Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 07:58
Reklama
Reklama

Burmistrz promuje książkę i wspomina o muzeum sarmackim

Cztery lata temu w Radzyniu Podlaskim odbył się zjazd Związku Rodu Kątskich, związanego z historią Radzynia Podlaskiego. Właśnie powstała publikacja z odbytej wówczas konferencji. Przedmowę do niej przygotował burmistrz Jerzy Rębek, informując, że tematyka sarmatyzmu oświeconego zostanie wyeksponowana w Muzeum Kultury Sarmackiej, które w pałacu Potockich ma się znaleźć.
Burmistrz promuje książkę i wspomina o muzeum sarmackim
Powstała publikacja związana z historią Radzynia Podlaskiego. Wpisuje się w oddanie odrestaurowanego pałacu Potockich, a w nim Muzeum Kultury Sarmackiej

Źródło: archiwum

Zjazd Rodu Kątskich odbył się w Radzyniu Podlaskim w czerwcu 2019 roku. - Był ważnym wydarzeniem dla naszego miasta – zarówno pod względem naukowo-poznawczym jak i artystycznym. Zaszczytem było dla naszej społeczności goszczenie potomków rodu niezwykle zasłużonego dla całej Rzeczypospolitej, także – w szczególny sposób dla naszego miasta – informuje Jerzy Rębek. - Czas, gdy właścicielami Radzynia byli Marianna z Kątskich i Eustachy Potoccy, a następnie ich synowie, to złoty wiek naszego miasta. Z tego dziedzictwa czerpiemy dumę, odwołujemy się do niego, staramy się przypominać zasługi dla Rzeczpospolitej. A są one wielkie i dalekosiężne. Staranne, patriotyczne i obywatelskie wychowanie synów sprawiło, że stali się oni filarami epoki oświecenia, która dążyła do zreformowania państwa. Udana reforma edukacji, której przewodzili Ignacy i Stanisław Kostka Potoccy, w dużym stopniu przyczyniła się do zachowania tożsamości narodowej w trudnych czasach zaborów.

Publikacja dostępna będzie już w połowie czerwca

 

Jak dodaje w przygotowanej przedmowie burmistrz, publikacja, która powstała na kanwie konferencji z 2019 roku ma szczególne znaczenie w czasie, gdy na ukończeniu jest rewitalizacja pałacu Potockich. - To Stanisławowi Antoniemu  Szczuce -  dziadkowi Marianny z Kątskich Potockiej – sekretarzowi i przyjacielowi  Jana III Sobieskiego, zawdzięczamy przebudowę istniejącego wcześniej w Radzyniu pałacu na rezydencję barokową, a samej Mariannie z Kątskich Potockiej, stworzenie w radzyńskim pałacu gniazda rodowego Potockich i nadanie mu wyjątkowej rangi zarówno przez przebudowę na rezydencję rokokową o wyjątkowych w skali europejskiej walorach architektonicznych, jak i stworzenia z tego miejsca ważnego centrum życia politycznego i kulturalnego – przypomina burmistrz.

Te wszystkie dokonania mają być, jak informuje burmistrz wyeksponowane w Muzeum Kultury Sarmackiej.  

- W Muzeum Kultury Sarmackiej, które tu powstanie, będzie miejsce dla zaprezentowania Sarmatyzmu Oświeconego, którego reprezentantem był bez wątpienia Stanisław Antoni Szczuka – dodaje burmistrz.

Przypomnijmy, że pomysł na stworzenie w pałacu Potockich Muzeum Kultury Sarmackiej pojawił się w 2019 roku. Wówczas we wrześniu w centrum Radzynia Podlaskiego władze województwa oficjalnie zapowiedziały wsparcie miasta 22 mln zł na rewitalizację perły rokoka. Miasto miało wprawdzie od tego momentu przeprowadzić całą procedurę dotarcia do obiecanych pieniędzy, ale już wówczas padła propozycja zagospodarowania wnętrz odrestaurowanego pałacu. W wydarzeniu na pl. Wolności udział brał wicepremier Jacek Sasin, który zdradził, jakie przeznaczenie widzi dla odrestaurowanego pałacu. - Moim marzeniem jest, żeby przywrócić dawną świetność tego pałacu w jego wnętrzu, aby tam powstało wspaniałe, nowoczesne Muzeum Kultury Sarmackiej – przyznał wicepremier.

Tymczasem już w połowie czerwca można będzie nabyć w Radzyńskim Ośrodku Kultury publikację, którą rekomenduje obecnie burmistrz. - Niniejsza pozycja, zawierająca materiały z konferencji wygłoszonych podczas radzyńskiego Zjazdu Związku Rodu Kątskich, jest niezwykle cenna dla naszego środowiska. Ma ona szczególne znaczenie w tym czasie, gdyż w roku 2023 zakończy się remont Pałacu Potockich i wyjątkowy zabytek – europejskiej klasy perła rokoka – rozpocznie nowy etap swego istnienia, będzie mógł rozbłysnąć pełnym blaskiem i przyciągać rzesze turystów, którzy tu będą poznawać chwalebne karty naszej historii i zachwycać się pięknem zabytku – informuje burmistrz. Prace renowacyjne w pałacu , zgodnie z założeniami umowy z wykonawcą, mają się zakończyć już z końcem czerwca.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: chyży rój prawdziwyTreść komentarza: "dlatego, że" nieuku.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:43Źródło komentarza: Kierowała po alkoholu. Uderzyła w busaAutor komentarza: EwaTreść komentarza: Dokładnie mam tak samo 160 zł/ miesiąc przy 3 osobowej rodzinie tylko dlatego że dbamy o higienę i czystość .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:27Źródło komentarza: Biała Podlaska. Podwyżka o 100 proc. za odbiór śmieci?Autor komentarza: MamaTreść komentarza: Czy ktoś wie jak idą prace nad żłobkiem? Czy od września będzie można posłać dziecko do żłobka? Kiedy zacznie się rekrutacja i do kogo się zgłaszać?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:48Źródło komentarza: Gmina Międzyrzec Podlaski. Powstanie żłobek i przedszkoleAutor komentarza: Dajcie SpokójTreść komentarza: Taaa specjalny zespół od naganiania spragnionych wolności ludzi do głosowania na prezydenta konkretnej partii "bo inaczej nie zorganizujemy czytania ustawy, bo nam się wydaje że obecny prezydent odrzuci" Śmiech na sali.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 18:02Źródło komentarza: Bliżej legalizacji marihuany w Polsce? Zajmą się tym Petru i JachiraAutor komentarza: c ytTreść komentarza: A krowy? Szczepić krowy, są większe od psa i kota. To o wiele więcej obywatela, na statystyczny przypadek zakaźny. Przyznajcie się, nie zrzucaliście kostek, na Stado?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 16:57Źródło komentarza: Wścieklizna w natarciu. Wykryto ją u domowego psa i krowy
Reklama
Reklama