Orszak Trzech Króli poprowadził w Leśnej Podlaskiej ks. Janusz Brzóska z leśniańskiej parafii. – Orszak Trzech Króli to wielkie uliczne jasełka, które odgrywane są w różnych miastach i mniejszych miejscowościach w całej Polsce, ale też zagranicą. W Leśnej Podlaskiej po raz pierwszy wyruszamy w orszaku by przejść ze śpiewem kolęd na ustach ulicami naszej miejscowości razem z dziećmi i ich rodzicami. Wyruszamy spod szkoły podstawowej i będziemy iść do kościoła parafialnego, gdzie czeka na nas Święta Rodzina – mówił ks. Janusz Brzóska. Dodaje, że tegoroczny orszak nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, która prowadziła mędrców ze Wschodu, na spotkanie z nowonarodzonym Jezusem. - To też inspiracja dla nas byśmy byli dla innych jak Gwiazda Betlejemska, która ich prowadzi do Pana Jezusa i zachęca do dobra – zachęcał ksiądz.
Brat Szymon Banach przebrał się za króla Kacpra. - Założyłem czerwone szaty i reprezentuję Europę, w darze mam przygotowane kadzidło. Do uczestnictwa w orszaku skłania radość z narodzenia Chrystusa, a także chęć podzielenia się bożą miłością z innymi, tak by ona ich przemieniła. Jest to też piękne uzewnętrznienie naszej wiary, tego co przeżywaliśmy w okresie świąt Bożego Narodzenia – przekazał brat Szymon Banach kleryk w zakonie paulinów.
Teresa Wachowiec z Leśnej Podlaskiej, jako katoliczka postanowiła celebrować razem z innymi Święto Trzech Króli. - Ważne jest to, że w ten sposób spotykając się na wspólnym orszaku pokazujemy wiarę, nadzieję i miłość. Dzięki temu może zapanuje większa zgoda pomiędzy nami, myślę, że orszak jednoczy – wskazała Teresa Wachowiec.
CZYTAJ TEŻ: Rodzice czterolatków z grupy "Tygryski" wystawili jasełka
W Janowie Podlaskim Orszak Trzech Króli poprzedziła scenka, w czasie której wystąpili mieszkańcy miejscowości przebrani za Józefa, Maryję i trzech magów ze Wschodu. Następnie licznie zebrani wierni wyruszyli na uliczne jasełka w koronach na głowach i ze śpiewem kolęd na ustach. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Nie brakowało osób przebranych za anioły, diabełki czy trzech króli.
Jak co roku, Orszak Trzech Króli przeszedł również ulicami Piszczaca. Barwny korowód wyszedł z kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piszczacu, skierował się do centrum, po czym dotarł do szopki, w której są żywe zwierzęta. Mieszkańcy gminy nie zawiedli i licznie uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Podobnie było w Zalesiu, gdzie po raz siódmy, w Święto Objawienia Pańskiego, z inicjatywy proboszcza parafii w Horbowie ks. Józefa Nikoniuka przeszedł Orszak Trzech Króli. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kaplicy w Zalesiu. Orszak prowadziła Święta Rodzina, nie zabrakło też zaprzęgu z wozem, na którym jechały dzieci przebrane za aniołki. W uroczystości uczestniczyło ponad czterystu parafian i gości oraz przedstawiciele władz gminy, m.in. zastępca wójta gminy Tomasz Szewczyk, skarbnik Honorata Chalimoniuk, radni i sołtysi okolicznych wsi. Orszak przy wspólnym śpiewaniu kolęd dotarł do Domu Kultury w Zalesiu, gdzie jego uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnego biesiadowania. Koło Aktywnych Kobiet z Zalesia przygotowało uczestnikom korowodu gorący bigos, rosół i herbatę. Wszyscy zostali też poczęstowani smacznym ciastem.
CZYTAJ TEŻ:
- Świetny początek roku dla "Piksela"! Pięcioro artystów wyróżnionych
- Spędź zimowe ferie z bialską biblioteką! Sprawdź, co przygotowała
- W Radzyniu będzie ciemniej. Miasto wprowadza ograniczenia
- Ukradł 450 litrów oleju napędowego. Złapali go na gorącym uczynku
- Tragiczny wypadek w kopalni Bogdanka. Nie żyje 36-letni górnik
W trakcie poczęstunku odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu scholi działającej przy parafii. Ponadto dzieci pod kierunkiem katechetki przygotowały jasełka. Ze specjalnym koncertem wystąpiły panie z Koła Aktywnych Kobiet. Licznie zebrani uczestnicy orszaku włączyli się we wspólne śpiewanie znanych wszystkim kolęd i pastorałek.Najmłodsi uczestnicy uroczystości otrzymali słodkie upominki, które wręczyła dyrektor GOK-u w Zalesiu Jolanta Chaciewicz. Wydarzeniu towarzyszyła atmosfera życzliwości, radości, pokoju i jedności. Koncert kolęd bardzo spodobał się obecnym na spotkaniu paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Kłody Małej i w następny dzień zorganizowały w swojej miejscowości wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie akordeonisty. Oba wydarzenia świadczą o tym, że tradycja wspólnego śpiewania staje się w gminie Zalesie coraz popularniejsza.
Tradycyjnie już, także ulicami gminy Wisznice 6 stycznia przeszedł Orszak Trzech Króli. Wydarzenie zorganizował Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty w Wisznicach oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „OSP Jedna Dubica”. Wśród gości był m.in. wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. Orszak wyszedł spod Domu Kultury w Dubicy i przeszedł do parku w Wisznicach, gdzie znajduje się stajenka. Po drodze uczestnicy mieli okazję obejrzeć scenki: "Gospoda" przy restauracji "Avangarda". "Walka dobra ze złem" przy LO w Wisznicach oraz "Narodzenie Jezusa, pokłon w stajence" w parku. W tym roku jeden z króli przyjechał z gminy Tuczna.
Napisz komentarz
Komentarze