– Cykl wydarzeń ma podkreślić rangę wydarzenia, jakim będzie 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Poprzez sadzenie drzew pragniemy nawiązać do historii sanktuarium, ale też pokazać młodemu pokoleniu, że warto dbać o przyrodę i sadzić drzewa. Według powiedzenia: "Nie będzie nas, będzie las" – mówi Mariusz Zańko sekretarz gminy Kodeń.
Dodaje, że samorządowcy w ten sposób chcieli pokazać, że natura jest istotna w gminie Kodeń. – Podjęliśmy się organizacji wydarzenia wspólnie z oblatami, opiekującymi się sanktuarium oraz Nadleśnictwem Chotyłów. Pierwszego dnia sadziliśmy dęby na Kalwarii Kodeńskiej – przekazuje Mariusz Zańko. W akcji wzięły udział Wojska Obronny Terytorialnej, przedszkolaki, młodzież szkolna, samorządowcy, byli też posłowie Dariusz Stefaniuk i Marcin Duszek. Drugiego dnia sadzono lipy w Elżbiecinie i w Kodniu. Rewitalizowana była historyczna aleja lipowa, gdyż zasadzono wzdłuż niej sto lip. – Myślę, że wydarzenie zapisze się w historii gminy Kodeń. Reakcje uczestników były bardzo pozytywne, włączyli się też mieszkańcy. Z kolei pszczelarze cieszą się, że posadziliśmy lipy, bo jest to korzystne dla pszczół. Pierwszego dnia uczestniczyło ok. sto pięćdziesiąt osób, a drugiego ok. sto – informuje sekretarz gminy.
Ostatni dzień akcji "300 drzew na 300-lecie..."
Ostatni dzień akcji to 26 kwietnia. Zbiórka o godz. 11:00 przy kodeńskiej Placencji. Tam uczestnicy posadzą 79 drzew: 5 dębów szypułkowych, 6 kasztanowców czerwonych, 18 klonów pospolitych, 18 klonów czerwonych oraz 32 lipy drobnolistne.
- Perły Klonownicy w akcji! Sprzątały okolice z okazji Dnia Ziemi
- Nagrodzili najpiękniejsze hafty i koronki "igłą malowane"
Jak wyjaśnia Mariusz Zańko, gmina przygotowuje się do uroczystości związanych z 300-leciem koronacji organizacyjnie, inwestycyjnie i logistycznie. Uroczystości będą połączone z odsłonięciem pomnika powstańców styczniowych 13 sierpnia. – Być może przyjedzie prezydent Andrzej Duda, więc musimy być odpowiednio przygotowani – tłumaczy. Jest już rozstrzygnięty przetarg na budowę drogi przy bazylice, planowane jest również położenie kostki przed świątynią. W zamierzeniach jest też zadbanie o park koło sanktuarium.
Uroczystości na 300-lecie koronacji obrazu
13 sierpnia o godz. 16:00 nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika, upamiętniającego 160. rocznicę zwycięskiej bitwy o Kodeń, w czasie Powstania Styczniowego. Następnie o godz. 17:00 w bazylice, Filharmonia Lubelska wraz z chórem z Białegostoku wykona oratorium poświęcone Matce Bożej Kodeńskiej.
- Paulinka jest w szpitalu w USA. Czeka na konsylium
- "Smak mojego dzieciństwa" Anny Bańkowskiej-Mikiciuk. Ta książka cię wciągnie
Z kolei 14 sierpnia odbędzie się uroczysta eucharystia o godz. 12:00, a następnie o godz. 16:00 zostanie odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej. Wieczorem wyruszy tradycyjnie procesja z obrazem Matki Bożej Kodeńskiej, a o godz. 18:00 na Kalwarii będzie miała miejsce uroczysta eucharystia. W wieczornym czuwaniu weźmie udział między innymi chór chłopięcy „Poznańskie Słowiki”.
Natomiast 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przed uroczystą eucharystią na Kalwarii legat papieski, przy udziale zaproszonych biskupów nałoży nowe korony na obraz Matki Bożej Kodeńskiej.
Napisz komentarz
Komentarze