Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 10:38
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Żydzi byli naszymi sąsiadami. 81. rocznica Akcji Reinhardt

Na Lubelszczyźnie odbyły się uroczyste obchody związane z upamiętnieniem 81. rocznicy Akcji Reinhardt. Po raz kolejny przypomniano prawdę historyczną o zbrodni dokonanej przez Niemców na ludności żydowskiej w latach 1942-1943.
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
Żydzi byli naszymi sąsiadami. 81. rocznica Akcji Reinhardt
Odbyły się uroczyste obchody związane z upamiętnieniem 81. rocznicy Akcji Reinhardt. Przypomniano historię zagłady Żydów

Źródło: www.pamietamyogetcie.gokiowisznice.pl

Rok temu, tj. 16 marca 2022 roku, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie zapoczątkował obchody Akcji Reinhardt, które zakończą się w listopadzie 2023 roku. Zaplanowane na półtora roku wydarzenia odbywają się we wszystkich powiatach, w których przed wojną żyli polscy Żydzi i zostali zamordowani przez okupanta niemieckiego.

Wiele inicjatyw upamiętniających Żydów
 

Wśród inicjatyw w województwie lubelskim odbyło się m.in.: odsłonięcie pomników, wizyty edukacyjne w Miejscach Pamięci, sprzątanie cmentarzy żydowskich, wykłady i koncerty, wycieczki śladami Żydów, którzy zamieszkiwali Lubelszczyznę, a także uroczystości mające na celu uczczenie ofiar. Przykładowo, 27 września 2022 r. mieszkańcy Wisznic upamiętnili likwidację wisznickiego getta. Odsłonięto tablicę, upamiętniającą wisznickich Żydów i przypomniano historię społeczności żydowskiej i jej eksterminacji. TVP3 Lublin wyprodukowało w ubiegłym roku 25 reportaży „Szlakiem lubelskich sztetli”. W 2023 roku będzie kontynuować realizację i emisję 25 nowych reportaży w kolejnych miejscowościach, m.in. w Łomazach, Parczewie, Stoczku Łukowskim czy Łukowie.

Żydzi byli naszymi sąsiadami
 

– Diaspora żydowska była przez wieki bardzo liczna w Polsce, dlatego że byliśmy krajem otwartym i tolerancyjnym. Żydzi byli naszymi sąsiadami, tworzyli polską państwowość, gospodarkę, kulturę i nie można tego wymazać z pamięci. Akcję Reinhardt trzeba przypominać, ponieważ była to największa w historii próba systemowego mordowania całego narodu. Takie obchody organizujemy przede wszystkim po to, żeby historia nie była relatywizowana, żeby Niemcy nie próbowały unikać odpowiedzialności za tę zbrodnię – mówił obecny na obchodach 81. rocznicy Akcji Reinhardt „Pamięć jest naszym obowiązkiem” w Teatrze Muzycznym w Lublinie marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Wydarzenie „Pamięć jest naszym obowiązkiem” w Teatrze Muzycznym zorganizowali: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pracownia Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich KUL, TVP3 Lublin oraz Teatr Muzyczny w Lublini

CZYTAJ TEŻ:

 

Akcja Reinhardt na naszych ziemiach

Źródło: www.pamietamyogetcie.gokiowisznice.pl

Kryptonim „Reinhardt” oznaczał operację eksterminacji Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i okręgu białostockiego przeprowadzoną w latach 1942-1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach Endlösung der Judenfrage (tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej). Akcja Reinhardt rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. od likwidacji getta na lubelskim Podzamczu. 

Decyzja o wymordowaniu Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa zapadła w Berlinie na przełomie września i października 1941 roku. Przystąpiono do budowy obozów zagłady ze stacjonarnymi komorami gazowymi umożliwiającymi bardziej efektywne zabijanie Żydów. Pierwszy taki obóz powstał w grudniu 1941 roku w Chełmnie nad Nerem. W ciągu kolejnych miesięcy powstały obozy zagłady w Bełżcu, Sobiborze, Treblince, na Majdanku i fabryka zagłady Auschwitz-Birkenau.

