Na wystawie zaprezentowało się 27 koni, w tym 17 klaczy i 10 ogierów. Swoje konie pokazali hodowcy z Lubelszczyzny, Białostocczyzny i Mazowsza.
– Ocenie poddane podlegały takie elementy, jak: typ, pokrój, nogi, kopyta, stęp, kłus i wrażenie ogólne. W ostatnim punkcie chodziło o to, że jeżeli koń, ma np. otarcia to otrzymuje punkty karne – wyjaśnia Zbigniew Sokołowski. Konie oceniała komisja w składzie: dyrektor Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku Marek Niewiński, inspektor Robert Roszko i hodowca Bogdan Daciuk.
Najpiękniejsze konie zostały nagrodzone. Organizatorzy podziękowali wszystkim hodowcom w formie dyplomów i pamiątkowych flo. Wójt gminy Tuczna ufundował też puchary dla pierwszych 3 klaczy i pierwszych 3 ogierów. Także Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku ufundował puchary za pierwsze 2 miejsca w obu kategoriach, a prezes Związku Hodowców Koni Zimnokrwistych Andrzej Pelc ufundował 3 puchary.
– To już XIV odsłona wystawy. W tym roku, podobnie jak w poprzednich, publiczność dopisała. Zmieniliśmy plac wystawowy, co dało nam więcej przestrzeni. Staraliśmy się tak zorganizować wydarzenie, żeby mogły na nie przyjechać całe rodziny. Oprócz pokazów koni zimnokristych publiczność miała okazję obejrzeć wyjątkowe pokazy klaczy i ogierów w wykonaniu klubu jeździeckiego "For Pleasure" oraz widowisko amazonek na koniach arabskich. Były dmuchańce, gastronomia w wykonaniu spółdzielni socjalnej w Tucznej „Wspólna chata”, lody i słodkości i wiele innych atrakcji – mówi wójt gminy Zygmunt Litwiniuk. – Po raz pierwszy zorganizowaliśmy też konkurs dla dzieci "Hobby Horse". Zgłosiło się 15 dzieci. Była dobra zabawa i zdrowa rywalizacja. Najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni – zaznacza wójt.
Zbigniew Sokołowski sam hoduje konie zimnokrwiste. Wyjaśnia, że przed I wojną światową właściciele ziemscy zaczęli jako pierwsi sprowadzać konie pociągowe z Belgii i Francji po to, aby pracowały w ich majątkach. Po wojnie konie te się rozpowszechniły. Zaczęto krzyżować konie drobne z nimi i powstały rasy ciężkie, nazywane koniem zimnokrwistym. – Cieszę się, że nasza impreza ma coraz większy zasięg. Warto podkreślić, że w tym roku mieliśmy aktywną publiczność, która biła brawa, wydawała okrzyki aprobujące i żywiołowo reagowała na pokazy – podkreśla Zbigniew Sokołowski.
Wystawę zorganizowali: Gmina Tuczna, Powiat Bialski, Województwo Lubelskie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego. Wydarzenie honorowym patronatem objął marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Nagrodzone konie i ich właściciele:
Klacze:
1. VALEA D'HAGNIKOURT
Wł. Jacek Rychlik
Kąkolewnica, woj. lubelskie
2. FREZJA
Wł. Mateusz Bogusz
Ulan Mały, woj. lubelskie
3. ECHINACEA
Wł. Adam Horbowiec
Bukowice Kolonia, woj. lubelskie
Ogiery:
1. SULIWAN
Wł. Angelika Biela
Rejowiec Fabryczny, woj. lubelskie
2. NISSAR
Wł. Natalia Tutaj
Stary Radzic, woj. lubelskie
3. ROLAND
Wł. Jakub Kamer
Olszyc Szlachecki, woj. mazowieckie
Nagrody Publiczności
ufundował przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński
Klacze:
LAGUNA
wł.Jacek Rychlik
Ogiery:
SULIWAN
Wł. Angelika Biela.
Galerię zdjęć z wydarzenia obejrzyj TUTAJ
CZYTAJ TEŻ: To jedyne takie miejsce w Polsce. Muzeum w Romanowie z jubileuszem
CZYTAJ TAKŻE: Szpital otrzymał 8 mln zł. Będą specjalne strefy na oddziałach
Napisz komentarz
Komentarze