Uczniowie kierunków technik transportu kolejowego oraz technik eksploatacji portów i terminali realizowało staż zawodowy w ramach Programu Erasmus+ w Paralia Panteleimonos - To kolejna grecka destynacja, która nie ma już tajemnic – zarówno zawodowych, jak i kulturowych – przed naszymi uczniami. Głównym celem wyjazdu do tego miejsca były staże zagraniczne. Dzięki nim młodzież szkoliła swoje zawodowe i lingwistyczne umiejętności oraz poznawała kulturę zawodów, w których kształci się na co dzień w Polsce – mówi dyrektor Robert Wieczorek. Dodaje, że technicy transportu kolejowego swoje zajęcia odbywali na stacjach kolejowych w Leptokarii, Nei Pori, Salonikach oraz w Litohoro, gdzie poznawali pracę dyżurnego ruchu oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym.
Ogromne wrażenie na młodzieży zrobił nieczynny tunel kolejowy, którym prowadziła trasa ich wędrówki. Ciągnie się on u podnóża góry, na której znajduje się Zamek Krzyżowców w Platamonas.
Jak wyjaśnia dyrektor, technicy eksploatacji portów i terminali wizytowali okoliczne magazyny i składy, pomieszczenie hotelowe do przechowywania towarów oraz port morski w Paralii, gdzie poznawali jego infrastrukturę oraz funkcjonowanie. Byli także w jednym z przedsiębiorstw przetwórstwa rybnego i owoców morza, gdzie obserwowali sposoby obsługi tego typu ładunków. - Podczas zajęć praktycznych w tych miejscach uczniowie aktywnie doskonalili umiejętności obsługi urządzeń do transportu bliskiego oraz kompletacji towaru. Ponadto zrobili także niespodziankę kierowcom – w ramach zadań polegających na przygotowaniu pojazdu do obsługi podróżnych, posprzątali cały autokar. Ekipa do zadań specjalnych spisała się na medal! – przekazuje dyrektor Robert Wieczorek.
W czasie, gdy uczniowie odbywali staże i praktyki, kadra nauczycielska uczestniczyła w licznych szkoleniach w międzynarodowym środowisku. Spotkania, wizytacje i kursy sprzyjały wymianie doświadczeń i nabyciu nowych kompetencji.
Kadra szkoląca się, jak i młodzież odbywająca staże – w ramach aktywności miała okazję zwiedzić Meteory, czyli formacje skalne z piaskowca sięgające nawet 540 m n.p.m., na których szczytach zbudowano monastyry.
Drugim weekendowym wyjazdem kulturowym, była wycieczka na popularną wyspę mającą sześćdziesiąt plaż oblanych lazurową wodą, zajmującą powierzchnię 48 km2 i posiadającą linię brzegową o długości 65 km. Mowa tu o Skiathos, będącą jedną z wysp Sporadów – dwóch archipelagów wysp greckich na Morzu Egejskim.
CZYTAJ TAKŻE:
- Punkty karne będą po staremu. Kierowcy odwdzięczą się przy urnach?
- Gmina z tytułem Samorządowego Lidera Inwestycji
- Zwrócili nadpłaty a teraz zaczynają kontrole. Podatnicy pod lupą
- Galowy strój na koniec roku? Kiedyś było podnioślej
- Funkcjonariusze i nimfy. Przed nami Noc Świętojańska w Żukach
- Kto uratuje świnkę Stefana? Studentki szukają małego aktora
Podczas greckiej podróży nie mogło zabraknąć także wycieczki do Salonik. Na koniec pobytu uczestnicy otrzymali certyfikaty. Przygotowywane są też już kolejne wyjazdy organizowane przez Zespół Szkół im. W. Reymonta.
Napisz komentarz
Komentarze