Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 04:32
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

To oni tworzą kulturę naszego regionu. Otrzymali nagrody i wyróżnienia

Za nami Dzień Działacza Kultury. To jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, kiedy wyróżnienia i nagrody dostają ci, którzy dbają o rozwój kultury w naszym regionie. Są organizatorami wielu ciekawych inicjatyw, laureatami konkursów oraz dbają, by mieszkańcy na co dzień i od święta mieli kontakt z przeróżnymi dziedzinami sztuki, ale też historią południowego Podlasia. Nie inaczej było i tym razem. Podczas uroczystej gali w Konstantynowie wręczono nagrody Bialskie Talenty 2021 oraz Nagrody Kultury Powiatu Bialskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wyróżniona została też wieloletnia dyrektor wisznickiej biblioteki – Alina Maniowiec – oraz samorząd przyjazny kulturze.
To oni tworzą kulturę naszego regionu. Otrzymali nagrody i wyróżnienia
Samorządem przyjaznym kulturze została Gmina Międzyrzec Podlaski

Autor: Paulina Chodyka-Łukaszuk

Galę z okazji Dnia Działacza Kultury Powiatu Bialskiego poprowadziła dyrektor wydziału spraw społecznych bialskiego starostwa Barbara Kociubińska-Koza. – To jest państwa uroczystość i uroczystość dla państwa, którzy na co dzień i od święta pracujecie dla innych, aby tej kultury im nie zabrakło – tymi słowami rozpoczęła uroczystość, która odbyła się 22 czerwca w Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie.

36 lat pracy w bibliotece

Następnie głos zabrał wicestarosta Janusz Skólimowski. – To jeden z najważniejszych dni w ciągu roku w naszym powiecie, bo kultura to coś, co jest niezbędne w życiu. To jest ta sól do tej zwykłej, szarej potrawy dnia codziennego. To dzięki wam społeczności lokalne są aktywne, dzięki wam one żyją, trwają i przekazują kulturę, która jest nam niezbędna, która odróżnia nas od innych stworzeń. To kultura stanowi, że jesteśmy czymś więcej – mówił i dziękował wszystkim ludziom kultury z powiatu bialskiego.

Podczas uroczystości wyróżniono wieloletnią dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wisznicach Alinę Maniowiec. Dzięki jej działalności wisznicka książnica była wielokrotnie nagradzana m.in. tytułem Biblioteki Roku Powiatu Bialskiego w 2012 roku, pierwszą nagrodą w VII edycji powiatowego konkursu z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, uzyskała również III miejsce w kategorii bibliotek gminnych we współzawodnictwie na najaktywniejszą bibliotekę publiczną województwa lubelskiego 2003-2004  „Biblioteka – Czytelnik – Środowisko” pod patronatem marszałka województwa lubelskiego. Biblioteka pod kierownictwem Aliny Maniowiec otrzymała wyróżnienie specjalne Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej za pasję i zaangażowanie w edukacyjny proces planowania strategicznego. Biblioteka zyskała patrona – Kajetana Kraszewskiego – oraz wydała m.in. „Słowniczek nazw fizjograficznych gminy Wisznice”. 

Podczas uroczystości wyróżniono wieloletnią dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wisznicach Alinę Maniowiec. Fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

CZYTAJ TAKŻE: Gospodynie z Wygnanki wygrały w konkursie na projekty

– Jest mi niezmiernie miło, że zostałam wyróżniona. Jest to wspaniała rzecz, że są ludzie którzy doceniają moją pracę. W bibliotece przepracowałam 36 lat, a przez 19 lat byłam na stanowisku dyrektora. Były to lata cudowne, ja się w tej pracy realizowałam, spełniałam marzenia mojego dzieciństwa. Najważniejszym aspektem była praca z cudownymi ludźmi. Jestem przeszczęśliwa, że mogłam w życiu połączyć pasję z pracą – mówi Alina Maniowiec.

Stypendia i nagrody dla działaczy

Później przyszedł czas na najważniejszą część wydarzenia, czyli wręczenie nagród i wyróżnień najaktywniejszym działaczom kultury.

Jako pierwsi nagrody otrzymali laureaci konkursu „Znani i nieznani z Podlasia – biografie naszych babć i dziadków”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej.

Wręczono oczywiście najważniejsze nagrody kultury w powiecie bialskim, czyli Nagrody Starosty Bialskiego Bialskie Talenty 2021. One powędrowały do młodych ludzi, którzy wyróżniają się wśród swoich rówieśników w dziedzinie nauki, kultury i sportu. W kategorii nauka nagrodę otrzymali Kamil Pulik i Cezary Paweł Cap,  w kategorii kultura Marta Lichaczewska, a w sporcie – Łukasz Bogusz i Bartosz Krzyżanowski. Wyróżnienia powędrowały do następujących uczniów: Kacpra Budrewicza, Julii Martyn, Wiktora Mironiuka i Darii Marii Myszki.

