– Zarządzenie ma charakter rutynowy. Chcemy utrzymać populację dzików na jak najniższym poziomie i ograniczyć ryzyko występowania ognisk ASF, który kilka lat temu był plagą w powiecie parczewskim – podkreśla Piotr Kicman, powiatowy lekarz weterynarii. Wskazuje jednocześnie na informację, która dotarła do parczewskiego inspektoratu, o pojawieniu się w Lasach Parczewskich nowej, liczącej ok. 12 sztuk watahy dzików.
– Niewykluczone, że dziki przywędrowały z ogarniętej wojną Ukrainy. Łatwy dostęp do kukurydzy rosnącej przy lasach sprawia, że dobrze się u nas rozmnażają – wyjaśnia. Wataha została zlikwidowana przez myśliwych dbających o to, by populacja dzików była utrzymywana na stałym poziomie. Zdaniem P. Kicmana współpraca inspektoratu z myśliwymi z powiatu parczewskiego układa się dobrze. – Myśliwi często sami wnioskują o zwiększenie odstrzału sanitarnego, gdy zauważą, że populacja dzików rozrasta się – podkreśla.
Podobne zarządzenia ws. odstrzału sanitarnego dzików zostały wydane również w innych powiatach województwa lubelskiego, w nawiązaniu do polecenia głównego lekarza weterynarii.
Dziki mają być odstrzelone m.in. przez myśliwych z Koła Łowieckiego „Leśnik” (72 sztuki w kilku obwodach), Koła Łowieckiego „Siemień” oraz Koła Łowieckiego „Jeleń”. Myśliwi mają też obowiązek zgłaszania do powiatowego inspektoratu weterynarii przypadków znalezienia padniętych dzików oraz badania tusz zastrzelonych zwierząt pod kątem ASF. Na terenie powiatu parczewskiego od trzech lat nie odnotowano występowania ASF zarówno u dzików jak i świń.
Afrykański pomór świń ( ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. (źródło: www.wetgiw.gov.pl)
Napisz komentarz
Komentarze