Batalia o ustalenie stawek za wynajmowane w ZGL mieszkania trwała od sierpnia ub. roku. Wówczas rada miasta przyjęła wieloletni program gospodarowania zasobami mieszkaniowymi na lata 2021-25. Zgodnie z tym kwota bazowa czynszów w lokalach komunalnych wzrastała od 2022 roku z 4,70 zł/mkw do 7,40 zł/mkw. Już na jesieni ubiegłego roku mieszkańcy kamienic w śródmieściu, ale i mieszkań w blokach będących w zarządzie ZGL alarmowali, że w związku z zatwierdzoną zmianą ich czynsze wzrosną nawet o 200 proc. Radni obiecali, że przeprowadzą rewizję podjętej w sierpniu decyzji.
Trwało to osiem miesięcy. Pod koniec kwietnia tego roku radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą kwota bazowa czynszów miała być wyliczona na 4,72 zł/mkw, a podwyżki w czynszach na lata 2022-25 ustalono w skali rocznej na 15 proc. Ustalono też listę upustów w czynszach, odzwierciedlających standard lokali. Mieszkańcy byli zadowoleni. - Przygotowujemy się, by móc wprowadzić nowe modyfikacje czynszowe, ale do tego niezbędna jest prawomocna uchwała. Wtedy także będziemy mieli możliwość, by wyliczyć poszczególne czynsze najemców oraz rekompensatę że strony miasta – mówił natomiast wiosną tego roku prezes ZGL, Wojciech Chilewicz.
Gdy uchwała się uprawomocniła, weszła w życie i nie było już mowy o jej uchyleniu czy zaskarżeniu, mieszkańcy wciąż nie widzieli zmian w naliczanych kwotach za mieszkania. Kończyły się wakacje.
CZYTAJ TEŻ: Samorządy oszczędzają energię, gdzie się tylko da
Przepisy w uchwałach jak rodzynki w cieście
23 sierpnia 2022 roku ZGL wydało rozporządzenie prezesa, w którym zarządził zmiany w naliczaniu czynszów w oparciu o zapisy uchwały rady miasta z kwietnia tego roku. Zmiany dotyczyły wprowadzenia do naliczania czynszów modyfikacji związanych z ulgami, które zgodnie z uchwałą rady miasta z 29 kwietnia, ZGL powinien uwzględnić. Zarządzenie nie odniosło się natomiast do stawki bazowej czynszów, która zgodnie z tą uchwałą z kwietnia tego roku powinna zostać zmieniona na 4,72 zł. - Stawka bazowa dla czynszów najmu pobieranych przez Zakład Gospodarki Lokalowej sp. z o. o. wynosi 7,40 zł i wynika z Zarządzenia nr 9/2021 Prezesa Zarządu Zakładu Gospodarki Lokalowej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Białej Podlaskiej z dnia 10 września 2021 r. w sprawie wysokości stawek czynszu za najem lokali mieszkalnych stanowiących własność Zakładu Gospodarki Lokalowej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, które ma moc obowiązującą – informuje prezes Wojciech Chilewicz, wskazując, że ZGL uważa za obowiązującą, stawkę bazową wynikająca z zapisów uchwały rady miasta z sierpnia ub. roku, która już nie obowiązuje, bo jej zapisy zniosła uchwała z kwietnia tego roku.
Na pytanie o zastosowanie zapisów uchwały z kwietnia tego roku, prezes ZGL reasumuje: - Na mocy tej uchwały zmianie uległy czynniki modyfikujące stawkę bazową czynszu, natomiast stawka bazowa pozostała na niezmienionym poziomie.
CZYTAJ TAKŻE: Słabnie pozycja Władimira Putina w grze politycznej
Każdy płaci jak chce
Wybiórcze realizowanie przez ZGL zapisów uchwały, którą przegłosowali w kwietniu radni wprowadziło zamieszanie. - Obecnie mamy chaos. Część lokatorów płaci czynsze zgodnie z tym co mają naliczone w książeczkach czynszowych. Część, tak jak ja, przeliczyło sobie czynsz na zasadach, które rada wprowadziła uchwałą w kwietniu tego roku – informuje Wanda Koziara, jedna z lokatorek, która od ubiegłego roku z grupą innych najemców prowadzi dyskusję z urzędnikami w kwestii czynszów za mieszkania administrowane przez ZGL. - Ja idę do banku, przepisuję kwotę, którą wyliczyłam w oparciu o przepisy teraz obowiązujące na druczek i dopisuje formułkę, ze to opłata zgodnie z uchwałą i wpisuję datę ostatniej uchwały przyjmującej wieloletni program gospodarowania zasobem komunalnym. Inni płacą taką kwotę, jaką ZGL wpisał do książeczek czynszowych, ale liczą na zwrot nadpłat.
Mieszkanka przyznaje, że we wrześniu przedstawiciele lokatorów odbyli kolejne spotkanie z prezydentem miasta. Usłyszeli, że kwota bazowa w wysokości 7,40 zł/mkw jest tą obowiązującą – koniec, kropka. - Na pytanie zadane wprost prezesowi Chilewiczowi przez jedną z pań, która płaci czynsz zgodnie z naliczeniem w książeczce, kiedy dostanie zwrot nadpłaty, usłyszała, że nie dostanie, bo kwota bazowa jest zgodna z prawem – dodaje Koziara.