Nagrody Starosty Bialskiego Bialskie Talenty 2021 powędrowały do młodych ludzi, którzy wyróżniają się wśród swoich rówieśników w dziedzinie nauki, kultury i sportu. Fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

Laureaci otrzymali statuetki, nagrody finansowe w wysokości 500 zł oraz pamiątkowe dyplomy, zaś wyróżnieni dyplomy i nagrody rzeczowe.

CZYTAJ TAKŻE: Bialska Chwilka triumfuje na Festiwalu Piosenki Bajkowej

Nagrody Kultury Powiatu Bialskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego powędrowały do osób, które przyczyniły się do tego, aby kultura wyróżniała powiat bialski, dzięki którym i tradycja i współczesność mają swoje miejsce w naszej wspólnocie. Oto laureaci: Małgorzata Piekarska, Zdzisław Marczuk, Grzegorz Kulicki oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalnemu „Tłoka”, którego prezesem jest Cezary Nowogrodzki. 

Małgorzata Piekarska, fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

– To już moje drugie takie wyróżnienie. Bardzo mi miło, że moja dziedzina, czyli fotografia i moje działania na rzecz powiatu i miasta Biała Podlaska zostały docenione. Cieszę się niezmiernie, bo to moja pasja, którą mogę zarażać młodzież już od 30 lat w Kole Fotograficznym „Migawka” oraz w Fotoklubie Podlaskim, który prowadzę od 25 lat. To są wystawy, plenery, warsztaty. Ważne, że są ludzie, którzy mają taką samą pasję jak ja – wyznaje Małgorzata Piekarska

Przypomina, że wraz z Fotoklubem tworzy projekt „Gminy powiatu bialskiego”, fotografując tereny każdej z nich, poznając i pokazując na zdjęciach każdy zakątek regionu. Zapowiada, że już we wrześniu czeka ją jubileusz 30-lecia pracy, połączony z wystawą i premierą albumu „Fotopoezja o Podlasiu”, stworzonym wraz z Maciejem Szupilukiem.

Gmina Międzyrzec Podlaski kulturą stoi

Podczas gali rozstrzygnięto też konkurs „Samorząd gminny przyjazny kulturze”, adresowany do wszystkich gmin i miast powiatu bialskiego. Jego celem jest wyłonienie gminy najbardziej zaangażowanej w działalność kulturalną oraz promocja pozytywnego wizerunku władz samorządowych ze szczególnym uwzględnieniem przeprowadzonych działań w gminie na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego.  W edycji 2022 konkursu wzięło udział 7 samorządów, a zwycięzcą okazała się gmina Międzyrzec Podlaski. 

– Czujemy się wyjątkowi w powiecie bialskim. Cieszymy się bardzo, że zauważalna jest działalność kulturalna na terenie naszej gminy i podejmowane inicjatywy, zarówno przez instytucje kultury i stowarzyszenia, które faktycznie tworzą dobry klimat dla kultury, pamiętając o wartościach, na których wyrośliśmy i o ludowości – podkreśla wójt gminy Miedzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz.

Prym w przeróżnych inicjatywach wiodą oczywiście gminny ośrodek kultury oraz biblioteka. – Czuję się niesamowicie dumna z tego, że mamy możliwość sprawczości, że w jakiś sposób jesteśmy w stanie wpływać na umysły ludzi, na ich samopoczucie. To jest niesamowicie budujące i naprawdę każde poświęcenie jest tego warte – mówi dyrektor GOK w Międzyrzecu Podlaskim, Sylwia Hubica. Przypomina też o najbliższych inicjatywach ośrodka, czyli pólkoloniach teatralnych w ramach programu „Lato w teatrze”, imprezie z cyklu „Potańcówka na dechach” wraz z koncertem kapeli Tęgie Chłopy oraz programie szkoleniowym pracowników GOK-u „Zaproś nas do siebie”.

CZYTAJ TAKŻE: Będą potańcówki i przygoda z teatrem

Organizowanymi przez siebie przedsięwzięciami o rozwój kultury dba również biblioteka. – To bardzo miłe wyróżnienie, tym bardziej, że to już drugi raz, kiedy gmina otrzymała ten tytuł. Bardzo się cieszę, że możemy organizować tyle inicjatyw, a wszystkie z którymi wychodzimy, są akceptowane. Tu chylę czoła przed panem wójtem, który jest bardzo otwarty na kulturę i nie szczędzi na nasze pomysły środków. Dzięki temu możemy rozwijać skrzydła – przekazuje dyrektor GBP w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, Magdalena Chodzińska. Książnica zrealizowała ostatnio program „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”, w przygotowaniu są natomiast publikacja o gminie oraz „Wakacje z biblioteką”, a także organizacja Narodowego Czytania, które  w tym roku odbędzie się podczas powiatowych dożynek w Rudnikach.

Po wręczeniu nagród przyszedł czas na występy zespołów „Leśnianki” oraz „Pogodna jesień”. Gromkie brawa wzbudził też jak zwykle koncert Zdzisława Marczuka, który najpierw zagrał solo, a później w towarzystwie swoich uczennic: Zuzanny Abramowskiej i Anieli Juszkiewicz.

