Kończy się rok szkolny 2023/2023. Dla niektórych uczniów miesiące nauki to okres pracy, która owocuje wieloma wyróżnieniami i nagrodami. Co roku tym, którzy na świadectwie mają najwyższe średnie ocen, miasto Międzyrzec Podlaski już od wielu lat przyznaje statuetki Międzyrzecki Prymus. Dodajmy, że w sytuacjach, gdy taką samą średnią ma więcej osób z danej szkoły, pod uwagę brane są również osiągnięcia w innych dziedzinach, frekwencja oraz aktywność w pracy na rzecz szkoły.
Oto najlepsi uczniowie
W tym roku 20 czerwca podczas uroczystości w urzędzie miasta statuetki Międzyrzecki Prymus i upominki otrzymali: Dominika Hryć ze Szkoły Podstawowej nr 1 ze średnią ocen 5,50; Iga Kałużna ze Szkoły Podstawowej nr 2 ze średnią ocen 5,67; Ada Zasadzińska ze Szkoły Podstawowej nr 3 ze średnią ocen 5,67; Marcin Kiryluk z Zespołu Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich ze średnią ocen 4,89; Kamil Pulik z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Sikorskiego ze średnią ocen 5,64 oraz Maciej Milewski z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej ze średnią ocen 5,23.
Burmistrz Zbigniew Kot życzył młodym ludziom, by wciąż rozwijali swoje pasje i realizowali wyznaczone cele. – Osiągacie bardzo wysokie wyniki. Czasem robimy to już z punktu widzenia rywalizacji. Sam przynosiłem do domu świadectwa z wyróżnieniem, ale z czasem przestałem robić to dla samych świadectw, a potem zacząłem robić to po prostu dla siebie. Mam nadzieję, że z czasem swoje wyniki będziecie rozpatrywać z punktu widzenia kariery zawodowej. Wiedzę, w największych zakresie zdobywa się na samym początku, jeżeli wykorzystacie ten potencjał, który macie, to możecie być pewni dobrej przyszłości i godnego reprezentowania naszego miasta i to nie tylko w Polsce. Cieszę się, że wielokrotnie absolwenci międzyrzeckich szkół pamiętają o Międzyrzecu Podlaskim, wtedy kiedy potrzebujemy ich wsparcia w zakresie rozwoju miasta. Pracują przecież w ministerstwach, są projektantami, grafikami, informatykami. Życzę, byście osiągali kolejne sukcesy w życiu zawodowym z tą myślą i nie zapominali skąd się wywodzicie – podkreślał Zbigniew Kot.
Uczniom w tej ważnej chwili towarzyszyli dumni rodzice, którzy dostali listy gratulacyjne, a burmistrz podziękował im za cierpliwość i zaangażowanie w rozwój młodych ludzi.
Lubią zdobywać wiedzę
Laureaci Międzyrzeckich Prymusów opowiedzieli o tym, jak udało im się zdobyć tak wysokie wyniki w nauce oraz o swoich planach na przyszłość.
– Osiągałam sukcesy w konkursach szkolnych, ale poza tym z takich ważniejszych osiągnięć, zajęłam I miejsce w konkursie historycznym "Mój Region" na szczeblu wojewódzkim, zdobyłam wyróżnienie w międzynarodowym konkursie matematycznym "Kangur" oraz II miejsce w sztafecie w zawodach pływackich na szczeblu wojewódzkim. To, co motywuje mnie do osiągania wysokich wyników, to chyba najbardziej taka wewnętrzna satysfakcja. Fajnie jest coś robić, mieć cel, do którego się dąży. Uważam, że życie ma sens, kiedy mamy cele i do nich dążymy – podkreśla Ada Zasadzińska. Dodaje, że jej ulubioną dziedziną są przedmioty ścisłe i z nimi wiąże swoją przyszłość. – Planuję pójść do klasy biologiczno-chemicznej albo biologiczno-matematycznej i następnie pójść na studia medyczne – mówi uczennica klasy VIII s SP nr 3.
Tegoroczną laureatką statuetki została też Iga Kałużna, która w mijającym roku szkolnym m.in. dotarła do trzeciego etapu konkursu kuratoryjnego z matematyki. – Jestem dumna ze swojej średniej, która w tym roku wyniosła 5,67. Oczywiście po części moje sukcesy to zasługa moich rodziców, którzy pomagają mi i wspierają mnie na każdym kroku, ale przede wszystkim jednak to moja motywacja do tego, by zdobywać to, na czym mi zależy i spełniać swoje marzenia – mówi z kolei uczennica SP nr 2 Iga Kałużna. Prymuska przyznaje, że jej mocną stroną są nauki ścisłe: biologia, chemia, matematyka. – Po podstawówce chciałabym dostać się do liceum w Siedlcach i swoją karierę zawodową związać z medycyną – przekazuje Iga.
Kolejny laureat Międzyrzeckiego Prymusa to w tym roku Marcin Kiryluk z I klasy o profilu ochrona środowiska w ZST. – Swoją przyszłość planuję związać z leśnictwem. Jeśli chodzi o wysoką średnią ocen, to wyszła sama z siebie. Nie poświęcam wiele czasu na naukę w domu, wynoszę dużo z lekcji – mówi uczeń.
Średnie, które pozwoliły im zdobyć statuetki, uzyskali w tym roku również Dominika Hryć z klasy VI SP nr 1, która zajęła m.in. I miejsce w powiatowym konkursie recytatorskim, a także Maciej Milewski z klasy III ZSE. – Do nauki motywuje mnie ambicja i chęć zdrowej rywalizacji międzyszkolnej z kolegami. W przyszłości planuję zostać programistą, to jest moje główne zainteresowanie. Chciałbym programować aplikacje komputerowe, ale też sprzęt niskopoziomowy, czyli mikrofalówki czy radia. Wsparcie finansowe też mnie motywuje do nauki, bo żeby rozwijać się w informatyce trzeba co jakiś czas wymienić sprzęt, by się nie denerwować przed monitorem – wyjaśnia Maciej.
Laureatem nagrody został też Kamil Pulik z II klasy LO, który w minionym roku szkolnym był laureatem kilku konkursów różnego szczebla. – Autorem moich sukcesów jestem ja sam, moje wnętrze, chęć do osiągania czegoś więcej niż moi rówieśnicy. Oczywiście rodzice bardzo mnie w tym dążeniu do sukcesów wspierają. Motywacją jest też dla mnie chęć udowodnienia, że się coś potrafi, żeby zapewnić sobie dobrą przyszłość – podkreśla uczeń liceum. Dodaje, że jeśli chodzi o studia, to raczej wybierze któryś z kierunków technicznych.
CZYTAJ TAKŻE:
- Punkty karne będą po staremu. Kierowcy odwdzięczą się przy urnach?
- Gmina z tytułem Samorządowego Lidera Inwestycji
- Zwrócili nadpłaty a teraz zaczynają kontrole. Podatnicy pod lupą
- Galowy strój na koniec roku? Kiedyś było podnioślej
- Funkcjonariusze i nimfy. Przed nami Noc Świętojańska w Żukach
- Kto uratuje świnkę Stefana? Studentki szukają małego aktora
Napisz komentarz
Komentarze