Wydarzenie odbędzie się 2 lutego 2025 roku na stanicy w Porosiukach.
W programie przewidziano:
o godz.12.30 rejestracja morsów,
o godz. 12.50 zbiórka przy kapliczce,
o godz.13.00 parada do stanicy,
o godz. 13.10 rozgrzewka przed morsowaniem,
o godz. 13.15 kąpiel morsów,
o godz. 13.45 wspólna biesiada przy ognisku.
Organizatorem wydarzenia jest gmina Biała Podlaska wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białej Podlaskiej.
– Zapraszamy wszystkie stowarzyszenia, które skupiają wokół siebie morsów, ale też indywidualne osoby – mówi wójt Konrad Gąsiorowski, który sam morsuje. Radzi też, aby, zanim wskoczymy do zimnej wody, odpowiednio do tego przygotować.
– Każdy organizm jest inny, ale ważne, by się podejść do morsowania zdroworozsądkowo. Niektórzy rozgrzewają się przed wejściem do wody, inni wchodzą do niej od razu. Najlepiej samemu sprawdzić, jak reaguje organizm. Nie wchodzimy do wody sami. Zawsze w duecie lub w większym gronie. Początkujący nie muszą wchodzić do wody od razu na 5 minut, mogą na krócej, np. 2-3 minuty. Obserwujemy, jak nasz organizm reaguje, a potem możemy pobyt w wodzie przedłużać, aczkolwiek uważam, że pobyt dłuższy niż 5 min. nie ma uzasadnienia. Już 5 minut wystarczy, że morsowanie ma swoje lecznicze właściwości – zaznacza wójt.
Udział w morsowaniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod mejlem: kontakt email: [email protected] lub nr. tel. 516-200-802. Każdy zapisany mors otrzyma pamiątkowy medal oraz certyfikat.
Czym jest morsowanie?
Morsowanie to krótkie i regularne kąpiele w zimnej, lodowatej wodzie. Lekarze porównują je do zabiegów kriokomorze czy kriosaunie. Takie praktyki nie tylko mogą poprawiać samopoczucie, ale także pozytywnie wpływać na zdrowie.
Jakie są zalety morsowania?
Można ich wymienić przynajmniej kilka: hartowanie ciała, zwiększenie tolerancji na zimno, poprawa wydolności fizycznej, może zwiększyć siłę układu odpornościowego, przyśpiesza regenerację po wysiłku. Hartowanie sprzyja temu, że organizm lepiej toleruje bodźce zimna. Ekspozycja ciała na takie warunki pobudza produkcję monocytów i limfocytów, czyli wspiera pracę układu immunologicznego. Co do samopoczucia, to osoby, które praktykują takie metody, mówią, że lepiej śpią, czują się wypoczęci a emocje, które dostarcza im morsowanie pozytywnie nastraja ich do życia.
Przeciwskazania do morsowania
Każdy, kto planuje rozpocząć morsowanie, musi skonsultować się z lekarzem. Tylko w ten sposób można ustalić, czy danej osoby dotyczą medyczne przeciwwskazania, a jest ich sporo. Złe przygotowanie do morsowania może skutkować zaburzeniami układu krążenia, nerwowego i oddechowego. Może też osłabić pracę mięśni oraz możliwy jest szok termiczny. Trzeba także zapytać lekarza, czy brane przez daną osobę leki nie wykluczają go z grona morsa. Medyczne przeciwwskazania to: niewydolność układu krążenia, zatory i zakrzepy w układzie żylnym, infekcje i choroby wirusowe, borelioza, epilepsja, ciąża, niedoczynność tarczycy.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze