O całej sytuacji alarmuje na swym profilu facebookowym fotograf i pasjonat przyrody Konrad Kiryła.
– 6 stycznia został znaleziony kolejny martwy bielik. Zastanawiające jest to, że żaden lis ani kruki nie dobrały się do martwego ptaka. Leżał tam co najmniej około doby, zanim został zabrany. Czyżby już wszystko zostało otrute – pyta fotograf.
Dodaje, że bielik był czteroletnim samcem, co wynika z odczytanych obrączek. – Jest to już czwarty ptak, w tym jeden myszołów odnaleziony w przeciągu 1,5 tygodnia – zaznacza Konrad Kiryła.
Sprawą zajęła się policja.
– W sobotę, 7 stycznia przed południem dyżurny wisznickiego komisariatu otrzymał zgłoszenie, dotyczące znalezienia na polu martwego ptaka – bielika. Do zdarzenia doszło na terenie gminy Wisznice. Na miejscu policjanci potwierdzili zgłoszenie – informuje oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej Barbara Salczyńska-Pyrchla. – Funkcjonariusze wykonali oględziny, nie ujawniając widocznych obrażeń ciała. Ustalamy wszystkie okoliczności tej sprawy. Obecnie zebrane materiały zostały przekazane do prokuratury celem wszczęcia śledztwa z art. 181 §3KK – zaznacza.
CZYTAJ TEŻ: Co się stało z pieniędzmi na busa? Tak odpowiada Stowarzyszenie "Prosta"
Art. 181. Powodowanie zniszczeń w przyrodzie
§ 1. Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. § 2. Kto, wbrew przepisom obowiązującym na terenie objętym ochroną, niszczy lub uszkadza rośliny, zwierzęta, grzyby lub ich siedliska, lub siedliska przyrodnicze, powodując istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 3. Karze określonej w § 2 podlega także ten, kto niezależnie od miejsca czynu niszczy lub uszkadza rośliny, zwierzęta, grzyby pozostające pod ochroną gatunkową lub ich siedliska, powodując istotną szkodę.
PRZECZYTAJ:
- Finał WOŚP już blisko. Mamy listę sztabów i garść informacji
- Budowa autostrady A2 na odcinku Swory – Biała Podlaska [ZDJĘCIA]
- Lubelskie więzienia szukają pracowników. Sprawdź wymagania
- Najlepsze szkoły w Polsce. Ranking „Perspektyw” 2023
- Gminy i powiaty dostaną pieniądze na remonty dróg. Łącznie 98 mln zł
Padły bielik został zabezpieczony i przekazany obecnym na miejscu pracownikom Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego. – Przyczyn śmierci znalezionego ptaka jeszcze nie znamy i nie jestem w stanie określić, kiedy taką wiedzę będziemy posiadać. Ptak trafił na badania do Instytutu Nauk Biologicznych KUL – informuje członek Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego Tomasz Bajdak.
– Bielik, jak zdecydowana większość przedstawicieli krajowej awifauny podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Na Lubelszczyźnie bielik najliczniej występuje na Polesiu, w dolinie Tyśmienicy i dolinie Wieprza oraz w obrębie dużych kompleksów leśnych takich jak Lasy Parczewskie, Lasy Janowskie i Puszcza Solska – opowiada Tomasz Bajdak i dodaje, że jeśli chodzi o przypadki znalezienia martwych bielików w gminie Wisznice to stowarzyszenie ma pewne informacje o 2 martwych ptakach i jedną dodatkową, ale niepotwierdzoną przez członków Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
Napisz komentarz
Komentarze