Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 01:26
Reklama dotacje rpo
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Historia Koniuszewskich z Kłody Małej jest wciąż żywa

Kilkoro mieszkańców Kłody Małej wraz z proboszczem ks. Józefem Nikoniukiem zmobilizowało się by wspólnie upamiętnić prześladowaną przez władze carskie rodzinę Koniuszewskich, która zginęła tragicznie podczas pożaru stodoły. Koniuszewscy mieli nałożoną wysoką kontrybucję, w wyniku czego stracili cały majątek, nie chcąc pozwolić na chrzest dziecka w wierze prawosławnej popełnili samobójstwo. Rosjanie zadbali o to, by sprawę zatuszować i pochować Koniuszewskich w anonimowym grobie. Jednak, we wsi, gdzie zdarzenia miały miejsce, historia jest wciąż żywa.
Historia Koniuszewskich z Kłody Małej jest wciąż żywa
Kilkoro mieszkańców Kłody Małej wraz z proboszczem ks. Józefem Nikoniukiem zmobilizowało się by wspólnie upamiętnić prześladowaną przez władze carskie rodzinę Koniuszewskich

Autor: Anna Chodyka

- Od kilku lat dbamy o miejsce, gdzie znajdowało się gospodarstwo Koniuszewskich. Wykarczowaliśmy dziko rosnące drzewa i postawiliśmy stodołę, która ma przypominać tragiczną historię Koniuszewskich – mówi Jarosław Kosiński z Kłody Małej.  

Witold Kaczanowicz radny, wyjaśnia, że mieszkańcy chcą upamiętnić Koniuszewskich poprzez wybudowanie wiaty, w starym stylu, tak by kształtem nawiązywała do stodoły tragicznie zmarłej rodziny. - Chcemy by przyjeżdżały tu wycieczki, zatrzymywały się pielgrzymki. W Kłodzie Małej 14 sierpnia w wiejskiej świetlicy jest odprawiana msza i wychodzi pielgrzymka do Kodnia. Od tego roku chcemy by msza była odprawiana w stodole, którą postawiliśmy i by stąd wyruszała pielgrzymka – mówi radny. W grudniu mieszkańcy postawili też dębowy krzyż, w pobliżu pomnika z 1925 r., który upamiętnia rodzinę Koniuszewskich. Dodaje, że w stodole aktywiści chcą umieścić sprzęty z XIX wieku, tak by powstała izba pamięci Koniuszewskich. - Będą tu narzędzie rolnicze, akcesoria z życia codziennego np. kufry czy inne przedmioty. Chcemy by odprawione było w tym miejscu majowe, różaniec czy stacje Drogi Krzyżowej. Jest tu też powieszona na drzewie kapliczka – przekazuje Witold Kaczanowicz. Wskazuje, że na wybudowanie wiaty 5 tys. zł przekazał senator Grzegorz Bierecki, zaproponował też wyświetlanie filmu jego produkcji pt. „ Modlitwa o Polskę. Z ziemi Podlaskiej” traktującego o losach prześladowanych unitów.

Walczyli o unicką wiarę 

- Z przekazów wiedziałam o historii Koniuszewskich, od dziadków, znajomych, ale też rozmawialiśmy o tym w czasie pielgrzymek do Kodnia. Uważam, że są bohaterami, walczyli o wiarę unicką, która wtedy była bardzo prześladowana – podkreśla Ryszarda Kosińska mieszkanka wsi Kłoda Mała.

Z kolei Jarosław Kosiński podkreśla, że władza carska zrobiła wszystko by zatrzeć ślady historii Koniuszewskich, ale przekaz jest wciąż żywy, świadczy o tym chociażby fakt, że na działce tej rodziny nikt się nie pobudował od blisko 150 lat. - Wydaje mi się, że wynika to z godności, jaką darzą mieszkańcy wsi rodzinę Koniuszewskich. Teren został wydzierżawiony parafii na dziesięć lat. W prace przy stodole i budowie wiaty zaangażowanych jest kilka osób – mówi Jarosław Kosiński.

Przypomina też historię rodziny Koniuszewskich. - W czasie prześladowań wiary unickiej w Kłodzie Małej mieszkał Koniuszewski, szlachcic z Dąbrowicy. Miał żonę i dwoje dzieci. Był zaradny, miał dwa konie i znaczne gospodarstwo. Jednak, nie chciał przejść na prawosławie. Dlatego władze carskie nałożyły na niego kontrybucję, miał co tydzień płacić 5 złotych rubli. Sprzedawał, co miał i płacił nałożony wysoki podatek – opowiada Jarosław Kosiński. Dodaje, że kiedy skończyły się pieniądze, Koniuszewski został zabrany do więzienia, gdzie bardzo źle go traktowano, m.in. powybijano mu zęby. - Mimo to, władze carskie nie zmusiły go na przejście na prawosławie. W tej wsi stała sotnia kozacka, więc wieś musiała karmić żołnierzy. Jednak, w pewnym momencie rodzina Koniuszewskich nie miała już nic, ani w domu, ani w stodole. Wtedy przyszedł do nich carski oficer i spytał, czy się zgodzą ochrzcić w wierze prawosławnej córkę. Było to wieczorem w grudniu 1874 r., więc rodzina nie widząc rozwiązania, postanowiła, że ukryją się w stodole, którą podpalą by popełnić samobójstwo. W stodole było zbyt mało słomy by Koniuszewscy całkiem się spalili, więc zaczadzili się, a ich ciała władze carskie albo zakopały na terenie gospodarstwa lub mieszkańcy wsi wywieźli ciała do Dębinki i tam pochowali zmarłych – kończy Jarosław Kosiński.

APEL: Mieszkańcy Kłody Małej szukają specjalisty, który postawi wiatę przypominającą stylem stodoły budowane w XIX wieku, tel. kontaktowy 501560440 radny Witold Kaczanowicz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rój prawdziwyTreść komentarza: "dlatego, że" nieuku.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:43Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Dokładnie mam tak samo 160 zł/ miesiąc przy 3 osobowej rodzinie tylko dlatego że dbamy o higienę i czystość .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:27Źródło komentarza: Biała Podlaska. Podwyżka o 100 proc. za odbiór śmieci?Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama