- Od kilku lat dbamy o miejsce, gdzie znajdowało się gospodarstwo Koniuszewskich. Wykarczowaliśmy dziko rosnące drzewa i postawiliśmy stodołę, która ma przypominać tragiczną historię Koniuszewskich – mówi Jarosław Kosiński z Kłody Małej.
Witold Kaczanowicz radny, wyjaśnia, że mieszkańcy chcą upamiętnić Koniuszewskich poprzez wybudowanie wiaty, w starym stylu, tak by kształtem nawiązywała do stodoły tragicznie zmarłej rodziny. - Chcemy by przyjeżdżały tu wycieczki, zatrzymywały się pielgrzymki. W Kłodzie Małej 14 sierpnia w wiejskiej świetlicy jest odprawiana msza i wychodzi pielgrzymka do Kodnia. Od tego roku chcemy by msza była odprawiana w stodole, którą postawiliśmy i by stąd wyruszała pielgrzymka – mówi radny. W grudniu mieszkańcy postawili też dębowy krzyż, w pobliżu pomnika z 1925 r., który upamiętnia rodzinę Koniuszewskich. Dodaje, że w stodole aktywiści chcą umieścić sprzęty z XIX wieku, tak by powstała izba pamięci Koniuszewskich. - Będą tu narzędzie rolnicze, akcesoria z życia codziennego np. kufry czy inne przedmioty. Chcemy by odprawione było w tym miejscu majowe, różaniec czy stacje Drogi Krzyżowej. Jest tu też powieszona na drzewie kapliczka – przekazuje Witold Kaczanowicz. Wskazuje, że na wybudowanie wiaty 5 tys. zł przekazał senator Grzegorz Bierecki, zaproponował też wyświetlanie filmu jego produkcji pt. „ Modlitwa o Polskę. Z ziemi Podlaskiej” traktującego o losach prześladowanych unitów.
Walczyli o unicką wiarę
- Z przekazów wiedziałam o historii Koniuszewskich, od dziadków, znajomych, ale też rozmawialiśmy o tym w czasie pielgrzymek do Kodnia. Uważam, że są bohaterami, walczyli o wiarę unicką, która wtedy była bardzo prześladowana – podkreśla Ryszarda Kosińska mieszkanka wsi Kłoda Mała.
Z kolei Jarosław Kosiński podkreśla, że władza carska zrobiła wszystko by zatrzeć ślady historii Koniuszewskich, ale przekaz jest wciąż żywy, świadczy o tym chociażby fakt, że na działce tej rodziny nikt się nie pobudował od blisko 150 lat. - Wydaje mi się, że wynika to z godności, jaką darzą mieszkańcy wsi rodzinę Koniuszewskich. Teren został wydzierżawiony parafii na dziesięć lat. W prace przy stodole i budowie wiaty zaangażowanych jest kilka osób – mówi Jarosław Kosiński.
- Cztery prace "Piksela" docenione w ogólnopolskim konkursie!
- Nastolatka z Polski uratowała życie nastolatkowi z Australii
- Jak to jest być strażakiem? Ci uczniowie już wiedzą [ZDJĘCIA]
- 1 mln na rewitalizację pałacu Łubieńskich. Umowa podpisana
- Pratulin: Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas już wkrótce
Przypomina też historię rodziny Koniuszewskich. - W czasie prześladowań wiary unickiej w Kłodzie Małej mieszkał Koniuszewski, szlachcic z Dąbrowicy. Miał żonę i dwoje dzieci. Był zaradny, miał dwa konie i znaczne gospodarstwo. Jednak, nie chciał przejść na prawosławie. Dlatego władze carskie nałożyły na niego kontrybucję, miał co tydzień płacić 5 złotych rubli. Sprzedawał, co miał i płacił nałożony wysoki podatek – opowiada Jarosław Kosiński. Dodaje, że kiedy skończyły się pieniądze, Koniuszewski został zabrany do więzienia, gdzie bardzo źle go traktowano, m.in. powybijano mu zęby. - Mimo to, władze carskie nie zmusiły go na przejście na prawosławie. W tej wsi stała sotnia kozacka, więc wieś musiała karmić żołnierzy. Jednak, w pewnym momencie rodzina Koniuszewskich nie miała już nic, ani w domu, ani w stodole. Wtedy przyszedł do nich carski oficer i spytał, czy się zgodzą ochrzcić w wierze prawosławnej córkę. Było to wieczorem w grudniu 1874 r., więc rodzina nie widząc rozwiązania, postanowiła, że ukryją się w stodole, którą podpalą by popełnić samobójstwo. W stodole było zbyt mało słomy by Koniuszewscy całkiem się spalili, więc zaczadzili się, a ich ciała władze carskie albo zakopały na terenie gospodarstwa lub mieszkańcy wsi wywieźli ciała do Dębinki i tam pochowali zmarłych – kończy Jarosław Kosiński.
APEL: Mieszkańcy Kłody Małej szukają specjalisty, który postawi wiatę przypominającą stylem stodoły budowane w XIX wieku, tel. kontaktowy 501560440 radny Witold Kaczanowicz
Napisz komentarz
Komentarze