Moje prawo jest „mojsze”
Prezes Wojciech Chilewicz stoi na stanowisku, że: - Rada Miasta Biała Podlaska nie ustala wysokości stawki bazowej, ani wysokości czynszu najmu, gdyż zgodnie z art. 7 i 8 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2022 r., poz. 172) są to uprawnienia właściciela, czyli odpowiednio Zakładu Gospodarki Lokalowej sp. z o. o. i Gminy Miejskiej Biała Podlaska reprezentowanej przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska. Rada Gminy Biała Podlaska ustala tylko zasady polityki czynszowej i czynniki podwyższające lub obniżające wartość użytkową lokali.
Uważa też, że ZGL nie łamie prawa, bo nalicza stawki zgodnie z uchwałą z kwietnia, dlaczego? - Rada nie wprowadziła wysokości stawki bazowej czynszu najmu, bo nie ma takiej kompetencji. Jedynie zmodyfikowała zapisy o czynnikach podwyższających lub obniżających wartość użytkową lokali oraz wprowadziła w budynkach będących własnością miasta i ZGL zakaz podwyższania stawki bazowej w 2022 r. o 15%. Zakład Gospodarki Lokalowej sp. z o. o. nalicza zatem czynsze zgodnie z uchwałą z kwietnia tego roku – wyłuszcza logikę zastosowaną w wyliczeniu opłat prezes Chilewicz. Dostrzega natomiast chaos, który wkradł się w politykę czynszową prowadzoną przez ZGL. Choć galimatias nie wynika jego zdaniem z uznawania lub nie stawki bazowej. - Kwota wskazana w „książeczce mieszkaniowej" jest kwotą prawidłową. Stawka bazowa pozostała niezmienna – podkreśla prezes i dodaje. - Program gospodarowania prawem mieszkaniowym został przygotowany i wprowadzony bez przemyślenia, konsultacji i fachowej wiedzy, nie licząc się z doświadczeniem pracowników referatu gospodarki lokalowej Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz Zakładu Gospodarki Lokalowej. Do uchwały z kwietnia 2022 wprowadzono zapisy i terminy, które powodują problemy interpretacyjne, powodują trudności w zakwalifikowaniu lokali do którejkolwiek grupy. Autorzy zmian wprowadzają również w błąd opinię publiczną przekazując błędne informacje, co do wysokości istniejących czynszów i obowiązywania przepisów, na podstawie których czynsze są ustalane – twierdzi prezes.
Uważa, że po wprowadzeniu jego zarządzeniem z sierpnia tego roku zapisów uchwały z kwietnia tego roku dotyczącej modyfikowania czynszów przez zastosowanie ulg regulowanych tą uchwałą, kwoty opłat za mieszkania spadną. - Zarządzenie weszło w życie 1 września 2022. Nadpłaty za miesiąc wrzesień zostaną rozliczone w nowych książeczkach mieszkaniowych. Pełna informacja zostanie dostarczona najemcom w połowie października tego roku – dodaje prezes.
W oczekiwaniu na komisję
Sytuację związana z wdrażaniem zapisów uchwały przyjętej przez radę miasta w kwietniu tego roku obserwuje przewodniczący rady miasta. Do niego wciąż docierają skargi lokatorów na brak realizacji uchwały przez ZGL. – Prezes zarządzeniem zmienia uchwałę. Czyli przepis niższej rangi jest ważniejszy od tego nadrzędnego – porównuje Bogusław Broniewicz. – Już sama zmiana aktów wyższego rzędu aktami niższej rangi jest niezgodna z prawem, nie mówiąc już o tym, że niezgodne z prawem jest niestosowanie się przez urzędników samorządu lub spółki podległe samorządowi do tego co uchwaliła rada. Ale jak widać pan prezes uważa, że to on stanowi prawo.
Przewodniczący rady miasta przypomina więc prezesowi ZGL, że działa on w oparciu o nieistniejące już przepisy. - Uchwała z sierpnia ubiegłego roku już nie istnienie, nie obowiązuje. W uchwale z kwietnia rada określiła mechanizm naliczania czynszu, ale panowie uznali, że nie będą jej wykonywać – mówi przewodniczący.
Przewodniczący rady miasta skierował do przewodniczącego komisji spraw społecznych rady wniosek o zwołanie posiedzenia, by na nim zweryfikować wdrażanie przepisów zatwierdzonych w kwietniu przez radę miasta. To zaplanowano na 11 października. - Pragnę dodać, że ani urzędnicy, ani prezes ZGL nie powinni być pewni tego, że ich działania nie będą poddane weryfikacji prawnej. Ostatecznie istnieje możliwość złożenia doniesienia do prokuratury o możliwości przekroczenia uprawnień – dodaje przewodniczący.
Przeczytaj też:
Odczuwana inflacja wynosi 27, a nie 17 procent
Składasz wniosek o dodatek węglowy, zapłacisz karę za śmieci?
Seniorzy zapraszają na wyjątkowe wieczory teatralne
Policjanci odnaleźli zaginionego nastolatka
Nie żyje Andrzej Lipowiecki. To on założył Prochownię Terespol
Napisz komentarz
Komentarze