Przed podjęciem pracy
Zgodnie ze wspomnianą ustawą uchodźca z Ukrainy, który przybył do Polski 24 lutego 2022 r. lub później i zadeklarował chęć pozostania tutaj, może legalnie podejmować zatrudnienie na podstawie tzw. Powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Dokument ten składa do urzędu pracy pracodawca przyjmujący do firmy Ukraińca. Sam pracownik nie musi już starać się o zezwolenie na pracę lub inny dokument uprawniający do podjęcia zatrudnienia w Polsce. Powinien jednak posiadać numer PESEL – wniosek o PESEL można złożyć w dowolnym urzędzie gminy.
W niektórych branżach praca dla Ukraińców nieznających języka polskiego – lub posługujących się nim na poziomie podstawowym – dostępna jest od ręki. Taka sytuacja, wynikająca z ogromnych deficytów chętnych do pracy, obserwowana jest np. w budowlance, przetwórstwie przemysłowym czy branży transportowo-magazynowej. Ukraińcy nieznający polskiego, ale posługujący się językiem angielskim bez trudu znajdą też pracę w IT. Nauka języka polskiego znacznie poszerza jednak możliwości zawodowe cudzoziemców. Bezpłatne kursy językowe prowadzone są w wielu instytucjach oświatowych i kulturalnych w całym kraju, także w Białej Podlaskiej. O możliwość zapisania się na kurs warto zapytać np. w urzędzie pracy, w urzędzie miasta lub w urzędzie ds. cudzoziemców.
Ukraińcy mają możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne. Urząd nie tylko pomaga w znalezieniu posady. Oferuje także bezpłatne poradnictwo zawodowe. Mogą w nim być także dostępne darmowe kursy np. dotyczące pisania CV i radzenia sobie na rozmowie kwalifikacyjnej, a także szkolenia zawodowe – warto sprawdzić te opcje.
Oferty pracy w Białej Podlaskiej dla Ukraińców
Skorzystanie z pomocy urzędu to dobry pomysł dla osób, które dopiero poznają realia polskiego rynku zatrudnienia. Ogłoszenia z urzędu dostępne są w Centralnej Bazie Ofert Pracy – platforma ma m.in. ukraińską i rosyjską wersję językową. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie propozycje zatrudnienia od pracodawców dostępne są w urzędach (oraz w CBOP) – część firm nie decyduje się na ich pośrednictwo.
Dlatego warto szukać posady także na własną rękę. Najwięcej ogłoszeń skupiają portale rekrutacyjne. Najlepiej zarejestrować się na jednym z dużych portali, np. praca.pl. Jest to platforma ogólnopolska – żeby dotrzeć do ogłoszeń typu praca Biała Podlaska, wystarczy wskazać nazwę tej miejscowości w pasku wyszukiwania. Użytkownicy praca.pl mogą przeszukiwać oferty, podając nazwy w ukraińskiej wersji językowej.
Ogłoszenia o pracę w powiecie bialskim dostępne są także w mediach społecznościowych. W tym wypadku zaleca się zachowanie ostrożności. Oferty publikowane w social mediach nie przechodzą tak rygorystycznej weryfikacji jak te dostępne na dobrym portalu rekrutacyjnym. Dlatego ogłoszenia, które nie pozwalają na weryfikację firmy bądź agencji pracy (znalezienie jej w CEIDG, KRS, KRAZ), a także w których oferuje się bardzo wysokie zarobki przy minimalnych wymaganiach i niewielkim nakładzie pracy – lepiej omijać szerokim łukiem. Mogą to być próby wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze