Wczoraj, 29 marca na sesji Rady Gminy Piszczac została uchwalona uchwała w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie miejscowości Piszczac statusu miasta. O dodatkowy punkt w porządku posiedzenia sesji zawnioskował wójt Kamil Kożuchowski, co ma związek z zakończeniem konsultacji społecznych w tej sprawie.
CZYTAJ TAKŻE: Zmiany w kodeksie pracy. Więcej urlopu, mniej pieniędzy
Piszczac miastem? Mieszkańcy gminy na "tak"
Wyniki konsultacji, które odbyły się w drugiej połowie lutego i pierwszej połowie marca tego roku, przedstawił wicewójt gminy Piszczac, Bogusław Korzeniewski.
– Jeśli chodzi o frekwencję na obszarze całej gminy, to wśród 5668 mieszkańców uprawnionych, w konsultacji wzięły udział 994 osoby, co stanowi 17,5 proc. Z tego na „tak” były 792 osoby, co stanowi 79,7 proc., a na „nie” 135 osób, co stanowi 13,5 proc., wstrzymało się 67 osób, co stanowi 6,7 proc. wszystkich oddanych opinii na terenie gminy – wyjaśnił Bogusław Korzeniewski.
Mieszkańcy Piszczaca chcą mieszkać w mieście
– Jeśli chodzi o opinie na terenie miejscowości Piszczac, to na 1691 osób uprawnionych, w konsultacji udział wzięło 199 osób, co stanowi 11,8 proc. Liczba opinii na „tak” wynosiła 150, co stanowi 75,4 proc. wszystkich oddanych opinii – mówił na sesji wicewójt i dodał, że na „nie” głosowało 47 osób, co stanowi 23,6 proc. i wstrzymały się 2 osoby, co stanowi 1 proc. oddanych opinii.
Wicewójt podsumował również konsultację na terenie sołectw z wyłączeniem Piszczaca. – Wzięło w nich udział 795 osób, co stanowi 20 proc. uprawnionych. Liczba opinii na „tak” wynosiła 642, co stanowi 80,7 proc. wszystkich oddanych opinii, na „nie” 88 osób, co stanowi 11 proc. i wstrzymało się 65 osób, co stanowi 8,2 proc. wszystkich opinii – zaznaczył.
Największe poparcie dla nadania Piszczacowi statusu miasta wyrazili mieszkańcy Ortela Królewskiego I. Tam „za” było 97 proc. opinii. Następnie była Dobrynka – 93 proc., Piszczac I – 93 proc., Piszczac II – 92 proc. Najniższe poparcie zostało udzielone przez mieszkańców Kościeniewicz. Tam „za” było 47,8 proc. opinii.
CZYTAJ TEŻ:
- Mieszkańcy Łomaz jednak nie chcą mieszkać w mieście. Co na to radni?
- Chciała jedynie sprzedać aniołki. Kosztowało to ją 4 tys. złotych
- Były oficer wywiadu był w jednej ze szkół powiatu bialskiego [ZDJĘCIA]
- Przetarg na budowę dróg w gminie Sławatycze rozstrzygnięty
- Nielegalne papierosy o wartości 12 tys. zł ukrył w silniku lokomotywy
W 160. rocznicę Powstania Styczniowego
Przypomnijmy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Lubelski Urząd Wojewódzki wystosował pisma do samorządów, które utraciły prawa miejskie po Powstaniu Styczniowym. Inicjatywa ta jest związana ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego. W zamiarze wojewody lubelskiego jest, aby jak najwięcej samorządów zyskało status miasta. Dziś w województwie lubelskim z 213 jednostek administracyjnych 50 posiada status gmin miejskich lub miejsko-wiejskich. W powiecie bialskim taką propozycję otrzymało 8 miejscowości. Już wiadomo, że Gmina Łomazy takiego wniosku w tym roku nie złoży.
W środę, 29 marca 12 radnych obecnych na sesji Rady Gminy Piszczac jednogłośnie zagłosowało „za” złożeniem wniosku do wojewody lubelskiego w sprawie nadania Piszczacowi statusu miasta.
Napisz komentarz
Komentarze