Kiedy po zimowych miesiącach mamy już nadzieję na zmniejszenie opłat za ogrzewanie rozpoczyna się sezon na większe zużycie wody. Gdy niespodziewanie zaskoczy Cię rachunek za korzystanie z kranówki szybkim rozwiązaniem będzie pożyczka przez internet, ale lepiej poznać sposoby, aby koszty nie przyprawiały nas o zawroty głowy. Jak oszczędzać wodę latem?
Odzyskaj wodę z prysznica
Bezsprzecznie szybki prysznic jest znacznie bardziej ekonomiczny niż kąpiel w wannie (to średnio oszczędność nawet 150 litrów wody!), ale latem takich pryszniców często potrzebujemy więcej. Chłodna woda orzeźwia nas i odświeża, co przy upałach jest wielkim plusem. Dobrym pomysłem jest zastosowanie baterii z ogranicznikiem ilości przepływającej wody, ale najlepszym rozwiązaniem jest jej odzyskiwanie. Woda, która trafiła do kanalizacji to tzw. szara woda, którą można wykorzystać do spłukiwania toalety, czy mycia samochodu. Taki system najlepiej zamontować na etapie budowy domu, ale niekoniecznie. Tam, gdzie nie jest to możliwe sprawdzi się 20-litrowy zbiornik, który instaluje się pod umywalką i jej połączony ze spłuczką rurką.
Podlewanie ogrodu
Działkowicze najlepiej wiedzą, jak bardzo rośliny potrzebują deszczu, które często pada latem zbyt mało. Wtedy na pomoc przychodzi codzienne podlewanie ogrodu. Okazuje się jednak, że powinno się to robić nie tyle codziennie, co bardziej obficie. Podlewamy wcześnie rano lub wieczorem, kiedy temperatura powietrza jest najniższa. Do podlewania roślin sprawdzi się woda odzyskana z mycia owoców i warzyw. Chodzi o to, aby nie była ona zanieczyszczona mydlinami z mycia rąk czy naczyń. Taka woda doskonale sprawdzi się do mycia samochodu, podjazdu. Jeśli musimy skorzystać z węża ogrodowego to lepiej używać go pod niskim ciśnieniem, z wolnym strumieniem wody. Do podlewania ogrodu, a także innych prac wymagających korzystania z wody, doskonale sprawdzi się deszczówka. Warto wyposażyć się z specjalne zbiorniki, ale nawet i wiadra czy pojemniki. Zebrana woda z pewnością pozwoli zmniejszyć zużycie bieżącej wodzie.
Basen ogrodowy
Jeśli jesteśmy przy ogrodzie to nie sposób pominąć basen. Nie chodzi o całkowitą rezygnację, bo jednocześnie basen może pomóc zaoszczędzić na prysznicach służących jedynie ochłodzeniu. Mały basen na dzieci ma pojemność kilkudziesięciu litrów, a ten dla dorosłych może pomieścić nawet 1000 litrów. Dlatego dbajmy o raz nalaną wodę: zakrywając basen po użyciu i na noc, oczyszczając wodę z liści, owadów i zanieczyszczeń, stosując odpowiednią chemię basenową. Pozwoli to uniknąć zzieleniania wody, co wymaga wylania jej i napełnienia ponownie.
Temperatura w domu
Latem zadbajmy o to, aby w domu temperatura była jak najniższa. Pamiętajmy o zamykaniu okien i zasłanianie ich żaluzjami oraz zasłonami. Konieczne jest wietrzenie pomieszczeń wcześnie rano, późnym wieczorem i nocą. Po tym od razu zamykamy okna, aby powietrze nie ogrzewało ponownie domu. Dzięki temu przebywanie w domu będzie bardziej znośne, a my nie będziemy musieli wielokrotnie brać prysznica. Ponadto sprawdzi się rozstawienie kilku naczyń z zimną wodą w pokoju - powietrze schłodzi się i nawilży. A wodą później można podlać kwiaty czy wykorzystać ją do sprzątania.
Jedynym przypadkiem, w którym nie powinniśmy oszczędzać na wodzie jest jej picie. W czasie upałów bardzo łatwo o odwodnienie lub udar słoneczny. W większości miast wodę można pić bezpośrednio z kranu, ale jeśli przeszkadza nam jej smak dobrą opcją będzie dzbanek z filtrem, listki mięty oraz plastry cytryny.
Napisz komentarz
Komentarze