20 stycznia 1942 roku w Wannsee uzgodniono plan „Endlösung der Judenfrage” (,,ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”). Jego realizację powierzono dowódcy SS i policji w dystrykcie lubelskim Odilo Globocnikowi. Operacja o kryptonimie „Reinhardt” składała się z czterech elementów: koncentracji Żydów w gettach i ich deportacji do obozów zagłady, selekcji zdolnych do pracy, eksterminacji w obozach, grabieży mienia.

Getto w Wisznicach utworzono w 1940 roku. Przebywało w nim ponad 2 tysiące Żydów, głównie z Wisznic i okolic, a także z Mławy. Źrodło: : www.pamietamyogetcie.gokiowisznice.pl

Działania rozpoczęto 16 marca 1942 roku od deportacji żydowskich mieszkańców Lublina i Lwowa. Akcja trwała do pierwszych dni listopada 1943 roku, obejmując całe Generalne Gubernatorstwo. W tym czasie wymordowano ok. 1,5 mln Żydów, zaś kolejne setki tysięcy poniosło śmierć w gettach, obozach pracy czy masowych egzekucjach.

W powiecie bialskim akcja „Reinhardt’’ rozpoczęła się 11 czerwca 1942 roku od deportacji ok. 3 tys. Żydów z Białej Podlaskiej do Sobiboru. Część ludności żydowskiej z gett z Opola i Sławatycz skoncentrowano w barakach w Wisznicach. 12 czerwca 1942 roku na polecenie Landkomissarza Klemmera 80 furmanek przewiozło Żydów do Łomaz. Żydzi z Opola pozostali w getcie w Łomazach, zaś sławatyckich skierowano do getta w Międzyrzecu Podlaskim.

Druga faza masowej zagłady przypadła na sierpień i wrzesień 1942 roku. Wiązała się z likwidacją gett. Getto wisznickie zostało otoczone 12 sierpnia 1942 roku przez policjantów z 2 plutonu 2 kompanii 101 Rezerwowego Batalionu Policji z Hamburga stacjonującego w Wisznicach oraz miejscową żandarmerię. Żydów deportowano do getta w Międzyrzecu Podlaskim, a następnie transportem kolejowym do obozu zagłady w Treblince i tam zamordowano w komorach gazowych.

Zatrudnionych na potrzeby wojska ostatnich Żydów w liczbie 106 lub 120 rozstrzelano 18 listopada 1942 roku w Dubicy nad rzeką Zielawą.

Tylko nielicznym Żydom z Wisznic udało się przeżyć. Zdążyli oni uciec do lasów parczewskich, romanowskich bądź ukryli się w polskich rodzinach, za co Polakom groziła śmierć. W sierpniu 1942 roku z getta wisznickiego uciekła młoda Żydówka pochodząca z Mławy – Helen Rozenwaks, którą przechowały polskie rodziny z Wygody i Łyniewa. Ocalało także niemowlę – dziewczynka. Dziecko przygarnęła jedna z wisznickich rodzin.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: ccytTreść komentarza: Za 30mln, to da się rzekę kupić ... do jakiegoś morza, niekoniecznie Bałtyku, bo tam, to już wiecieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:54Źródło komentarza: Radni miejscy zdecydują czy przyjmą gminne ściekiAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: niech najpierw szczepią psy i koty będąnce w niewoli w miescie,Dodatkowo właściciele nie sprzątają po swoich niewolnikach,Postawić strażnika miejskiego i niech wali mandaty,od tego jest.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowyAutor komentarza: chyży rójTreść komentarza: a to dlatego,bo trzeba używać i rozumu a im zabrakloData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:48Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busa
Reklama
Reklama