Piękne krajobrazy i wyjątkowy klimat terenów nad rzeką Bug już od kilkunastu lat przyciąga osoby z całej Polski, które przyjeżdżają, by wziąć udział w jednym z najbardziej popularnych w naszym regionie rajdów – Rajdzie Rowerowym Szlakiem Nadbużańskich Dworów i Pensjonatów.
W tym roku rowerzyści wyruszyli 2 lipca z Zamku Janów Podlaski i tam zakończyli wycieczkę wspólnym biesiadowaniem przy ognisku. Tegoroczna edycja była rekordowa, bo wzięło w niej udział prawie 400 uczestników!
– Spotkaliśmy się po raz jedenasty. Rajd od lat jest wpisany w historię i kulturę nadbużańskich terenów. Przyjeżdżają ludzie z całej Polski, co bardzo nas cieszy i świadczy o tym, że wydarzenie ma uznanie wśród wielu miłośników aktywnego spędzania czasu. Jest rajdem rekreacyjnym, nikt się nie ściga, uczestnicy wyruszają, by podziwiać piękne nadbużańskie krajobrazy i miejsca, związane z historią Polski, których w tutejszych okolicach, na skraju Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny, nie brakuje. W tym roku uczestników jest rekordowo dużo, myślę, że łącznie w wycieczce weźmie udział około 400 uczestników. Atmosfera jest świetna, jadą całe rodziny i okoliczni mieszkańcy – przekazał tuż przed startem dyrektor Zamku Janów Podlaski Grzegorz Orzełowski.
Uczestników powitali też Zbigniew Aftaruk prezes Stowarzyszenia "Nadbużańskie Dwory i Pensjonaty" oraz wiceprezes tego samego stowarzyszenia Dariusz Wojcieszuk.
Rajd od początku ma charakter rekreacyjny, biorą w nim udział zarówno zawodowi rowerzyści, amatorzy sportu, rodziny z dziećmi, seniorzy. W tym roku nie było inaczej, a rowerzyści byli w różnym wieku, najmłodsi z nich mieli po 6 lat! Jak przekazują organizatorzy, wśród uczestników byli też tacy, którzy mając 9 lat w rajdzie wzięli udział już po raz 8!
W tym roku trasa miała długość ok. 58 km. Pierwszym przystankiem było Uroczysko Zaborek, następnie rowerzyści przejechali do Sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie, potem do Pałacu Cieleśnica i nowo otwartego Muzeum Fabryka Wódek i Likierów, a na koniec odwiedzili też Stadninę Koni w Janowie Podlaskim. Wszystkie te miejsca mogli zwiedzać, a przy okazji złapać tam oddech przed kolejnym odcinkiem trasy. Pogoda tego dnia była zmienna, a ostatnie 20 km cykliści musieli pokonać „pod wiatr”, co było nie lada wyzwaniem.
Rajd zakończył się w Zamku Janów Podlaski, gdzie wszyscy rowerzyści mogli odpocząć oraz zregenerować siły przy wspólnym ognisku. Dodatkową atrakcją był pokaz obrzędów nocy świętojańskiej, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Jakówkach. Na uczestników czekało też losowanie nagród.
Organizatorami rajdu są: Stowarzyszenie "Nadbużańskie Dwory i Pensjonaty", Stowarzyszenie Wspólnota Arche, Zamek Janów Podlaski, Grupa Arche.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wójt gminy Janów Podlaski Leszek Chwedczuk, wójt gminy Rokitno Jacek Szewczuk, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Stadnina Koni Janów Podlaski.
Znana jest już data przyszłorocznej, dwunastej edycji. W 2024 roku rowerzyści wyruszą 7 lipca.
CZYTAJ TAKŻE:
- Księża chcą pomóc młodzieży pojechać do Lizbony. Wpadli na taki pomysł
- Helena Pajczuk wyróżniona w ogólnopolskich konkursie. Gratulujemy!
- Grali w błocie i próbowali potraw z młodego ziemniaka
- Rodzinny dom dziecka gotowy. Lokatorów wciąż nie ma
- Paliło się na osiedlu Piastowskim. Ktoś mógł podpalić trawę
- Miasto sprecyzowało przepisy. Droższy handel poza targowiskiem
Napisz komentarz
Komentarze