GOK w Międzyrzecu Podlaskim może pochwalić się kolejnym sukcesem. Już niebawem, dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z programu Kultura – Interwencje. Edycja 2023 z Narodowego Centrum Kultury, w tym roku ponownie zorganizuje uwielbiane przez lokalną społeczność potańcówki na dechach. GOK otrzymał z tego programu 21 750 złotych.
– Pierwsza potańcówka odbędzie się już 14 lipca o godz. 19:00 w Zaściankach. Mamy jednak pewne nowum, dotyczące tego projektu w tym roku. Potańcówka zostanie bowiem poprzedzona warsztatami, podzielonymi na trzy panele – przekazuje Sylwia Hubica, dyrektor GOK-u w Międzyrzecu Podlaskim. – 13 lipca od godz. 17:00 odbędą otwarte warsztaty instrumentalne pod hasłem "Melodie Południowego Podlasia" z mistrzem Zdzisławem Marczukiem z Zakalinek. Zachęcamy do udziału w nich wszystkich chętnych. Będzie możliwość wypożyczenia instrumentów, bębenków obręczowych czy skrzypiec, i sprawdzenia swoich sił oraz nauki od podstaw. Zapraszamy także wszystkie osoby, grające już na instrumentach dętych, smyczkowych, perkusyjnych oraz harmonii czy akordeonie – przekazuje dyrektorka GOK-u.
Prócz tego, 14 lipca o godz. 17:00 mieszkańcy regionu będą mieli możliwość wziąć udział w warsztatach tańców tradycyjnych z Katarzyną Tucholską z Lublina. – Będą to oberki i polki, ale już w formule bardziej angażującej i zobowiązującej. W sierpniu natomiast odbędą się też warsztaty z pieśni i kolejna potańcówka w miejscowości Sawki, z czego bardzo ucieszyli się mieszkańcy – podkreśla Sylwia Hubica. Dodaje, że ośrodek kultury aplikował jeszcze po dofinansowanie na jeden projekt, dotyczący potańcówek, w ramach programu organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Teraz czeka na rozstrzygnięcie.
Do potańcówki na dechach w Zaściankach zagra Hajda Banda. To białorusko-polska grupa, wykonująca dawne tańce i pieśni z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. W repertuarze zespołu znajdują się oberki, polki, walczyki i pieśni. Brzmienie zespołu oparte jest na ludowych, regionalnych instrumentach takich jak skrzypce, cymbały, basy, bęben obręczowy i harmonia trzyrzędowa.
Wydarzenie jest całkowicie nieodpłatne, ale na warsztaty obowiązują zapisy pod nr. tel. 665 263 717.
Jeśli chodzi o poczęstunek, to GOK wdraża imprezę koszyczkową. – Każdego, kto ma taką możliwość, zachęcamy do przygotowania drobnych przekąsek, słodkości lub innych smakołyków. Wspólnie budujmy dobre sąsiedztwo, troszczmy się o siebie nawzajem. Do zobaczenia! – przekazują instruktorzy.
Napisz komentarz
Komentarze