Na koniec nie zabrakło pysznego poczęstunku oraz długich rozmów przy kawie kulturze.

Laureaci konkursu „Znani i nieznani…”

Kategoria szkoła podstawowa klasy IV-VI: I. Maja Stefaniak, II. Lena Kondratiuk, III. Angelika Maziejuk

Kategoria szkoła podstawowa klasy VII-VIII: I. Małgorzata Biernacka, II. Adam Kondracki, III. Karolina Zacharuk. Wyróżnienie: Wiktoria Rudasz.

Kategoria szkoły średnie: I. Małgorzata Chodyka;

Kategoria osoby dorosłe: I. Łukasz Makarewicz, II. Antonina Narojek, III. Justyna Chodkowska-Miszczuk.

Za zaangażowanie w popularyzację konkursu w powiecie nagrodzono następujące biblioteki: Gminną Bibliotekę Publiczną w Piszczacu, Bibliotekę Publiczną Gminy Kodeń oraz Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Tłuśćcu w gminie Międzyrzec Podlaski.

ZOBACZ TEŻ: Akademia Bialska najlepsza w kraju. Już po raz piąty

PRZECZYTAJ: Aleksandra Semeryło z brązowym medalem mistrzostw Polski!

 CZYTAJ TAKŻE: Cleo wystąpi w Janowie! Będzie też dzień otwarty w stadninie

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Ja na temat specjalności.Byłem w wojsku 40 lat wstecz, na szkole młodszych specalistów i po niej zostałem dowódcą obsługi R-140 M.Myślałem że nie ma już tej specjalności,a to dlatego że taka radiostacja,tzn,anteny nadawcze wysyłają w eter tyle energii,że każdy może szybciutko zlokalizowac miejsce.Nawet wtedy,w latach 80 mówiono nam że każda rsdt.dużej mocy to ,,świeci jak zimny ogień odpalony z zupełnej ciemności'.Oczywiście były na radiostacji urządzenia do pracy zdalnej,chyba z odległości do 150m,ale nigdy tego nie ćwiczyliśmy.Więc jestem bardzo zdziwiony,że wojsko ciągle szkoli ludzi z alfabetu Morsa,jest to przestarzałe,przy dzisiejszej cyfryzacji.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:33Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: BartekTreść komentarza: Nie sposób nie dostrzec emocji, jakie towarzyszą Twojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że przedstawiasz rzeczywistość w sposób nazbyt uproszczony i jednowymiarowy. Oczywiście, dorosłość wymaga odpowiedzialności, a założenie rodziny jest jej istotnym elementem, ale przecież nie jest to jedyna definicja dojrzałości czy wartości człowieka. To, że ktoś nie ma jeszcze rodziny, nie oznacza, że jego opinie na temat patriotyzmu, obronności czy poświęcenia nie mają znaczenia. Twoja krytyka młodych ludzi, którzy mówią o wojnie czy bohaterstwie, opiera się na założeniu, że każdy, kto nie doświadczył wojny, idealizuje ją i traktuje jako romantyczną przygodę. To spore uogólnienie. Faktycznie, są osoby, które mogą nie rozumieć w pełni, czym jest wojna, ale równie dobrze można powiedzieć, że ktoś, kto nigdy nie służył w wojsku, może mieć bardzo realistyczne i świadome podejście do tych spraw. Nie jest to czarno-białe. Co więcej, podkreślasz, że polska tradycja heroizmu, którą wiążesz z upadkiem I i II Rzeczypospolitej, jest przyczyną problemów naszego kraju. Nie sposób jednak nie dostrzec, że właśnie ta tradycja dała nam bohaterów, którzy walczyli o niepodległość i wolność – nie tylko w zbrojnych konfliktach, ale też w codziennej pracy, działalności politycznej i społecznej. Zgadzam się, że wojna to koszmar – brud, smród, krew i cierpienie. Nikt, kto naprawdę rozumie jej naturę, nie traktuje jej jako romantycznej przygody. Ale czy oznacza to, że nie powinniśmy o niej rozmawiać, przygotowywać się do obrony kraju, czy doceniać poświęcenia tych, którzy byli gotowi walczyć za swoje ideały? Krytyka młodych, którzy szukają swojego miejsca w tradycji wojskowej czy patriotycznej, wydaje się nieco niesprawiedliwa. To nie znaczy, że są naiwni – być może po prostu szukają sensu, który jest głęboko zakorzeniony w naszej historii i kulturze. Ostatecznie, odwaga i odpowiedzialność nie mają jednej definicji. Można być odpowiedzialnym i odważnym w rodzinie, ale również w służbie publicznej, w wojsku, czy po prostu w codziennym życiu. Każdy etap życia ma swoje wyzwania i nie powinniśmy deprecjonować jednych wyborów na rzecz innych.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:01Źródło komentarza: Mistrz MMA w szeregach terytorialsów. To międzyrzeczaninAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: "dlatego, że", nieuku, zapamiętaj. Nie ma żadnego "dlatego, bo".Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:45Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama