarza: Kto na prezydenta? Szymon Hołownia ogłosił start w wyborachAutor komentarza: M1Treść komentarza: Fajnie by było jeszcze jakby w weekendy czyli piątek-niedziela komunikacja była darmowa.Data dodania komentarza: 14.11.2024, 20:14Źródło komentarza: Panele już zamontowane. MZK będzie produkować prądAutor komentarza: Do kościołaTreść komentarza: 49 lat i po alkoholu ? To takie stare baby piją i po pijanemu jeżdżą ? Staruszka 49 lat powinna nałożyć chustkę i do kościoła pójść , ewentualnie moherowy beret i na pieśni do koła gospodyń wiejskich . Do czego to doszło aby w takim wieku babuszki rozbijały się po pijanemu ???? Rozumiem młode ładne zgrabne laski w wieku 25-35 lat ale stare babki 49 lat to różaniec i do kosciółkaData dodania komentarza: 14.11.2024, 17:28Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: c ytTreść komentarza: Redakcja puszcza, jak widać, Osoby klocki. I 6-ściu czytaczy, klikło nawet. A o co kaman?Data dodania komentarza: 14.11.2024, 08:39Źródło komentarza: Wieczornica w Zespole Szkół Muzycznych
Reklama
Reklama