Powiat parczewski chce zmienić swój herb.
– Ten obecny nie spełnia wymogów ustawowych – tłumaczy Elżbieta Zdolska, sekretarz powiatu. – Powiat zamierza ustanowić nowe insygnia, tj. sztandar, łańcuch starosty parczewskiego, łańcuch przewodniczącego rady powiatu, pieczęcie z napisami: "powiat parczewski" i "starosta parczewski" oraz odznakę "Za zasługi dla powiatu parczewskiego". Stąd też potrzeba ustanowienia nowego herbu zgodnego z prawem – dodaje.
W obecnym herbie powiatu parczewskiego, na trójdzielnej tarczy znajdują się trzy elementy: srebrny orzeł jagielloński w złotej koronie na czerwonym tle, złoty krzyż jagielloński na tle błękitnym oraz kroczący jeleń na czerwonym tle. Taki herb przypisany jest samorządowi od 2000r. Ma nawiązywać m.in. do Horodła i unii horodelskiej z 1413 roku, w efekcie której Parczew stał się miejscem zjazdów polsko – litewskich. W dolnej swej części nawiązuje do herbu Parczewa.
Dlaczego zmiany?
Jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanawiać własne herby, flagi, elementy, insygnia i inne symbole w nawiązaniu do Ustawy z 21 grudnia 1978r o odznakach i mundurach. Wzory tych symboli muszą być jednak zgodne z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną. Ponadto powinien je pozytywnie zaopiniować minister spraw wewnętrznych i administracji w oparciu o opinię Komisji Heraldycznej, która jest jego organem opiniotwórczym.
– Obecny herb powiatu parczewskiego nie był opiniowany przez Komisję Heraldyczną, bowiem powstał jeszcze przed jej utworzeniem. Wprawdzie nie ma wymogu opiniowania herbów powstałych przed powołaniem komisji, ale zaopiniowane musi być każde nowe insygnium np. sztandar, zawierające taki herb. Opinia ta będzie automatycznie negatywna z powodu braku opinii dla herbu powiatu– wyjaśnia Elżbieta Zdolska.
CZYTAJ TEŻ: Uroczyste obchody Święta Policji w KPP w Parczewie
W ostatnich latach Komisja Heraldyczna wypracowała i opublikowała zestaw zaleceń dotyczących tworzenia nowych herbów przez samorządy. Okazuje się, że herb powiatu parczewskiego nie spełnia kilku wymogów. – W polskiej tradycji heraldycznej nie stosuje się podziałów tarczy, poza uzasadnioną historycznie praktyką stosowaną na ziemiach zachodnich i północnych. Godło w herbie powinno dobrze wypełniać pole tarczy. Konieczna jest też reedukacja symboliki do jak najmniejszej liczby elementów. Poza tym w nowotworzonych herbach powiatów wskazane jest nawiązywanie do współczesnego herbu województwa lub historycznego herbu ziemskiego – tłumaczy sekretarz powiatu.
Dwie głowy jelenie na czerwonym tle
Jak informuje pani sekretarz, prace nad projektem nowego herbu i powiatowych insygniów już się rozpoczęły. Prowadzą je: Robert Fidura i Kamil Wójcikowski. Nowy herb ma nawiązywać do herbu wojewódzkiego i miejskiego. – Wprawdzie granice powiatu parczewskiego wykraczają nieco poza historyczne granice województwa lubelskiego, ale zasadnicza część powiatu z samym Parczewem należała do historycznego województwa lubelskiego przez większą część istnienia I Rzeczpospolitej. Ponadto Komisja Heraldyczna dopuszcza odwołania do współczesnego herbu województwa; a zarówno herb wojewódzki jak i miejski wyobrażają jelenia na czerwonym tle. Ten pierwszy jest srebrny ze złotą koroną na szyi, drugi zaś – cały złoty – opowiada Zdolska. Tak więc nowy herb powiatu parczewskiego przedstawia dwie głowy jelenie zwrócone do siebie w heraldycznym ukłonie, usytułowane na czerwonym tle. Z lewej strony znalazła się srebrna głowa jelenia ze złotą koroną na szyi, z prawej zaś – głowa złota. Po ostatecznym opracowaniu insygniów samorząd prześle wniosek do MSWiA o zaopiniowania symboli. – Jeżeli opinia będzie pozytywna, wówczas rada powiatu będzie mogła podjąć uchwałę w sprawie symboli powiatu – podsumowuje sekretarz.
Jak podano w biuletynie Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, w 2021r. aż 27 jednostek samorządu terytorialnego wprowadziło nowe herby i weksylia, zmieniło niezgodne z zasadami heraldyki herby, a co za tym idzie – również flagi, lub uzupełniało brakujące weksylia. Uchwały w sprawie swoich symboli podjął jeden powiat, jedno miasto i aż 25 gmin.
PRZECZYTAJ: W lesie pojawiła się wataha dzików. Jest pozwolenie na odstrzał 191 zwierząt
Napisz komentarz
Komentarze