Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 01:42
Reklama
Reklama

Czy mogę przejąć emeryturę zmarłego męża?

Czy mogę przejąć emeryturę zmarłego męża?

Niedawno zmarł mój mąż. Przysługująca mu emerytura w porównaniu z moją była dość wysoka. Jednakże od kilkunastu lat mieliśmy zniesioną wspólność majątkową małżeńską, u notariusza, a to w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Czy mogę przejąć jego emeryturę?
Ewelina S.
(dane do wiadomości redakcji)

 
Na wstępie należy zaznaczyć, że formalnie w rachubę nie wchodzi "przejęcie" emerytury zmarłego małżonka, lecz uzyskanie prawa do tzw. renty rodzinnej. Jej uzyskanie wymaga jednak w przypadku wdowy, co do zasady, ukończonych 50 lat lub niezdolności do pracy, co w zwykłych okolicznościach jest jak najbardziej spełnione w przypadku uzyskiwania własnego świadczenia emerytalnego.

Otóż stosownie do brzmienia art. 70 ust. 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków określonych w ust. 1 lub 2 miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony, ustalone wyrokiem lub ugodą sądową. Z przepisu tego wywodzi się konieczność pozostawania w tzw. faktycznej wspólnocie małżeńskiej. Prawo jednak nigdzie nie definiuje tego pojęcia.

W praktyce sądów wypracowano pogląd, że "za wspólność małżeńską uważa się rzeczywisty związek łączący oboje małżonków, obejmujący wspólne zamieszkiwanie i prowadzenie wspólnego gospodarstwa, wspólne pożycie, wierność i pomoc we współdziałaniu dla dobra rodziny". Wspólność małżeńska oznacza tu wspólne pożycie małżeńskie w rozumieniu art. 23 k.r.o. i ustaje w przypadku rozkładu pożycia, czyli zerwania wszystkich łączących małżonków więzi. Przyjmuje się przy tym, że oddzielne zamieszkiwanie małżonków nie jest równoznaczne z ustaniem wspólności małżeńskiej w rozumieniu art. 70 ust. 3 u.e.r.f.u.s. W szczególnej sytuacji można uznać istnienie wspólności małżeńskiej między małżonkami żyjącymi od kilkunastu lat oddzielnie, i to nawet na różnych kontynentach. Niekiedy zatem konieczne jest uwzględnienie szczególnych, niezależnych od woli małżonków okoliczności, które w sposób swoisty kształtują relacje małżeńskie, zwłaszcza gdy takie okoliczności jak warunki życiowe, niemożność znalezienia pracy czy stan zdrowia są niezależne od woli stron i mogą prowadzić do okresowego, a czasami nawet wieloletniego osobnego zamieszkiwania małżonków. Takie szczególne okoliczności nie muszą automatycznie przemawiać za tezą, że pomiędzy małżonkami ustała wspólność małżeńska" (uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 24 listopada 2016 roku, sygn. akt III AUa 1076/16) oraz że "pozostawania we wspólności małżeńskiej nie wyklucza w szczególności uzgodnienie ustroju rozdzielności majątkowej, który przecież nie wpływa ani nie ogranicza powinności małżeńskich, o jakich stanowi art. 23 k.r.o." (uzasadnienie wyroku tego samego sądu z dnia 16 lutego 2016 roku, sygn. akt III AUa 1643/15).

Oznacza to, iż jeśli o małżeństwie Czytelniczki można powiedzieć, że faktycznie w dacie śmierci męża tworzyła ona z nim rodzinę, to przysługuje jej prawo do przedmiotowej renty rodzinnej.

W tym też miejscu należy przypomnieć, że przedmiotowa renta nie jest równa emeryturze zmarłego. Otóż stosownie do brzmienia art. 73 ust. 1 ustawy renta rodzinna wynosi:
1) dla jednej osoby uprawnionej – 85 proc. świadczenia, które przysługiwało zmarłemu;
2) dla dwóch osób uprawnionych – 90 proc. świadczenia, które przysługiwało zmarłemu;
3) dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95 proc. świadczenia, które przysługiwało zmarłemu
Nadmienić też należy, że danego świadczenia nie sumuje się z emeryturą Czytelniczki, tj. przypadnie jej tylko jedno z nich (wyższe).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rój prawdziwyTreść komentarza: "dlatego, że" nieuku.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:43Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Dokładnie mam tak samo 160 zł/ miesiąc przy 3 osobowej rodzinie tylko dlatego że dbamy o higienę i czystość .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:27Źródło komentarza: Biała Podlaska. Podwyżka o 100 proc. za odbiór śmieci?Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama